Reklama
WIG82 529,08+1,19%
WIG202 433,38+1,61%
EUR / PLN4,31-0,15%
USD / PLN3,99-0,09%
CHF / PLN4,42+0,28%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 485,47+0,05%
FT-SE7 968,50+0,46%
CAC 408 212,62+0,10%
DJI39 741,37-0,05%
S&P 5005 250,09+0,03%
ROPA BRENT86,32+0,72%
ROPA WTI82,36+0,78%
ZŁOTO2 212,41+0,94%
SREBRO24,72+0,61%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

idea bank konta walutowe

Polacy coraz częściej dokonują obrotu walutami obcymi, pomocne może okazać się dla takich osób konto walutowe, dzięki któremu z łatwością mogą dokonywać zakupów na zagranicznych serwisach, odkładać zgromadzone środki w innych walutach, podróżować bez konieczności odwiedzania punktów wymiany walut. Istnieje wiele czynników jakimi kierują się osoby zakładające rachunek walutowy. Czy jest to jeden z niezbędnych produktów bankowych? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym dla Was materiałem. Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest konto walutowe, jakie ma wady i zalety,
  • Jakie koszty poniesiesz decydując się na otwarcie rachunku walutowego,
  • Jak prezentują się najciekawsze i najkorzystniejsze w tym miesiącu oferty kont walutowych oraz
  • Co sądzą sami użytkownicy o korzystaniu z usługi konta walutowego.

Czym jest konto walutowe? Jak działa konto walutowe?

Konto walutowe jest jednym z rodzajów rachunku bankowego, podstawową różnicą jest waluta w jakiej może być ono prowadzone. Większość instytucji bankowych oferuje prowadzenie konta w euro, dolarach, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich. Jeśli jednak chciałbyś otworzyć konto w jednej z walut egzotycznych Twój wybór między dostawcami tej usługi znacznie się zmniejsza. Jednym z funkcjonujących na rynku banków, który oferuje klientom prowadzenie konta w różnych walutach jest mBank czy PKO BP, możesz tu założyć konto w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, dolarach australijskich, dolarach kanadyjskich, koronach czeskich, forintach węgierskich, jenach japońskich, koronach norweskich, koronach szwedzkich czy koronach duńskich. Jak widać każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią walutę, w której zamierza prowadzić konto, a jest to bardzo ważna kwestia dzięki której oferty powyżej wspomnianych banków mogą mieć przewagę nad konkurencyjnymi. Konto walutowe jest produktem kierowanym do osób mających na co dzień lub bardzo często do czynienia z walutami innymi niż polski złoty. Posiadanie konta na którym mogą przechowywać środki i dokonywać nimi obrotu jest niezwykle ważną kwestią, gdy osoby takie nie muszą martwić się ciągle wymianą walut. 

Co musisz wiedzieć przed założeniem konta walutowego?

Jak większość produktów oferowanych nam przez banki również i konto walutowe może wiązać się kosztami, które musi ponieść klient. Jeżeli jesteś osobą sporadycznie dokonującą zakupów w obcych walutach, a oferta którą wybierasz naraża Cię na koszty być może lepiej dokonać przewalutowania lub sprawdzić możliwość zapłaty w złotówkach. Posiadacze konta walutowego mogą założyć do takiego rachunku kartę wielowalutową, co jest dużą zaletą produktu. Karta walutowa niestety często jest dodatkowo płatnym produktem, dlatego przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego dla siebie konta, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty.

Kto może założyć konto walutowe?

Konto walutowe może założyć każda osoba, która ukończyła 13 lat, warunkiem założenia rachunku osobie nieletniej jest jednak zgoda opiekuna. Instytucje bankowe nie stawiają innych ograniczeń klientom chcącym otworzyć konto. Warto tutaj wspomnieć, że mimo iż każdy może założyć takie konto z pewnością nie każdy go potrzebuje, zdecydowanie lepiej ograniczyć niepotrzebne koszty.

