Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile dzisiaj za dolara

Początek tygodnia na rynku walutowym charakteryzował się niewielkimi wahaniami notowań na parach złotowych w związku z okresem świątecznym. Kurs EUR/PLN konsoliduje się w pobliżu 4,62 a kurs USD/PLN w pobliżu 4,28 przy zejściu kursu EUR/USD nieco poniżej 1,08.

kursy walut kursy walut

W ubogim kalendarzu ekonomicznym na wtorek, wyróżniać się będzie publikacja marcowej inflacji bazowej w Polsce, gdzie ekonomiści PKO BP oczekują  jej wzrostu do 6,9% r/r z 6,7% r/r w lutym. Dalszy wzrost presji inflacyjnej będzie sprzyjać kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Próby dalszego umocnienia złotego, pod wpływem rosnących oczekiwań rynkowych co do docelowego poziomu stóp NBP, są jednak wyhamowywane przez umacniającego się dolara. Dodatkową presję na waluty EM, w tym złotego, wywarło obniżenie przez Bank Światowy prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2022 r. do 3,2% z 4,1%, na co istotny wpływ miał wybuch wojny na Ukrainie. Stąd też oczekujemy, że kurs EUR/PLN pozostanie powyżej poziomu 4,60 a kurs USD/PLN powyżej poziomu 4,25 w najbliższych dniach.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku poszybowała do 11%!

inflacja w Polsceinflacja w Polsce

Kurs USD/JPY osiągnął we wtorek rano najwyższy od 20 lat poziom 128 jenów pod wpływem rosnących rentowności amerykańskich obligacji, które w przypadku 10-letnich papierów przebiły już poziom 2,85%.  Kurs pary dalej wspierany jest przez pogłębiającą się rozbieżność pomiędzy coraz bardziej restrykcyjną polityką Fedu a ultra-luźną polityką pieniężną Banku Japonii i od początku marca wzrósł już o ponad 10%. Stąd też rośnie ryzyko korekty, szczególnie w przypadku istotnego pogorszenia się globalnego sentymentu inwestycyjnego.

Zobacz także: Wartość jena japońskiego wciąż spada. Zobacz długoterminową analizę notowań pary USDJPY

Reklama

notowania dolara do jena notowania dolara do jena

Na krajowym rynku stopy procentowej potencjalnie istotny wpływ na notowania obligacji i kontraktów IRS mogą mieć w najbliższych dniach publikacje marcowych danych makroekonomicznych. W tym tygodniu poznamy m.in. inflację bazową i PPI, a także produkcję przemysłową, płace i sprzedaż detaliczną. Chociaż dynamika wzrostu wskaźników zapewne okaże się niższa niż w lutym, to jednak (poza sprzedażą detaliczną) powinna utrzymać się na dwucyfrowych poziomach. Otrzymamy też potwierdzenie rosnącej presji inflacyjnej.

notowania skarbowych papierów wartościowych notowania skarbowych papierów wartościowych

Oczekiwane wysokie odczyty będą dawały RPP argumenty za bardziej zdecydowanymi podwyżkami stóp procentowych i mogą jednocześnie sprzyjać utrzymywaniu się wysokich rentowności obligacji. Mogą pojawić się też kolejne komentarze przedstawicieli RPP. Z wypowiedzi publikowanych w ostatnich tygodniach wynika, że większość członków Rady opowiada się za dalszym zdecydowanym zaostrzaniem polityki pieniężnej w celu walki z inflacją. Przy takich sygnałach w perspektywie najbliższych tygodni rentowności 2-letnich obligacji mogą wracać w kierunku 6,50% natomiast 10-letnich w okolice 6,30%.

notowania walutowe notowania walutowe

Średnioterminowo utrzymujące się wzrosty rentowności obligacji na rynkach bazowych będą negatywnie wpływać na wyceny polskich instrumentów. Niemniej, akurat pod koniec tygodnia w Europie zaplanowane zostały publikacje indeksów PMI. Właściwie we wszystkich przypadkach oczekiwane są wyraźne spadki i pogorszenie nastrojów, co może z kolei wzmacniać umiarkowany przekaz EBC. Biorąc pod uwagę skutki wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję, rosnące koszty produkcji oraz problemy z utrzymaniem łańcuchów dostaw nie można wykluczyć negatywnych zaskoczeń. Słabsze dane pomogłyby krótkoterminowo wyhamować obserwowany wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych.

Reklama

cena euro, cena złota, notowania indeksów giełdowych cena euro, cena złota, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Sprawdź koniecznie prognozy Saxo Banku dla FX [dolary surowcowe (AUD, CAD, NZD), korony (NOK, SEK), juan (CNY)]

Czytaj więcej