Reklama
WIG82 714,68+1,42%
WIG202 438,10+1,81%
EUR / PLN4,31-0,10%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,41+0,12%
GBP / PLN5,04+0,14%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 485,12+0,04%
FT-SE7 955,00+0,29%
CAC 408 225,99+0,26%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,53+0,97%
ROPA WTI81,97+0,31%
ZŁOTO2 214,81+1,05%
SREBRO24,80+0,94%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ingredion INC co to

Weganizm to nie tylko odżywianie, ale także ideologia i styl życia. Wielu ludzi pragnie zdrowo się odżywiać, a także mieć na uwadze dobro środowiska. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi coraz więcej firm, które starają się zaspokoić popyt konsumentów na produkty wege. Jest to też bowiem dynamicznie rozwijająca się branża, w której coraz więcej firm stara się znaleźć swoje miejsce. Jakie są najpopularniejsze spółki wege? Jak prezentuje się wegański indeks giełdowy? Czy zawsze wege to naprawdę wege?

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się zdrowy styl życia. Obecnie wielu ludzi przy zakupie produktów zwraca uwagę na ich skład i pochodzenie. Ze względu na dbałość o zdrowie wiele osób rezygnuje z konsumpcji mięsa, doceniając walory zdrowotne diety roślinnej. Coraz ważniejsza staje się też troska o środowisko naturalne i zwierzęta. O ile wegetarianizm, polegający na wyłączeniu mięsa z diety przy jednoczesnym pozostaniu przy innych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy mleko, był znany od dawna, tak weganizm, polegający na wyłączeniu z diety również tych produktów, jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Od dobrych kilku lat cieszy się jednak coraz większą popularnością. Weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale również dbałość o środowisko jako całość, stąd też przedstawiciele tego nurtu mają także na uwadze to, by ubrania, kosmetyki, czy elementy wystroju wnętrz były produkowane w oparciu o wysokie standardy dbałości o środowisko.

Produkty wegańskie są oznaczane znakiem handlowym Vegan, przyznawanym przez Towarzystwo Wegańskie (Vegan Society), które jest jednym z najbardziej znaczących stowarzyszeń wegańskich na świecie. Symbolem tym mogą zostać oznaczone produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości i usługi. Produkty oznaczone znakiem Vegan nie mogą pochodzić z upraw genetycznie modyfikowanych, zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego, nie mogą też być testowane na zwierzętach i muszą być przygotowywane oddzielnie od potraw niewegańskich.

Czy warto inwestować w spółki wege? - 1

Czy warto inwestować w spółki wege? - 1

Reklama

Składniki diety wegańskiej obejmują produkty na bazie zbóż, takich jak pszenica, ryż, żyto, proso, owies, a także owoce i warzywa. Dużą rolę odgrywają też rośliny strączkowe, rośliny oleiste (siemię lniane, sezam, pestki dyni, słonecznik) oraz orzechy, grzyby i glony morskie. Istotne są również zamienniki mleka zwierzęcego, takie jak mleko sojowe lub ryżowe, a także takie produkty jak ser tofu, otrzymywany z mleka sojowego. Dużym zainteresowaniem wśród wegan cieszą się zamienniki mięsa wytwarzane ze składników roślinnych. Według prognoz analityków Barclay’s w ciągu najbliższej dekady wartość rynku roślinnych zamienników mięsa osiągnie wartość 140 mld dolarów. Warto wspomnieć, że w 2019 r. rynek „roślinnego mięsa” w USA był wart 1 mld dolarów, a wartość globalnego rynku produktów wegańskich wyceniano na około 25 mld dolarów.

Coraz więcej firm stara się zaspokoić zapotrzebowanie konsumentów na produkty wegańskie, oferując produkty żywnościowe, kosmetyki, środki czystości i inne wyroby.

