We wtorek opublikowane zostaną wstępne odczyty Indeksów PMI dla europejskiego sektora przemysłu oraz usług za sierpień. Konsensus rynkowy wskazuje na dalsze pogorszenie nastrojów w gospodarce eurolandu. Dotyczy to szczególnie Niemiec, gdzie prognozy indeksu zarówno dla przemysłu, jak i usług znajdują się poniżej 50 pkt., granicy oddzielającej ekspansję od recesji, wskazując na pogrążanie się gospodarki naszego głównego partnera handlowego w recesji. Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe, zaburzenia dostaw surowców energetycznych oraz rosnące ryzyko zaburzeń dostaw energii elektrycznej w miesiącach jesienno-zimowych to główne czynniki ciążące na nastrojach europejskich firm.
W recesji pogrążony jest przemysł całej strefy euro, podczas gdy wskaźnik PMI dla europejskiego sektora usług ma szanse utrzymać się powyżej granicy 50 pkt., wspierany dobrą sytuacją na europejskim rynku pracy. Nie zmienia to jednak ogólnej oceny, iż nastroje w europejskiej gospodarce, podobnie jak i jej perspektywy w najbliższych kwartałach pozostają negatywne. Pomimo słabych perspektyw wzrostu inflacja pozostawać będzie wysoka, co skłoni Europejski Bank Centralny do kontynuacji podwyżek stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu.
W tym tygodniu kurs EUR/USD walczy o trwałe złamanie parytetu i zejście do 20- letniego minimum. Dolara – poza lepszymi perspektywami gospodarczymi USA niż strefy euro – wspiera także powiększająca się różnica w poziomie stóp procentowych Fed nad EBC. Z tego powodu zaplanowane na piąte