Zgodnie z polskim prawem nie każda działalność wymaga posiadania rachunku firmowego. Zatem możesz używać do rozliczeń konta osobistego. Takie rozwiązanie może jednak nie być praktyczne, gdyż na jednym rachunku mieszają się operacje prywatne z transakcjami firmowymi. Lepszym rozwiązaniem jest oddzielenie. Jak wybrać rachunek dla firmy?
Z art. 61 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa wynika, że mikroprzedsiębiorcy nie muszą się rozliczać za pośrednictwem konta bankowego. Mowa o prowadzących działalność, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a ich przychód ze sprzedaży nie przekroczył 2 milionów euro lub suma aktywów bilansu nie przekroczyła tej kwoty. Teoretycznie nie muszą używać konta do płacenia składek ZUS i podatków. Natomiast z art. 19 Prawa Przedsiębiorców wynika, że transakcje muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego, jeśli dochodzi do nich między przedsiębiorstwami, przekraczają 15 tys. zł. Jeśli prowadzisz spółkę, musisz mieć konto firmowe.
Wymagania wynikające z przepisów to jedno, a inną sprawą jest funkcjonalność rozwiązania. Według badania przeprowadzonego przez Polską Radę Biznesu przedsiębiorca w Polsce pracuje średnio 47 godzin tygodniowo. Wielu twierdzi, że prowadzenie działalności powoduje u nich brak wolnego czasu. Jeśli mieliby wszystkich płatności dokonywać gotówkowo, to pochłonęłoby mnóstwo czasu. Dlatego konto firmowe to słuszny wybór. Na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę?
Oferty są zróżnicowane. Warto przyjrzeć się