Reklama
WIG82 615,67+1,29%
WIG202 431,59+1,54%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,05+0,27%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 493,99+0,09%
FT-SE7 952,71+0,26%
CAC 408 246,77+0,51%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,06+0,42%
ROPA WTI82,15+0,53%
ZŁOTO2 212,19+0,93%
SREBRO24,68+0,45%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Polsce grudzień 2021

Prezes NBP popiera kolejną podwyżkę stóp o 50pb. Jego zdaniem powrót stóp do 3%, a przy poprawie koniunktury do 4%, nie byłby szkodliwy.

Podczas środowej konferencji Prezes NBP stwierdził, że wciąż widzi pole do bezpiecznych podwyżek stóp. Jego zdaniem bank centralny powinien utrzymać obecne tempo zacieśniania, nawet gdyby oznaczałoby to rzadsze zmiany. Glapiński uważa, że zmniejszenie skali podwyżek (niepotrzebnie) sugerowałoby, że zacieśnienie polityki pieniężnej zbliża się do końca, a wyższe podwyżki, że narasta presja inflacyjna. Dlatego woli nie zmieniać ich skali i będzie namawiał RPP do kolejnego podniesienia stóp o 50pb.

Wg niego bezpieczny poziom stóp to 3%, może nawet 4% jeżeli poprawią się perspektywy gospodarcze

Stwierdził przy tym, że dodatnia realna stopa procentowa nie jest wymogiem. Dzisiejsze wystąpienie Prezesa Glapińskiego jest spójne z jego opinią z grudnia, gdy zadeklarował, że widzi pole do dalszego wzrostu stóp, ale można odnieść wrażenie, że po ostatnich decyzjach rośnie niechęć do dalszych szybkich podwyżek i NBP znów zaczyna odstawać od innych banków centralnych w regionie.

Tym bardziej, że Prezes Glapiński podkreślił, że „nie chce przedawkować lekarstwa” tzn. walka z inflacją nie powinna odbywać się kosztem istotnego wzrostu bezrobocia.

Reklama

Prezes NBP spodziewa się szczytu inflacji w połowie br., kiedy wygaśnie tarcza inflacyjna (zgodnie z obecnym planem rządu), ale później inflacja będzie systematycznie spadać, choć do końca 2023 pozostanie powyżej górnego pasma wahań celu inflacyjnego.

Glapiński ocenia, że podwyższona inflacja jest głównie efektem zewnętrznych szoków podażowych

Stwierdził, że korzystna sytuacja gospodarcza stwarza presję na ceny, ale efekt ten w Polsce nie występuje.

Wyciągamy następujące wnioski z konferencji:

Mamy odmienną ocenę przyczyn inflacji niż prezes NBP. Uważamy, że zewnętrzne szoki cenowe padły na podatny grunt inflacjogennej struktury PKB, opartej na boomie konsumpcyjnym. Wysoki CPI jest także spowodowany przez presję popytową, a także spiralę płacowo-cenową, której wpływ na inflacje wzrośnie w 2022.

Nasza odmienna ocena na temat przyczyn inflacji jest powodem, dla którego widzimy bardziej długotrwałe utrzymywanie wysokiego CPI i wyższe stopy docelowe niż prezes NBP. Spodziewamy się stóp na poziomie 4% w 2022 i 4,5% w 2023.

Ważnym momentem na zweryfikowanie ostatnich opinii prezesa będzie początek roku, kiedy okaże się jak duże dostosowanie cenowe nastąpi

Widzimy ryzyko po wyższej stronie dla naszych prognoz inflacji zakładających średni CPI w 2022 roku na poziomie 7,7% oraz szczyt CPI w okolicach 8,5% w 1kw22 i 8,7% w połowie roku, kiedy wygasną tarcze. Oczekujemy także, że inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie nawet, gdy zacznie hamować dynamika cen np. surowców energetycznych. Firmy ciągle są na etapie przenoszenia rosnących kosztów na konsumentów. Zachęca je do tego silny popyt, wspierany mocnym rynkiem pracy. W 2023 roku oczekujemy średniorocznej inflacji na poziomie powyżej 5%, a więc jej wygasania będzie wolniejsze niż zakłada NBP.

Reklama

Prezes Glapiński poinformował również, że zysk NBP za ubiegły rok będzie znacząco wyższy niż PLN9,3mld wypracowane w 2020 i przekroczy PLN10mld. To efekt wyższej wyceny rezerw walutowych wobec osłabienia złotego, szczególnie wobec dolara.

Prezes NBP ponownie podkreślił, że bank centralny akceptuje płynny kurs złotego, ale może interweniować w przypadku jego nadmiernej zmienności

Prezes NBP dodał, że NBP nie ma obecnie strategii zarządzania portfelem obligacji skupionych w ramach operacji strukturalnych.

Oczekujemy, że NBP będzie kontynuować podwyżki stóp do poziomu 4% na koniec tego roku i zakończy cykl zacieśnienia na poziomie 4,5% w przyszłym roku. To wyżej niż poziomy wskazywane przez Prezesa Glapińskiego. Naszym zdaniem jednak nawet po zmianie jego retoryki pod koniec ubiegłego roku, reprezentuje on bardziej łagodne skrzydło Rady.

Dalszy wzrost inflacji w grudniu, RPP gotowa do kolejnych podwyżek stóp

Dziś poznamy wstępne dane o grudniowej inflacji CPI

Prognozujemy, że ceny konsumpcyjne wzrosły w ubiegłym miesiącu o 8,5% r/r, po wzroście o 7,8% r/r w listopadzie. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost cen o 8,2% r/r. Szacujemy, że wzrostowi inflacji bazowej ponownie towarzyszył wzrost cen żywności i nośników energii względem poprzedniego miesiąca. Z kolei ceny paliw obniżyły się w grudniu za sprawą obniżki stawek VAT na benzynę i olej napędowy.

Reklama

Dziś poznamy także opis dyskusji na grudniowym posiedzeniu RPP, kiedy stopa referencyjna została podwyższona do 1,75%. Publikacja raczej niewiele wniesie do naszej wiedzy o motywach stojących za grudniową decyzją i dalszych krokach Rady w polityce pieniężnej. Działania RPP pozostają reaktywne i w głównej mierze uzależnione od bieżących danych, w tym odczytów inflacji.

Czytaj więcej