Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,07%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 765,81+0,01%
S&P 5005 250,14+0,03%
ROPA BRENT86,63+1,09%
ROPA WTI82,75+1,26%
ZŁOTO2 218,69+1,23%
SREBRO24,80+0,94%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja wg gus

PL: Dziś o godz. 10 GUS opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad. W naszej ocenie wskaźnik CPI wzrósł w listopadzie do 7,4% r/r z 6,8% r/r w październiku. Byłby to jej najwyższy odczyt inflacji od stycznia 2001 r. W kierunku wyższej inflacji działać będą wszystkie elementy koszyka, potwierdzając szeroki zakres presji inflacyjnej. Wzrost inflacji nasili się w grudniu i biorąc pod uwagę rozwiązania zaproponowane w tarczy antyinflacyjnej może to być szczyt inflacji.

Dane inflacyjne powinny wspierać oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych, a najbliższa powinna nastąpić już w grudniu, choć pojawienie się nowego wariantu koronawirusa zwiększa niepewność co do skali i tempa kolejnych podwyżek stóp procentowych. O tej samej porze GUS opublikuje szczegółowe dane o strukturze PKB w 3Q br., który według wstępnych wyliczeń wzrósł o 5,1% r/r. W naszej ocenie głównym motorem wzrostu była konsumpcja prywatna oraz inwestycje w środki trwałe.

Szczyt inflacji w grudniu!? Czy RPP podniesie topy procentowe?   - 1

Szczyt inflacji w grudniu!? Czy RPP podniesie topy procentowe?   - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: W związku z nową mutacją koronawirusa Omikron polski rząd ogłosił zaostrzenie części restrykcji epidemicznych, które będą obowiązywały pomiędzy 1 a 17 grudnia. Dotyczą one m.in. zakazu lotów do 7 krajów Afryki południowej, wydłużenia do 14 dni kwarantanny dla wjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen, zaostrzenia limitu obłożenia w m.in. w kinach, teatrach czy koncertach z obecnych 75% do 50% (przy czym w limicie tym nie mieszczą się osoby zaszczepione), zaostrzenia limitu osób na siłowniach oraz w handlu detalicznym. Limit na zgromadzeniach i uroczystościach obniżono z 150 do 100 osób, a na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi z 500 do 250. Zakres i charakter obostrzeń mogą podlegać modyfikacjom w zależności od sytuacji epidemicznej. Pojawienie się Omikrona oraz nasilenie zaostrzeń przeciwepidemicznych stanowi oczywiste ryzyko dla aktywności ekonomicznej, szczególnie w części usług (gastronomia i turystyka).

Skala i zakres ewentualnych rewizji prognoz rozstrzygnie się w najbliższych dniach i uzależniona będzie od skali i trwałości wprowadzanych obostrzeń

Reklama

Ogłoszone wczoraj obostrzenia wpłyną na ograniczenie konsumpcji części usług, jednak przy obecnej konstrukcji obostrzeń nie powinny spowodować jej radykalnych ograniczeń. W scenariuszu zakładającym zachowanie skuteczności szczepień wobec wariantu Omikron i/lub łagodnego przebiegu infekcji zmiana scenariusza makroekonomicznego nie powinna być istotna. Doniesienia z Austrii, Włoch, czy RPA sugerują łagodny przebieg pandemii wśród osób w pełni zaszczepionych, jednak niepewność pozostaje znaczna. Silniejsza rewizja prognoz będzie wymagana w negatywnym scenariuszu, kiedy nowy wariant koronawirusa będzie odporny na dotychczasowe szczepienia, gdyż wymusi silniejsze obostrzenia, choć warto pamiętać, że gospodarka w dużym stopniu zaadaptowała się do funkcjonowania w warunkach pandemii.

W tym scenariuszu jednak prawdopodobny spadek cen surowców, szczególnie ropy naftowej (ze względu na zmniejszenie popytu na transport lotniczy) wiązałby się z szybszym spadkiem inflacji, łagodząc oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych.

GE: Według wstępnych danych inflacja HICP w Niemczech wzrosła w listopadzie do 6,0% r/r z 4,6% r/r w październiku. To jej najwyższy poziom od 1992 r., a jednocześnie wynik znacznie wyższy niż konsensus na poziomie 5,5%. W samym październiku ceny w Niemczech wzrosły o 0,5%. Silniejszy wzrost inflacji w Niemczech sugeruje niespodziankę inflacyjną w danych dla całej strefy euro, które opublikowane zostaną dziś (oczekiwany wzrost do 4,4% z 4,1% r/r).

Szczyt inflacji w grudniu!? Czy RPP podniesie topy procentowe?   - 2

Szczyt inflacji w grudniu!? Czy RPP podniesie topy procentowe?   - 2

Rynki na dziś

Początek dzisiejszej sesji to przede wszystkim dane o inflacji CPI za listopad, które kształtować będą oczekiwania przed grudniowym posiedzeniem RPP. Chwilowo odczyt odwrócić może uwagę od czynników globalnych, w szczególności informacji na temat nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2. Te pozostają umiarkowanie negatywne m.in. za sprawą wypowiedzi szefa firmy farmaceutycznej Moderna, iż istniejące szczepionki mogą być mniej skuteczne przeciw Omicronowi. W rezultacie oczekujemy przeceny bardziej ryzykownych aktywów, choć istotnie mniejszej aniżeli w miniony piątek. Źródłem zmienności pozostaną dziś także wypowiedzi prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Czytaj więcej