Beyond Meat i wegańskie burgery

Jedną z bardziej znanych spółek z branży wege jest Beyond Meat, która zasłynęła z wegańskich burgerów. Historia spółki sięga 2009 r. Została założona przez Ethana Browna, który, zanim przeszedł na weganizm, był miłośnikiem fast foodów. Stąd też zdawał sobie sprawę, że większość ludzi lubi smak mięsa, którego tradycyjne wegetariańskie dania nie są w stanie dostarczyć. Zainteresował się więc produktami roślinnymi imitującymi mięso pod względem smaku i konsystencji. Głównym składnikiem wegańskich burgerów jest izolat białka grochu, a za czerwone zabarwienie, typowe dla mięsa, odpowiada ekstrakt z buraka. Odpowiednią konsystencję zapewniają olej kokosowy i skrobia ziemniaczana. Oprócz burgerów spółka sprzedaje też inne wegańskie odpowiedniki mięsa, takie jak kiełbaski.

W 2018 r. spółka podwoiła swoje przychody do poziomu 87,9 mln USD. Rok zakończyła jednak stratą na poziomie 29,9 mln USD.

Spółka Beyond Meat debiutowała na giełdzie NASDAQ w maju 2019 r. Cena akcji w ramach pierwszej oferty publicznej wynosiła 25 USD. W pierwszym dniu notowań kurs akcji wzrósł o 163%. W tym dniu za akcje spółki najwięcej płacono 73 USD. W szczytowym momencie w lipcu 2019 r. kurs akcji spółki sięgnął 234 USD. Na dzień 27 sierpnia 2020 r. kapitalizacja spółki wyniosła 7,81 mld USD.

Reklama

Wśród inwestorów wegańskiej spółki znalazła się jedna z największych firm zajmujących się produkcją mięsa – Tyson Food, a także takie osobistości jak założyciel Microsoftu - Bill Gates i znany aktor Leonardo Di Caprio.

W 2019 r. przychody spółki wzrosły o 239% do poziomu 297,9 mln USD. Strata netto wyniosła 12,4 mln USD. W I kwartale 2020 r. przychody wzrosły o 141% rdr. W tym okresie spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 1,8 mln USD. W II kwartale przychody wyniosły 113,3 mln USD (wzrost o 69% rdr.), ale spółka zakończyła ten okres stratą netto na poziomie 10,2 mln USD.

Spółka Beyond Meat określona została nawet jako „Tesla rynku spożywczego”. Niewątpliwie spółka jest innowacyjna w dziedzinie zamienników mięsa, ale ma też poważnych konkurentów w postaci takich firm jak Impossible Foods, która prowadzi swą działalność od 2011 r. Chociaż perspektywa wejścia Impossible Foods na giełdę zainteresowałaby wielu inwestorów, spółka na razie nie planuje IPO.

Na początku 2020 r. swe wejście na rynek zamienników mięsa zapowiedział także Cargill – gigant rolny, który zasłynął ze swej szkodliwej dla środowiska działalności.

Kurs akcji spółki Beyond Meat na tle indeksów S&P 500 i NASDAQ 100 przedstawia poniższy wykres:

Reklama

Czy warto inwestować w spółki wege? - 2

Czy warto inwestować w spółki wege? - 2

Ingredion Inc. – globalny dostawca naturalnych składników

Ingredion Inc. jest firmą o wieloletniej historii, sięgającej początku XX wieku. Pod obecną nazwą działa od 2012 r. Nie produkuje żywności bezpośrednio, jednak jest światowym dostawcą składników do jej produkcji dla innych firm. Dostarcza takich komponentów, jak naturalne słodziki, skrobie, czy syropy glukozowo-fruktozowe dla producentów żywności, napojów, firm piwowarskich oraz firm farmaceutycznych. Wszystkie produkty Ingredion Inc. są pochodzenia roślinnego.

