Od końca lipca kurs EUR/PLN oscylował w zakresie 4,65 - 4,80, przy czym od początku września mogliśmy obserwować zawężenie zakres i obecnie notowania podążają ruchem horyzontalnym w przedziale od 4,70 do 4,75. Obserwowana stabilizacja pary walutowej w węższym zakresie jest wywołana zakotwiczeniem się amerykańskiej waluty w relacji do euro na poziomie parytetu.
We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na spowolnienie tempa wzrostu stóp procentowych i dokonała podwyżki o 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Obecnie stopa depozytowa NBP znajduje się na poziomie 6,75%. Narracja płynąca od RPP sugeruje intencje bliskiego zakończenia cyklu podwyżek. Naszym zdaniem stopa referencyjna dotrze do poziomu 8,00% w 1Q23, ponieważ poza słabszymi odczytami wskaźnik PMI, pozostałe dane makroekonomiczne nie sugerują silnego spowolnienia gospodarczego.
Ponadto działania rządu zmierzające do poluzowania fiskalnego związanego z wysokimi cenami energii oraz regulowaniem spłat rat mieszkaniowych przez gospodarstwa domowe, przełożą się na kontynuację presji inflacyjnej. Gołębia retoryka RPP sugeruje presję na polską walutę i z tego względu prognozujemy, że na koniec roku kurs EUR/PLN znajdzie się w okolicach 5,00. Aprecjacji złotego oczekujemy dopiero w 2023r., kiedy inflacja ulegnie stabilizacji i będziemy mieli większą klarowność w kontekście kryzysu energetycznego.