Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile funt to zł

Wtorek przyniósł zauważalna umocnienie złotego co było widoczne w spadku kursu EUR/PLN o blisko 5 gr poniżej poziomu 4,50, oraz USD/PLN o ponad 6 gr w pobliże 3,95.

historyczna zmienność euro do złotego

historyczna zmienność euro do złotego

Kluczowym wydarzeniem ostatniej sesji był wstępny odczyt inflacji CPI w Polsce,

która w styczniu wyniosła 9,2% r/r, co oznacza wzrost z 8,6% w grudniu. Pomimo braku zaskoczenia w górę (konsensus zakładał 9,3%), odczyt inflacji daje podstawy do oczekiwania podwyżki o kolejne 50 pb już na posiedzeniu w marcu. Nieco w cieniu odczytu inflacyjnego były dane PKB za IV kwartał 2021 roku, które pokazały wzrost o 7,3% r/r (konsensus: 7,1%). Łącznie dane potwierdzają, że RPP ma pole do działania, co biorąc pod uwagę przedstawioną niedawno przez prezesa NBP retorykę wspierającą notowania krajowej waluty dają podstawy fundamentalne do odreagowania kursu waluty.

notowania kursów walut

notowania kursów walut

Złoty we wtorek należał do najsilniejszych walut w regionie EM, zyskując ok 1,5% wobec dolara

Kurs EUR/USD odbił w okolicę poziomu 1,1350 pomimo dalszych jastrzębich komentarzy członków Fed. Głównym czynnikiem motywującym umocnienie notowań aktywów ryzykownych i walut rynków wschodzących było poprawienie nastrojów rynkowych wynikających ze złagodzenia oczekiwań na eskalację konfliktu między Rosją a Ukrainą. Informacje o wycofaniu części wojska do baz przez Rosję spod granic z Ukrainą dało rynkom chwilę oddechu.

rentowność obligacji polskich

rentowność obligacji polskich

 

Doniesienia geopolityczne w ostatnim czasie rządzą rynkowym sentymentem i prowadzą do podwyższonej zmienności. Z takim obrotem wydarzeń mamy do czynienia na notowaniach EUR/PLN, gdzie kurs pary utrzymuje się od początku lutego w szerokim zakresie 4,48-4,59. Brak informacji pogarszających globalne nastroje inwestycyjne sprzyjałby utrzymaniu notowań EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,50.

 

 

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła spadek krzywych dochodowości, chociaż od piątku notowania wciąż utrzymują się na podwyższonych poziomach. Obawy inwestorów przed rosnącą presją inflacyjną ograniczyła nieco krajowa publikacja danych nt. inflacji w styczniu. Wynik bliski oczekiwaniom rynkowym był dobrą informacją dla inwestorów, ponieważ oznacza brak negatywnego zaskoczenia po stronie wyższego odczytu, tak jak miało to miejsce w ostatnich miesiącach czy ostatnio w państwach CEE. 

notowania skarbowych papierów wartościowych i kontraktów IRS

notowania skarbowych papierów wartościowych i kontraktów IRS

W środę nie zaplanowane zostały wydarzenia, które mogłyby wpłynąć na istotną zmianę nastrojów na rynku

Dlatego spodziewać się można stabilizacji notowań. W najbliższych dniach dochodowości 2-letnich polskich obligacji powinny powoli przesuwać się w kierunku 4%, natomiast 5- i 10-letnich utrzymywać się lekko powyżej tego poziomu.

notowania rynkowe

notowania rynkowe

Wciąż negatywny wpływ na wyceny obligacji będą miały średnioterminowe oczekiwania na dalsze podwyżki stóp w naszym regionie

Takie sygnały płyną w ostatnim czasie m.in. z czeskiego i węgierskiego banku centralnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz częściej wspomina się o bardziej wyważonych podwyżkach, co świadczyłoby, że powoli zbliżamy się do docelowych poziomów stóp procentowych zarówno w przypadku CNB jak i MNB. Dodatkowo w Europie obserwujemy presję na wzrost rentowności obligacji. Przykładowo notowania 10-letnich Bundów wzrosły powyżej 0,30% czyli poziom, który nie był notowany od 2018 r. W ślad za papierami niemieckimi tracą też na wartości papiery emitowane przez kraje Europy Południowej. Przykładowo spread w sektorze 10 lat pomiędzy rentownościami obligacji Włoch a Niemiec wzrósł już powyżej 165 pb. w oczekiwaniu na wycofanie wsparcia monetarnego przez EBC.

notowania par walutowych

notowania par walutowych

 

Czytaj więcej