W 2018 r. przychody spółki wyniosły 6,29 mld USD, a zysk netto 454 mln USD. W 2019 r. przychody spadły o 1% rdr. i wyniosły 6,21 mld USD. Zysk netto wyniósł 424 mln USD i był niższy o 7% niż przed rokiem. W I kwartale 2020 r. przychody utrzymały się na takim samym poziomie jak rok wcześniej i wyniosły 1,54 mld USD. Zysk netto natomiast był niższy o 24% niż przed rokiem i wyniósł 78 mln USD. W II kwartale przychody były niższe o 13% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosły 1,35 mld USD, a zysk netto spadł o 37% rdr. do poziomu 67 mln USD.

Spółka Ingredion jest obecna na amerykańskiej giełdzie NYSE. W latach 2016-2018 kurs akcji spółki osiągał dynamiczniejszy wzrost niż główny indeks giełdowy, jednak po fali entuzjazmu kurs ten osunął się w dół. Notowania spółki na tle indeksu S&P 500 na przestrzeni ostatnich 5 lat przedstawia poniższy wykres.

Czy warto inwestować w spółki wege? - 3

Czy warto inwestować w spółki wege? - 3

Pierwszy „wegański” indeks i fundusz ETF

Reklama

W czerwcu 2018 r. został utworzony indeks US Vegan Climate Index (VEGAN) obejmujący spółki przyjazne dla środowiska. Indeks ten został opracowany przez firmę inwestycyjną Beyond Investing. Do indeksu zaliczają się spółki z indeksu Solactive US Large Cap Index, z wyłączeniem spółek zajmujących się testowaniem produktów na zwierzętach, hodowlą zwierząt, czy sportem i rozrywką z ich wykorzystaniem. Z indeksu tego wyłączone są również spółki wydobywające i wykorzystujące paliwa kopalne, a także firmy tytoniowe oraz spółki związane z segmentem wojskowym i obronnością. Co ciekawe, największy udział w indeksie mają amerykańskie blue chipy takie jak Apple, Microsoft, czy Facebook. W zestawieniu nie zabrakło też Tesli ze względu na to, że produkuje samochody elektryczne, przyjazne dla środowiska, a w swych pojazdach do produkcji tapicerki nie wykorzystuje skór zwierzęcych. Obecnie indeks liczy sobie 281 spółek. Różnice w udziale poszczególnych branż w indeksach S&P 500 oraz VEGAN przedstawia poniższy wykres:

Czy warto inwestować w spółki wege? - 4

Czy warto inwestować w spółki wege? - 4

Firma Beyond Investing założyła też fundusz ETF śledzący notowania. We wrześniu 2019 r. fundusz US Vegan Climate ETF (VEGN) debiutował na nowojorskiej giełdzie NYSE. Fundusz ten ma na celu odwzorowanie indeksu Beyond Investing US Vegan Climate Index (VEGAN). Zapewnia on inwestorom ekspozycję na spółki spełniające wysokie standardy względem środowiska naturalnego. Największą wagę mają wspomniane wcześniej spółki technologiczne, które raczej nie kojarzą się z branżą wege. Nie brakuje też w zestawieniu operatorów kart płatniczych, takich jak Visa czy Mastercard. Udział spółki Beyond Meat stanowi jedynie 0,03% na dzień 24 sierpnia. Taki sam udział w indeksie ma Ingredion Inc. Poniższa tabela przedstawia spółki o największej wadze dla wyceny funduszu.

TOP 10 spółek Vegan Climate ETF

TICKER

NAZWA

WAGA

AAPL

APPLE INC

6.02%

FB

FACEBOOK INC

4.64%

MSFT

MICROSOFT CORP

4.40%

NVDA

NVIDIA CORPORATION

4.21%

MA

MASTERCARD INCORPORATED

3.73%

V

VISA INC

3.68%

UNH

UNITEDHEALTH GROUP INC

3.47%

VZ

VERIZON COMMUNICATIONS INC

3.29%

T

AT&T INC

3.09%

INTC

INTEL CORP

2.58%

Dane na dzień 24 sierpnia. Źródło: https://www.veganetf.com/

Zachowanie indeksu VEGAN na tle indeksu S&P 500 przedstawia wykres 4. Jak wskazuje wykres, osiąga on lepsze wyniki od głównego indeksu giełdowego.

Czy warto inwestować w spółki wege? - 5

Czy warto inwestować w spółki wege? - 5

Wegańskie kosmetyki i środki czystości

Reklama

Na polskiej giełdzie też można znaleźć wegańskie spółki, czego przykładem jest Boruta-Zachem, notowana na rynku NewConnect. Spółka jest obecna na giełdzie od 2014 r. Początkowo zajmowała się przede wszystkim produkcją barwników i pigmentów. W 2019 r. poinformowała o przejęciu laboratorium Naturella. Spółka postawiła na kosmetyki i środki czystości na bazie surowców naturalnych, co przełożyło się na wzrost wyników. W 2018 r. przychody wyniosły 24,4 mln zł, a zysk netto 702,7 tys. zł. W 2019 r. spółka uzyskała przychody na poziomie 26,5 mln zł, a zysk netto wyniósł 541,3 mln zł. Znaczący wzrost wyników spółka odnotowała w I półroczu 2020 r. Przychody wyniosły 26,2 mln zł, wobec 15,6 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zysk netto osiągnął poziom 1,43 mln zł, wobec 260 tys. zł rok wcześniej.

Czy warto inwestować w spółki wege? - 6

Czy warto inwestować w spółki wege? - 6

Czy opłaca się inwestować w spółki wege?

Według niektórych obserwatorów rynek wege może być przejściową modą, jednak większość nie lekceważy rosnącej roli tego stylu życia. Produkty wege są coraz bardziej zróżnicowane i dopracowane, tak by sprostać gustom najbardziej wymagających konsumentów. Szczególnie cieszą się one popytem wśród ludzi młodych, którzy nie są obojętni na problemy związane z zagrożeniami dla środowiska naturalnego. Można spodziewać się wzrostu tego rynku, gdyż zapewne większość z tych konsumentów będzie w podobnym duchu wychowywać swe dzieci, które również przejmą od rodziców sposób odżywiania. Według szacunków wegetarianie i weganie stanowią od 5 do 10% polskiego społeczeństwa. W społeczeństwie amerykańskim może to być niecałe 5%. Szacuje się jednak, że spożycie produktów wegańskich będzie rosło. Mogą one bowiem stanowić ciekawe uzupełnienie diety nawet dla osób lubiących mięso, a po roślinnego burgera może chętnie sięgnąć dla odmiany każdy miłośnik fast foodów. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że nawet wegańskie burgery to w dalszym ciągu żywność wysoko przetworzona. Warto dodać, że w coraz większym stopniu bezmięsne burgery są oferowane przez takie sieci, jak Burger King, czy McDonald’s.

Na polskim rynku jest obecna Grupa Real Food, powstała z połączenia sieci burgerowni Bobby Burger i restauracji wegańskich Wegeguru Michała Kicińskiego – współzałożyciela CD Projektu. W 2019 r. spółka prowadziła akcję crowdfundingową, a w 2021 r. planuje wejść na rynek NewConnect.

Rynek produktów wege niewątpliwie coraz bardziej się rozwija. Wiele firm stara się znaleźć na nim swoje miejsce, jednocześnie jednak rośnie też konkurencja. Co ciekawe, wiele firm z branży mięsnej oraz firm nie do końca „etycznych” również weszło lub planuje wejść w ten rynek, wzbogacając swój asortyment także o produkty wegańskie. Mogą one stanowić poważną konkurencję dla mniejszych spółek wege, które faktycznie działają w oparciu o swe wartości.

Reklama

Jak do tej pory spółki wege dały zarobić inwestorom i niewątpliwie branża jest przyszłościowa, chociaż nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia bańki spekulacyjnej. Być może w ciągu najbliższych lat w skład indeksów giełdowych będzie wchodziło coraz więcej spółek wegańskich.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ingredion INC co to