Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,15%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42-0,09%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacji pce

J.Powell umacnia oczekiwania na rozpoczęcie taperingu w tym roku W ub. tygodniu miała miejsce wideokonferencja przewodniczącego Fed J.Powella na sympozjum online, które przed pandemią COVID-19 odbywało się w Jackson Hole. Wystąpienie to jednak zasadniczo nie zmienia perspektyw polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, choć umacnia oczekiwana na rozpoczęcie w tym roku redukcji skali QE. J. Powell powiedział: „na ostatnim lipcowym spotkaniu FOMC byłem zdania, podobnie jak większość uczestników, że jeśli gospodarka rozwinie się zgodnie z przewidywaniami, właściwe może być rozpoczęcie zmniejszania tempa skupu aktywów w tym roku”.

W kontekście realizacji celów polityki pieniężnej ocenił,

że „test dalszego znacznego postępu został spełniony w przypadku inflacji. Odnotowano również wyraźny postęp w kierunku maksymalnego zatrudnienia”. Informacje te wskazują, że termin taperingu będzie głównie uzależniony od tempa poprawy sytuacji na rynku pracy. 3-go września br. poznamy wyliczenie za sierpień zatrudnienia poza rolnictwem (non-farm payrolls). W przypadku pozytywnej niespodzianki nasilą się oczekiwania na ogłoszenie taperingu już na najbliższym posiedzeniu Fed w dniach 21-22 września, gdy opublikowane zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne. Wystąpienie J.Powella nie zmienia oczekiwań dotyczących stóp procentowych Fed, zaznaczając, że moment rozpoczęcia taperingu oraz jego tempo nie będą sygnalizowały terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Inflacja PCE w USA najwyższa od ponad 30 lat Inflacja PCE (tj. deflator konsumpcji indywidualnej) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu do 4,2% r/r z 4,0% r/r przed miesiącem.

 

Ta preferowana przez Fed miara dynamiki cen konsumenta osiągnęła najwyższą wartość od ponad 30 lat

Reklama

Inflacja w USA, tak jak na całym świecie, napędzana jest przez silne wzrosty r/r paliw powiązanych z cenami ropy naftowej na globalnych rynkach. Nakłada się na to także wysoka dynamika cen dóbr, podnoszona przez zatory w łańcuchach dostaw. Jednocześnie utrzymuje się podwyższona inflacja cen usług (3,5% r/r w sierpniu). Procesy inflacyjne w Stanach Zjednoczonych stanową argument dla nieodwlekania w przyszłość początku zmniejszania skali skupu aktywów przez amerykański bank centralny. Podczas piątkowego wystąpienia J.Powell, przewodniczący Fed, powiedział, że realizacja celów polityki pieniężnej w USA w zakresie inflacji została spełniona. Dodał ponadto, że „nie można przyjąć za pewnik, że inflacja z powodu czynników przejściowych zniknie”. Popyt w amerykańskim przemyśle pozostaje mocny Zamówienia na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych obniżyły się w lipcu o 0,1% m/m wobec wzrostu o 0,8% m/m przed miesiącem. Odczyt okazał się lepszy od oczekiwań.

Za spadek wskaźnika odpowiada m.in. bardzo zmienny komponent zamówień na samoloty cywilne i części do nich

Po jego wyłączeniu zamówienia wzrosły o +2,7% m/m, co potwierdza nadal mocny popyt w gospodarce amerykańskiej i trwałość ożywienia. Bankierzy centralni w strefie euro nie dyskutują o przyszłości programu PEPP W ub. tygodniu opublikowano opis dyskusji na posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, które odbyło się w dniach 21-22 lipca 2021.r. Wynika z niego, że „zdecydowana większość członków Rady” zaaprobowała zmianę definicji celu inflacyjnego Banku. Przypomnijmy, że poprzednio był on definiowany jako wskaźnik inflacji konsumenckiej „blisko ale poniżej 2,0% r/r w średnim okresie”. Obecnie cel inflacyjny będzie rozumiany jako inflacja konsumencka wynosząca 2,0% r/r w średnim okresie”. Rada prezesów podkreśla, że cel tej jest symetryczny, „co oznacza, że odchylenie inflacji w górę od celu jest równie niepożądane co odchylenie w dół”. Zmiana ta interpretowana jest jako złagodzenie nastawienia Rady i dłuższy okres ultra-łagodnej polityki pieniężnej w Eurolandzie.

 

Z tego powodu część członków Rady Prezesów nie zaakceptowało tej zmiany

gdyż była postrzegana „jako obiecujące utrzymanie stóp procentowych na obecnym lub niższym poziomie przez bardzo długi okres bez wyraźnej klauzuli korekcyjnej”. Ponadto, według opisu z posiedzenia nie poddano dyskusji terminu rozpoczęcia ograniczania skupu papierów w ramach Pandemicznego programu zakupów awaryjnych PEPP. W tym względzie program luzowania ilościowego znacząco różni się od amerykańskiego, którego skala, według słów przewodniczącego Fed wypowiedzianych podczas sympozjum w Jackson Hole, będzie zmniejszana jeszcze w tym roku. Pespektywy programu PEPP będą naszym zdaniem najciekawszym elementem przyszłego posiedzenia Rady Prezesów EBC, która zostało zaplanowane na 8-9 września br. Nasilenie pandemii pogarsza oczekiwania dla gospodarki niemieckiej Indeks Instytutu Ifo, najszerzej obrazujący koniunkturę w gospodarce niemieckiej, spadł w sierpniu do 99,4 pkt z 100,7 pkt miesiąc wcześniej, a więc nieco silniej niż wskazywał konsensus rynkowy.

Reklama

 

Spadek ten jest efektem pogorszenia oczekiwań na najbliższe miesiące,

przy czym ankietowane przedsiębiorstwa wskazywały poprawę oceny bieżącej koniunktury. Informacje te wskazują, że niemiecka gospodarka kontynuuje ożywienie w 3Q br., choć nasilająca się pandemia Covid-19 w Europie zwiększa niepewność co do przyszłości. Rada Monetarna Węgier kontynuuje cykl zacieśniania polityki pieniężnej Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 1,50% z 1,20%. Jest to już trzecia podwyżka od wybuchu pandemii. Oczekiwania rynkowe wskazują na jeszcze dwie podwyżki po 30 pkt baz. w tym roku.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacji pce