Opłaty i koszty związane z prowadzeniem konta walutowego

Reklama

Jak zdecydowana większość produktów bankowych, tak i w przypadku konta walutowego klienci muszą liczyć się z opłatami i kosztami jakie mogą ich obowiązywać. Wysokość opłat jest zależna od oferty, którą wybierzesz, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie szczegółowa analiza ofert dzięki której możesz wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie propozycje. Do najczęstszych kosztów dotyczących prowadzenia konta walutowego należą:

  • opłata za korzystanie z karty wielowalutowej,
  • koszt wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach,
  • koszt przelewów krajowych i zagranicznych SEPA i SWIFT,
  • wypłata gotówki poza granicami kraju.

Wysokość opłat i możliwość ich ominięcia jest zależna od warunków i ustaleń banku, którego ofertę weźmiemy pod lupę. Zdecydowana większość instytucji umożliwia jednak zastosowanie działań, których efektem będzie brak kosztów związanych z prowadzeniem rachunku. Najczęściej wystarczy po prostu aktywne korzystanie z konta, aby za nie nie płacić. Teraz już wiesz dlaczego wspominałam wielokrotnie jak ważne jest przeanalizowanie faktycznej potrzeby otwarcia rachunku.

Ranking kont walutowych

W związku z tym, że ciężko jest porównać ofertę dostępną w kilku podstawowych walutach do tej w kilkunastu różnych stworzyliśmy dla Was kilka zestawień. Uporządkowaliśmy je biorą pod uwagę atrakcyjność i korzystność każdej z ofert.

 

Nazwa Banku

Opłaty za konto

Opłaty za kartę

Getin Bank

0 PLN

0 PLN

mBank

0 PLN

30PLN lub 0/7PLN

ING

0 PLN

1,5 PLN/7 PLN

Santander

0/10 PLN

0,8 EUR /USD /GBP lub 0/8 PLN

Nest Bank

0 PLN

0 PLN/5 EUR/6 USD/4 GBP

 Alior Bank 0 PLN 5 PLN

PKO

0/6,9 PLN

0 -8 PLN

Citi Handlowy

0/18/36/90/180 PLN

0 PLN

Millennium

1 EUR/1 GBP/2 USD/2 CHF

1EUR

Tabela 2. Ranking ofert kont walutowych stworzony z uwagi na opłaty za prowadzenie konta oraz posiadanie i korzystanie z karty.

Nazwa Banku

Bankomaty za granicą

mBank

0 PLN

PKO

0 PLN-3%

Getin Bank

0PLN/4,5%,2 EUR/USD/GBP/CHF

Citi Handlowy

0/8 PLN

Alior Bank

5 PLN (w bankomatach innych niż  Alior Bank oraz sieci Euronet i PlanetCash w Polsce i na świecie)

Santander

2,5 EUR/USD/GBP lub 10 PLN/0 PLN

ING

0 PLN/5 PLN/3%kwoty

Nest Bank

1,2 EUR/1,6 USD/1 GBP

Millennium

1,5/2 EUR

Tabela 3. Ranking ofert kont walutowych stworzony z uwagi na wysokość opłat za korzystanie z bankomatów za granicą.

Charakterystyka ofert kont walutowych

Jedną z propozycji jest ofertą jest propozycja Getin Banku, w której opłata za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty również nie jest pobierana, koszt operacji dokonywanych w bankomatach waha się między 0 PLN a 3% wartości transakcji. Bank umożliwia prowadzenie konta jedynie w czterech podstawowych walutach. Trzecią interesującą i atrakcyjną propozycją jest oferta mBanku, gdzie możemy założyć konto w jednej z 4 różnych walut, opłata za prowadzenie konta to 0 PLN, za korzystanie z karty może wynosi 0/7 lub 30 PLN. Klienci mogą korzystać z bankomatów za granicą bezpłatnie. Aby założyć tutaj konto walutowe nie musisz posiadać rachunku osobistego, musisz je mieć jeśli chcesz skorzystać z usługi wielowalutowej.

Opinie użytkowników na temat kont walutowych

Reklama

Opinie dotyczące ofert kont walutowych są na ogół pozytywne, jeśli korzystasz lub kiedykolwiek korzystałeś z wyżej wymienionej koniecznie podziel się z nami swoją opinią, zostawiając swój komentarz pod tym artykułem!

Czytaj więcej

Artykuły związane z idea bank konta walutowe