Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

funt to ile zł

Wczorajsza sesja giełdowa była znacznie bardziej uporządkowana, z pozytywnym zakończeniem zarówno dla rynków europejskich, jak i amerykańskich, czemu sprzyjał gołębi komentarz prezesa Fed z Nowego Jorku, Johna Williamsa. Jego stanowisko w sprawie zmian stóp kontrastowało z jastrzębim tonem jego odpowiednika z St. Louis, Jamesa Bullarda. Nasdaq ustanowił nowy rekord, podczas gdy S&P500 znalazł się w bliskiej odległości od zeszłotygodniowych szczytów. W ciągu ostatnich kilku dni słyszeliśmy wiele o ryzyku inflacyjnym i o tym ile może potrwać, ale po wczorajszej wypowiedzi Williamsa, że Fed martwi się o rynek pracy i brak odbicia pomimo rekordowych wskaźników wolnych miejsc pracy, inwestorzy również mogą zacząć odczuwać niepokój.

Ponieważ rynki w USA odzyskują równowagę,

a dobra sesja w Azji powinna wpłynąć na dzisiejsze europejskie otwarcie, inwestorzy wydają się być pozytywnie nastawieni z uwagą skierowaną na najnowsze wstępne odczyty PMI za czerwiec. W obliczu faktu, że Bank Anglii ma jutro ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki, a rynki wciąż do końca się nie uspokoiły po wydarzeniach z zeszłego tygodnia, dzisiejsze dane gospodarcze będą miały większe znaczenie niż kiedykolwiek, a wstępne indeksy PMI z Wielkiej Brytanii oraz Francji i Niemiec dadzą dalszy wgląd w postępy w ponownym otwarciu trzech największych gospodarek w Europie. W maju ponowne otwarcie gospodarki brytyjskiej pozwoliło zrobić kolejny krok naprzód, gdy optymizm narastał w związku z odbiciem gospodarczym w II kwartale, które nadal nabiera tempa.

Majowy PMI w Wielkiej Brytanii osiągnął rekordowy poziom,

wraz z płaconymi cenami, pokazując, że chociaż ceny wydają się być zawyżone, na razie nie działają jako hamulec dla handlu. Wydaje się, że sektor produkcyjny przewodzi odbiciu, jednak jak pokazały ostatnie dane o produkcji przemysłowej i produkcji za kwiecień z ONS, przyzwoity wskaźnik PMI nie zawsze przekłada się na pozytywną aktywność gospodarczą, spadki były widoczne w obu oficjalnych odczytach. Aktywność usługowa w maju osiągnęła najwyższy poziom od 24 lat (62,9), podczas gdy produkcja wzrosła do poziomu 65,6.

Brytyjskie firmy zgłaszały wyższy popyt zarówno na towary,

jak i usługi, co z kolei powodowało pewną inflację kosztową. Rynek pracy wyglądał dobrze, ponieważ firmy były zachęcane do zatrudniania dodatkowych pracowników. Podsumowując, optymizm był wysoki, a jedyne pytanie dotyczyło tego, czy to co widzimy utrzyma się w kolejnych miesiącach. Dzisiejsze dane będą prawdopodobnie pozytywne, jednak wraz z rozszerzeniem pewnych ograniczeń na lipiec, możemy spodziewać się lekkiego spowolnienia. Oczekuje się, że produkcja spadnie do 64, a usługi do 62,8,.

Przechodząc do Francji i Niemiec,

Reklama

również tutaj widzimy poprawę, szczególnie w przypadku PMI dla usług, chociaż sytuacja jest bardziej niejednolita. Produkcja nadal się wyróżnia, przy czym zarówno Niemcy, jak i Francja, utrzymały odporność w maju, z niewielkim spadkiem w Niemczech do 64,4 i wzroście we Francji do 59,4. Usługi nadal pozostają bardzo opóźnione, na co wciąż wpływa wysoki poziom infekcji. Na szczęście program szczepień, zwłaszcza w Niemczech, zaczyna nabierać rozpędu, co pomogło w poprawie aktywności gospodarczej w maju do 52,8, która według oczekiwań powinna wzrosnąć w czerwcu do 55,7. Podobnie jest we Francji, po słabym kwietniu, maj przyniósł przyzwoite odbicie do 56,6 i oczekuje się, że ten trend będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach ze wzrostem w czerwcu do 59,5.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – wśród posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na indeks DAX wyraźna większość oczekuje spadków. Pozycje krótkie stanowią 69% wartości i posiada je 62% klientów aktywnych na tym rynku.

Złoto – po zeszłotygodniowej serii spadków żółty metal odbił, a większość klientów CMC Markets kontynuacji tego odbicia. 80% wartości pozycji na kontraktach CFD na złoto stanowią pozycje długie, które posiada 84% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – wczorajsze zejście poniżej granicy 30000, a następnie śmiały powrót ponad tę barierę jedynie zwiększył przekonanie co do kierunku, w którym może zmierzać ta kryptowaluta. Pozycje długie na kontraktach CFD na Bitcoina posiada aktualnie 82% klientów i stanowią one 85% wartości pozycji.

Wyższe otwarcie w Europie w oczekiwaniu na wstępne wskaźniki PMI - 1

Wyższe otwarcie w Europie w oczekiwaniu na wstępne wskaźniki PMI - 1

Reklama

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej