Reklama
WIG82 676,46+1,37%
WIG202 433,18+1,60%
EUR / PLN4,31-0,14%
USD / PLN3,98-0,16%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 496,38+0,10%
FT-SE7 960,75+0,36%
CAC 408 219,68+0,18%
DJI39 760,24+0,00%
S&P 5005 250,81+0,04%
ROPA BRENT86,30+0,70%
ROPA WTI82,36+0,78%
ZŁOTO2 203,42+0,53%
SREBRO24,54-0,12%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie w dywidendowe spółki z USA

Jak rozliczyć podatek od dywidendy z zagranicznej spółki? Kiedy trzeba to zrobić i o jakich zasadach należy pamiętać przy odprowadzaniu podatku od zagranicznej dywidendy?

 

Podatek od dywidendy

W Najlepszym Kursie Inwestowania w Akcje od Zera kontynuujemy temat dywidend, a konkretnie tego w jaki sposób są one opodatkowane.

W przypadku inwestowania w polskie spółki wypłacające dywidendę, które są notowane na giełdzie papierów wartościowych sprawa jest naprawdę prosta - na nasze konto maklerskie w Dniu Wypłaty Dywidendy przez spółkę zostaje przelana kwota, która jest automatycznie pomniejszona o zryczałtowany 19% podatek Belki. Czyli, jeśli spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 1 PLN na akcję, a my mamy w portfelu 100 jej akcji, to na naszym koncie maklerskim pojawi się kwota 81 PLN.

Reklama

Jak do tego dochodzi? Spółka, która dzieli się zyskiem z akcjonariuszami musi dopełnić wszystkich formalności podatkowych, a my nie musimy się już w takim przypadku o nic więcej martwić i uwzględniać przychody z dywidend w rozliczeniu podatkowym.

 

Dywidenda z zagranicy. Jak ją rozliczyć, by uniknąć problemów?

Sprawa zaczyna się komplikować, gdy otrzymamy dywidendę od spółki zagranicznej, nawet wtedy gdy jest ona notowana na warszawskiej giełdzie. O tym jak rozliczyć dywidendę od spółki zagranicznej z GPW mówiłem w poprzednim, 42. odcinku kursu.

Dziś zajmę się przypadkiem dywidendy od zagranicznej spółki notowanej zagranicznej giełdzie.

Reklama

Na samym początku chciałbym tylko wspomnieć, że zasady opodatkowania zagranicznych dywidend są aktualnie dość klarowne, jednak mogą budzić wiele wątpliwości ze względu na dużą liczbę zmiennych czynników, które wynikają ze swoistych zasad podatkowych w różnych krajach.

 

Podobnie jak w Polsce, gdy otrzymujemy dywidendę od spółki zagranicznej notowanej na zagranicznym parkiecie, jej wartość na naszym koncie maklerskim zostanie już pomniejszona o podatek od dywidendy, którego wysokość jest zależna od zasad podatkowych w kraju, w którym spółka jest zarejestrowana. W większości europejskich krajów i w USA jest to 15%.

URL Artykułu

 

Dywidenda z USA

Reklama

Ze spółek zagranicznych najchętniej wybierane są te z amerykańskich giełd, również pod kątem dywidendy. I w tym przypadku trzeba wiedzieć, że jeśli nasz dom maklerski albo broker nie będzie w stanie potwierdzić rezydencji podatkowej to zostanie nam naliczony podwójny podatek, czyli 30%. Do potwierdzenia rezydencji podatkowej dla potrzeb amerykańskiego urzędu skarbowego służy formularz W-8BEN, który wypełniamy przez internet. Niestety najczęściej będziemy go musieli sami poszukać w ustawieniach konta maklerskiego, bo nikt nam go nie będzie podstawiał pod nos. Tak więc niewiedza może nas kosztować podwójne opodatkowanie. Co więcej, z dość niewiadomych przyczyn polskie domy maklerskie, które pozwalają inwestować w amerykańskie spółki nie dają nam w ogóle możliwości wypełnienia formularza W-8BEN, skazując klientów na 30% podatek od dywidendy (jedynym wyjątkiem jest DM CitiBanku Handlowego), dlatego - również ze względu na prowizje - ciężko uznać kupowanie amerykańskich akcji przez polskie DM za sensowne

  • trzeba pamiętać o tym, że tak jak w przypadku GPW i zagranicznych spółek, tak też na amerykańskiej giełdzie spora część spółek nie jest zarejestrowana w USA, więc wysokość podatku od dywidendy może się różnić (np. spółki kanadyjskie są objęte 25% podatkiem od dywidendy)
  • oprócz tego na amerykańskich giełdach są notowane tzw. MLP, czyli odpowiedniki naszych spółek komandytowych, najczęściej są to firmy z sektora energetycznego i paliwowego. W ich przypadku podatek od dywidendy zawsze będzie wynosił 37%

 

Opodatkowanie zagranicznej dywidendy w Polsce. O czym musisz pamiętać inwestując w zagraniczne spółki dywidendowe?

Abstrahując od różnych wysokości podatku u źródła, same zasady rozliczenia zagranicznej dywidendy są proste. 

Jeśli Polska ma z danym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (a ma m.in. z krajami europejskimi, USA i Kanadą), to wystarczy że obliczymy wysokość 19% podatku Belki od zagranicznej dywidendy, która otrzymaliśmy, a potem odejmiemy ją od wysokości pobranego podatku u źródła (czyli w kraju, z którego pochodzi spółka). Wynik, który otrzymamy to kwota, którą musimy rozliczyć z fiskusem. Więc jeśli nasza dywidenda z USA została opodatkowana 15% podatkiem, to będziemy musieli dopłacić jeszcze pozostałe brakujące 4% (do podatku Belki).

Jeśli podatek od dywidendy u źródła był wyższy lub równy 19%, to wtedy nie musimy nic więcej dopłacać, zgodnie z art. 30 ust. 9 ustawy o PIT.

Reklama

W sytuacji, w której nasz kraj nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem z którego pochodzi spółka wypłacająca nam dywidendę powinniśmy odprowadzić od niej pełen 19% podatek, bez względu na to czy podatek u źródła wyniósł 15%, 20% czy 30%. 

Dlatego też powinniśmy sprawdzać takie rzeczy przed wybieraniem zagranicznych spółek do portfela dywidendowego.

 

Jak rozliczyć zagraniczną dywidendę?

Zagraniczną dywidendę zawsze musimy ująć w zeznaniu podatkowym, nawet jeśli w praktyce nic nie dopłacamy, bo podatek u źródła był wyższy niż 19%.

 

Reklama

Dywidendy z zagranicznych spółek zawsze są wypłacane w obcej walucie, a my rozliczamy się w polskim złotym, dlatego zanim przejdziemy do obliczeń, musimy ustalić kurs referencyjny. Kursem odniesienia zawsze jest ostatni dzień roboczy przed datą otrzymania dywidendy wg tabeli kursów średnich NBP. Czyli, jeżeli dzień wypłaty dywidendy przypadł na poniedziałek, naszym kursem odniesienia będzie ostatni piątek.

 

Musimy obliczyć wartość 19% podatku od wysokości dywidendy, która otrzymaliśmy (liczymy ją od kwoty na pojedynczą akcję, czyli przed opodatkowaniem, a nie od kwoty która pojawiła się na naszym koncie maklerskim) i wpisać ją w PIT-38 w części G w pozycji 45, a następnie obliczyć wartość podatku, który potrąciła spółka przy przekazaniu dywidendy na nasze konto maklerskie (w tym przypadku jest to 15%) i wpisać go w polu 46. Następnie od wartości z pozycji 45 odejmujemy wartość 46. Wynik, który uzyskamy wpisujemy w polu 47 (w zaokrągleniu do pełnych złotych) i jest to dodatkowy podatek od dywidendy, który musimy rozliczyć z urzędem skarbowym.

Jeśli podatek, który zapłaciliśmy za granicą był wyższy lub równy 19%, to wpisujemy 0 (wciąż jednak musimy to ująć w zeznaniu).

Reklama

To samo możemy zrobić korzystając z arkusza PIT-36 w części L, który posiada identyczne pola, ale z dodatkowym podziałem na podatnika i małżonka.

Jeśli otrzymaliśmy kilka dywidend z różnych krajów to osobno sumujemy wartość podatku u źródła, a potem 19% od łącznej wartości dywidend, a następnie odejmujemy jego wartość od sumy wartości podatków u źródła. Robimy to za pomocą jednego arkusza, ponieważ fiskusa nie interesuje ile dostaliśmy dywidend i skąd, tylko czy liczby się zgadzają.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowanie w dywidendowe spółki z USA