Reklama
WIG82 389,49+1,02%
WIG202 423,22+1,19%
EUR / PLN4,32+0,08%
USD / PLN4,01+0,36%
CHF / PLN4,42+0,27%
GBP / PLN5,04+0,17%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX18 490,53+0,07%
FT-SE7 963,63+0,40%
CAC 408 237,54+0,40%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,69-0,01%
ROPA WTI81,73+0,01%
ZŁOTO2 194,67+0,13%
SREBRO24,43-0,57%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile się czeka na decyzję kredytu hipotecznego

Osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy zwykle chciałaby otrzymać pieniądze jak najszybciej. Na szczęście banki starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki temu czas oczekiwania na przelew środków jest często niezwykle krótki. Jak bardzo? I na co jeszcze zwrócić uwagę? Oto komplet informacji dla zainteresowanych kredytem gotówkowym.

 

Od czego rozpocząć wnioskowanie o kredyt?

Różnorodność ofert i ogromna konkurencja wśród banków sprawia, że poszczególne propozycje znacząco różnią się między sobą. Z tego powodu wnioskowanie o kredyt najlepiej zacząć od sprawdzenia możliwości jak największej liczby instytucji. Pomocą w tym zadaniu są zestawienia, które można znaleźć w internecie. Przydatne porównania ofert poszczególnych banków znajdziesz w rankingu Bankier SMART.

Zestawienie ofert kredytów gotówkowych Bankier SMART pozwala zapoznać się z minimalnym lub ogólnym oprocentowaniem, dowiedzieć się, ile pieniędzy można maksymalnie otrzymać oraz jak długi jest okres spłaty rat w danym banku. Wśród dostępnych informacji znajduje się wysokość prowizji za rozpatrzenie wniosku lub przyznanie środków finansowych.

Reklama

Nie są to wszystkie kryteria pozwalające na udzielenie kredytu. Pozostałe, takie jak np. wysokość dochodów, to informacje poufne. Dlatego też po wybraniu konkretnej oferty pojawia się panel, w którym można zostawić swoje dane kontaktowe. Dzięki nim, po rozmowie z klientem, doradca kredytowy będzie mógł przedstawić indywidualną ofertę zainteresowanej osobie.

Po zdecydowaniu się na propozycję jednego z banków należy dopełnić kilku formalności. Pierwszą jest zazwyczaj uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Należy w nim wpisać m.in. dane osobowe, kwotę, o którą się wnioskuje i rodzaj kredytu. Następnie pozostaje dostarczyć dodatkowe dokumenty takie jak np. skan dowodu osobistego. Później pozostaje oczekiwać na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 

Co ma wpływ na koszt obsługi kredytu?

Poza samym kapitałem kredytobiorca ponosi dodatkowe koszta składające się na wysokość spłacanych rat. Jednymi z nich są prowizje. Oprócz tych za rozpatrzenie wniosku lub samo przyznanie środków finansowych istnieją również opłaty za przedwczesne jego uregulowanie oraz wydłużenie okresu kredytowania. Warto przy tym wiedzieć, że dany bank nie musi uwzględniać ich wszystkich.

Pożyczenie pieniędzy generuje koszt dla banku, które klient reguluje, także spłacając odsetki. Ich wysokość zależy m.in. od rodzaju rat (malejących lub stałych) oraz ich ilości, którą wnioskodawca będzie spłacał w ciągu roku. Jak obliczyć ratę odsetkową kredytu? Jest to dość skomplikowane i niesie spore ryzyko błędu. By się nie pomylić, najlepiej jest skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów.

Reklama

Typ rat wpływa na wysokość comiesięcznej kwoty do uiszczenia. W przypadku tych stałych jest ona zazwyczaj wyższa. Malejące pozwalają zmniejszyć wydatki po dłuższym czasie. Wiążą się jednak z ryzykiem wahań stóp procentowych. Mogą one doprowadzić do okresowej zwyżki rat kredytu. Warto mieć na uwadze także koszt ubezpieczenia zobowiązania. Nie zawsze jest ono obowiązkowe. Niemniej polisa również wpływa na sumę wierzytelności.

 

Po jakim czasie otrzymuje się kredyt gotówkowy?

Banki konkurują o uwagę potencjalnych klientów, nie tylko starając się zapewnić jak najatrakcyjniejsze warunki kredytowania, ale także jak najszybciej przyznając kredyt. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wnioskodawca chciałby otrzymać środki finansowe w jak najkrótszym czasie. Z tego względu wiele instytucji wydaje pozytywną decyzję nieraz już tego samego dnia roboczego.

Nie zawsze jednak możliwe jest tak szybkie udzielenie klientowi odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od kwoty, o którą się wnioskuje. W przypadku ubiegania się o niewielki kredyt faktycznie bank jest w stanie podjąć decyzję w ciągu jednego dnia. Jeśli środki, które ma wypłacić, są duże, może to potrwać nawet do dwóch tygodni. Przyczyną jest automatyzacja. Wniosków kredytowych o udzielenie wysokich kwot nie rozpatruje już program komputerowy, ale pracownik banku.

Zdecydowanie dłużej czeka się na pozytywną decyzję uruchomienia kredytu hipotecznego. Analiza możliwości finansowej osoby lub osób ubiegających się o środki finansowe trwa zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni. Sam proces opiniowania jest już ściśle regulowany prawnie. Banki mają na niego 21 dni. Przeciętny czas oczekiwania wynosi około dwóch tygodni.

Reklama

 

Jakie są rodzaje decyzji kredytowych?

Pozytywna decyzja banku w sprawie przyznania środków finansowych nie oznacza automatycznie otrzymania przelewu na konto. Zarówno twierdząca, jak i odmowna odpowiedź jest ostateczna. W przypadku tej pierwszej oznacza to, że klient dostarczył wszystkie dokumenty i pozostaje już tylko podpisanie wniosku o uruchomienie kredytu.

Zupełnie inaczej jest w przypadku decyzji wstępnej i warunkowej. Pierwszą z nich bank wystawia, by pobieżnie zorientować się, czy ubiegająca się osoba ma w ogólnych zarysach możliwości finansowe, by spłacić wierzytelność. Innymi słowy, przy wydawaniu decyzji wstępnej pomija się niektóre szczegóły. Jakie? Dla każdego banku może być to co innego. Jednym z przykładów wstępnie pomijalnych warunków jest liczba członków gospodarstwa domowego.

Rekomendacja warunkowa oznacza, że klient spełnia wymagania do wzięcia kredytu. Właściwa procedura bankowa nie może jednak zostać jeszcze uruchomiona ze względu na niedopełnienie części formalności. Przykładem może być niedostarczenie zaświadczenia o dochodach. Warto przy tym wiedzieć, że wydanie decyzji warunkowej niezwykle przybliża przyszłego kredytobiorcę do otrzymania środków finansowych. Wystarczy bowiem właśnie dostarczenie pozostałych niezbędnych dokumentów.

Obecnie na wypłatę środków z kredytu gotówkowego zwykle nie trzeba długo czekać. Wcześniej warto jednak sprawdzić poszczególne oferty, by wybrać tę najkorzystniejszą. Liczy się bowiem nie tylko okres rozpatrywania decyzji przez bank, ale także sam koszt obsługi kredytu decydujący o stopniu comiesięcznego obciążenia domowego budżetu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile się czeka na decyzję kredytu hipotecznego