Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG202 419,31+1,02%
EUR / PLN4,32+0,11%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,17%
GBP / PLN5,05+0,23%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 477,09+0,50%
FT-SE7 952,44+0,26%
CAC 408 204,81+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,44+0,86%
ROPA WTI81,76+0,05%
ZŁOTO2 191,78+0,00%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile złotych za Bitcoina

Bitcoin (BTC) przebił dziś swoje ATH (All Time High) ustanowione na poziomie 19666 dolarów. Przez chwilę największa cyfrowa waluta kosztowała dzisiaj 19832 USD (aktualizacja: najnowsze ATH to już 19893 USD). Wielu inwestorów tylko czeka, kiedy główna kryptowaluta przebije kolejną psychologiczną barierę na poziomie 20 tysięcy dolarów USD. Pandemia koronawirusa, spadek zaufania do tradycyjnego systemu finansowego, zerowe stopy procentowe i przejście większości naszych aktywności w tryb zdalny tworzą bowiem dogodne środowisko dla jeszcze większego wystrzału kryptowalut w nieodległej przyszłości.

____Kursy walut News 2 set____

Oczy entuzjastów walut cyfrowych zwrócone są w stronę największej i najstarszej kryptowaluty, czyli Bitcoina (BTC). Czy Bitcoin będzie niebawem kosztował ponad 20 tysięcy dolarów? Wiele na to wskazuje. Techniczna sytuacja Bitcoina (BTC) wygląda korzystnie. Warto zaznaczyć, że największa kryptowaluta już wcześniej przebiła swoją historycznie najwyższą ceną w stosunku do polskiego złotego, osiągając poziom 70 tysięcy złotych. Pojawia się zatem pytanie, czy to Bitcoin jest coraz mocniejszy, czy po prostu waluty fiducjarne (tradycyjne) są coraz słabsze?

Kurs Bitcoina (BTC) już po korekcie?

Miliony dolarów drukowane przez FED

Reklama

Dolar (USD), od wielu lat synonim gotówki, mocno obniżył swą wartość w ostatnim czasie. Chociaż waluta amerykańska pokazała na co ją stać przy pierwszej odsłonie koronawirusowego kryzysu, to podczas wprowadzania jesiennych lockdownów radzi już sobie zdecydowanie gorzej. Analitycy wskazują na kluczową rolę FED-u. Światowi inwestorzy uwierzyli, że amerykański bank centralny dodrukuje taką kwotę dolarów, że nie dojdzie już do panicznej ucieczki w dolara, jakiej byliśmy świadkami na wiosnę. Masowy dodruk podważył zaufanie do USD, a w kolejnych latach coraz bardziej realny wydaje się scenariusz mocnego wzrostu inflacji (w najczarniejszych wariantach nawet hiperinflacji). Oczywistym jest więc, że osoby posiadające oszczędności szukają obecnie pomysłu na dobre ulokowanie swego kapitału. Lokata w banku w rzeczywistości zerowych stóp procentowych utraciła swoją zasadność. Wielką popularność zyskuje złoto, jednak jego fizyczny charakter odstrasza część osób zainteresowanych szybkim zrealizowaniem transakcji. Ponadto kruszec ten charakteryzuje się zwykle niewielkimi wahaniami cen, co nie jest zadowalające pod kątem spekulacyjnym.

 

Ograł Fortunę na ponad milion złotych! Wykluczony z dalszej gry pozwał Fortunę na 60 mln zł!

 

Nieodmienny algorytm Bitcoina – odmienny Bitcoin?

Naprzeciw inwestorskim oczekiwaniom wychodzi Bitcoin ze swym deflacyjnym charakterem, a także szybkimi transakcjami (choć w okresach jego zwiększonej popularności sieć BTC wciąż się zatyka, co niejednokrotnie „umyka” entuzjastom największej kryptowaluty). Wielu uczestników rynku kryptowalut „ostrzy sobie zęby” na kolejny rajd Bitcoina, którzy przypominał będzie ten z roku 2017 (dla przypomnienia: cena wzrosła z jednego tysiąca dolarów aż do 20 tys. USD). Cena kursu BTC wzrastała wtedy hiperbolicznie, doprowadzając do wielokrotnego pomnażania majątków. W 2018 roku przyszło jednak potężne spadkowe odreagowanie, które stało się przyczyną stanów okołodepresyjnych milionów inwestorów działających na rynku kryptowalut.

Reklama

 

Kosmiczne spadki kursów walut!

 

Kurs Bitcoina (BTC) – przed nami efekt kuli śnieżnej?

Ciekawostką jest brak wyraźnego wzrostu popularności frazy: Bitcoin obserwowanej w Google Trends. Co więcej: w tym roku była ona największa tuż przed halvingiem. To wtedy najwięcej osób wpisywało słowo „Bitcoin” w swoje wyszukiwarki. Mimo że obecny poziom notowań BTC jest coraz bardziej zbliżony do poziomu 20 tysięcy dolarów, popularność tej frazy jest teraz wielokrotnie niższa niż pod koniec 2017 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że wyraźne przebicie ATH (o parę, paręnaście tysięcy dolarów) byłoby w tej chwili kluczowe dla zainteresowania Bitcoinem tak zwanej „ulicy”. W dobie codziennych szokujących informacji związanych z pandemią koronawirusa trudno jest bowiem zwrócić uwagę społeczeństwa w stronę technologicznej ciekawostki, jaką dla wielu jest Bitcoin. Można się jednak spodziewać kolejnego efektu kuli śnieżnej w przypadku masowego zainteresowania się największą kryptowalutą – to znaczy potężnym wzrostu wartości BTC, a następnie utraty środków pieniężnych przez większość osób niedoświadczonych, nieumiejących poruszać się po tym rynku.

popularność Bitcoina (BTC)

popularność Bitcoina (BTC)

Reklama

Popularność frazy "Bitcoin" w Google Trends

Ile naprawdę wart jest Bitcoin?

