Polskie spółki płacą prawie dwa razy wyższe dywidendy* niż dywidendowi arystokraci z USA. A spółki z krajów azjatyckich? Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, sprawdzimy na jaką stopę dywidendy możemy liczyć w przypadku spółek z Hongkongu, Korei Południowej, Japonii oraz Indii.
O dywidendowej przewadze spółek z GPW nad tymi z Ameryki przeczytasz w poprzednim artykule:
Natomiast dziś przeanalizujemy:
- Azjatyckie spółki z długą historią dywidendową i wysoką stopą dywidendy.
- Co opłaca się najbardziej: dywidendy z USA, Polski czy Azji?
- Jak uprościć inwestowanie dywidendowe, czyli ETF-y na Azję dostępne w Polsce.
Gwoli ścisłości kilka założeń na początek:
1. Pojęciem „dywidendowi arystokraci” określa się wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500, które od ponad 25 lat nieprzerwanie wypłacają rosnącą dywidendę. Nie mniej jednak często używa się tego terminu również w odniesieniu do spółek z innych krajów, o krótszej historii wypłat.
2. Tak jak w poprzednim artykule, również i w tym wątek wad i zalet inwestowania w spółki dywidendowe nie będzie poruszany. Zakładam, że inwestor-czytelnik konstruuje portfel dywidendowy. Spółki wybieram na podstawie najwyższych stóp dywidendy i takie zestawienie wypuszczam w eter do dalszych indywidualnych modyfikacji.
Z hongkondzkiego parkietu wybrałam 10 spółek z najwyższą stopą dywidendy za 2020 rok oraz najdłuższą historią nieprzerwanych wypłat (min. 5 lat), z zestawienia wyłączyłam REIT-y. Stopy dywidendy pochodzą z serwisu dividendsranking.com:
- Shui On Land Ltd, 10,08%, wypłaty od 7 lat,
- Shougang Fushan Resources Gro