Niektórzy z analityków twierdzą, że Bitcoin jest przykładem „waluty energetycznej”. Wartość BTC ma być zależna od zasobów zużytych do jego produkcji. Inni natomiast wskazują na technologię, która stanowi podstawę kryptowaluty, czyli kryptografię jako główne uzasadnienie jej wewnętrznej wartości.

Argument ten wydaje się być jednak nieprzekonujący. Waluty nie można uznawać za wartościową tylko dlatego, że narzędzia, których używamy do kupowania i sprzedawania za jej pomocą, są dla nas wartościowe. Przekładając to na świat walut fiducjarnych, można by powiedzieć, iż dolar, euro, funt lub frank są wartościowe, ponieważ papier ma określoną wartość, co przecież nie stanowi o ich wewnętrznej wartości.

Wielu analityków powołuje się też na rzadkość Bitcoina, argumentując, iż nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów BTC. Jest to jednak oczywistą nieprawdą, gdyż niewiele stoi na przeszkodzie, by w przyszłości zmienić kod źródłowy Bitcoina tak, aby jego podaż była większa. Ponadto istnieją tysiące innych, nierzadko lepszych kryptowalut, które stanowić mogą istotną konkurencję dla Bitcoina (BTC). Zresztą niektóre z pozostałych walut cyfrowych także mają ograniczoną podaż poprzez zaimplementowanie im odpowiedniego algorytmu, więc nie jest to w żaden sposób decydujące o wartości największej kryptowaluty. Podobnie rzecz się ma z pozorną decentralizacją Bitcoina, która nierzadko podawana jest za przykład jego wielkiej wartości. Sama decentralizacja to natomiast bardzo niejasne, rozmazane pojęcie. Czy rzeczywiście możemy o niej mówić w sytuacji, w której wydobycie BTC jest skoncentrowane w rękach kilku grup (ang. mining pools)? Decentralizacja, o której śnią przeciwnicy globalizacji i wielkich globalnych systemów, mogłaby się istotnie ziścić np. w razie sukcesu kryptowaluty IOTA. Czy rzeczywiście tak się stanie, dowiemy się dopiero w nadchodzącej dekadzie. Należy ponadto wspomnieć o nieefektywności oraz energochłonności sieci Bitcoin. BTC zużywa obecnie więcej energii, niż czyni to np. Szwajcaria. Analitycy zwracają również uwagę na fakt, iż sieciowe urządzenie obsługujące transakcje rozliczne w wirtualnych walutach (właśnie takich Bitcoin) pracują wyjątkowe nieefektywnie, gdyż są cały czas włączone (tryb always-on) niezależnie od tego czy czekają na zgłoszenie, czy właśnie realizują jakąś transakcję.

Nie istnieje więc wartość wewnętrzna Bitcoina. O wartości BTC mówimy tylko ze względu na konsensus społeczny, który tę „wartość” mu nadaje. Mówienie o wyjątkowości Bitcoina jest zatem niezgodne ze stanem faktycznym.

Reklama

 

Gaming w czasach kryzysu. Czy to fenomen na skalę światową?!

 

 

Brak mocnych fundamentów

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż Bitcoin nie posiada cech, które czyniłyby go fundamentalnie lepszym od tysięcy innych walut cyfrowych. Aspekt wiary, choćby powszechnej, nie wydaje się być czymś całkiem przekonującym. Przekonania mają bowiem to do siebie, że są labilne (chwiejne). Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której kolejne kompromitacje sieci Bitcoina wywołują potężny spadek zaufania do BTC, a w konsekwencji doprowadzają do załamania się dominacji największej kryptowaluty. Bitcoin to kod, który każdy może skopiować. To także nowopowstała obietnica „nowego złota”, swoistego store of value. Pogorszenie się ogólnej kondycji rynków finansowych może jednak potężnie uderzyć w kurs Bitcoina. Przedsmak tego procesu otrzymaliśmy w marcu podczas uderzenia pandemicznego kryzysu, który udowodnił, że Bitcoin jest aktywem arcyryzykownym, z którego inwestorzy rezygnują, gdy na rynkach dzieje się naprawdę źle.

Reklama

 

Ceny mieszkań zostaną potężnie obniżone ze względu na pandemię koronawirusa?!

 

PayPal, czyli dobry czas dla Bitcoina

Niebagatelny wpływ dla kursu Bitcoina nowa kryptowalutowa oferta PayPala. Według Pantera Capital operator płatności przejmuje około 70% wszystkich nowych BTC w obiegu. Kupowanie Bitcoinów jest obecnie znacznie łatwiejsze niż podczas ostatniej hossy w 2017 roku. Ogólnoświatowa adopcja BTC oznacza równocześnie większe prawdopodobieństwo, że Bitcoin zdoła utrzymać się z powodzeniem na wyższych poziomach cenowych. Należy jednak pamiętać że kryptowaluty charakteryzują się potężną zmiennością. Bitcoin rośnie obecnie w dynamiczny, a zarazem stabilny sposób – dokładnie takie będą też spadki, które wynikną wskutek wyczerpania się entuzjazmu inwestorów wobec największej kryptowaluty. Warto mieć tego świadomość i przyglądać się mniej również przewartościowanym projektom.

 

Reklama

Kursy walut wystrzelą? Prognozy długoterminowe na rynku Forex

 

wykres dominacji Bitcoina

wykres dominacji Bitcoina

Wykres dominacji Bitcoina (BTC) nad innymi kryptowalutami

____Kursy walut News____

Czytaj więcej