Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Freedom24.com depozyt

Inwestowanie w IPO zagranicznych spółek to niewątpliwie interesująca alternatywa. Co warto wiedzieć o ofertach publicznych? Jakie są przykłady najciekawszych IPO na świecie? W jaki sposób można zainwestować w oferty publiczne amerykańskich spółek? Jak prezentuje się oferta Freedom24.com?

 

Czym jest IPO?

IPO (z ang. Initial Public Offering) jest to pierwsza oferta publiczna dotycząca papierów wartościowych. W ramach IPO spółka po raz pierwszy publicznie oferuje inwestorom swoje udziały lub akcje. IPO może wiązać się z emisją nowych akcji lub sprzedażą już istniejących. Jeśli spółka planuje debiut na giełdzie papierów wartościowych, musi opublikować prospekt emisyjny – dokument informujący potencjalnych inwestorów o szczegółach oferty i celach emisji akcji. Przygotowaniem oferty publicznej zajmują się domy maklerskie i banki inwestycyjne. Spółka musi także skorzystać z usług biegłego rewidenta, który sprawdzi i potwierdzi poprawność sprawozdań finansowych oraz innych danych zawartych w prospekcie emisyjnym. Prospekt emisyjny musi zostać zatwierdzony przez odpowiedni organ regulacyjny. W przypadku warszawskiej GPW jest to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), a w przypadku giełdy w USA - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission - SEC).

 

Co daje IPO spółce?

Reklama

Dzięki IPO spółka może odnieść wiele korzyści. Najważniejszym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na takie rozwiązanie, jest możliwość pozyskania kapitału na rozwój działalności. Z IPO korzystają zarówno nowe podmioty, które stawiają pierwsze kroki w swej działalności, jak i firmy o długiej historii.

Dla właścicieli spółki IPO może być okazją do spieniężenia akcji i tym samym wyjścia z inwestycji, którą do tej pory było przedsiębiorstwo. Nie należy jednak do rzadkości, że właściciele spółki pozostają ze swymi akcjami lub sprzedają tylko ich część.

Dodatkową zaletą IPO dla spółki może być prestiż związany z notowaniami na giełdzie papierów wartościowych.

 

Czy IPO da zarobić inwestorom?

Często zdarza się, że przy rozpoczęciu pierwszych notowań spółki kurs akcji rośnie i inwestorzy mogą w krótkim czasie sprzedać swe akcje z zyskiem. Czasem jednak warto poczekać na większe wzrosty w dłuższej perspektywie. Zdarza się jednak czasami, że w trakcie pierwszych notowań kurs akcji spółki spada. Każdy sam musi rozważyć ryzyko. Warto wziąć pod uwagę informacje zawarte w prospekcie emisyjnym spółki i jej perspektywy rozwoju.

Reklama

 

Ciekawe światowe przykłady IPO

Alibaba – gigant handlu internetowego zasłynął jednym z największych IPO na świecie. W 2014 r. w ramach oferty publicznej spółka zebrała 25 mld USD, co dało wycenę na poziomie 231 mld USD. W 2018 r. spółka miała swój debiut na nowojorskiej giełdzie NYSE. W pierwszym dniu handlu 6 sierpnia 2018 r. kurs akcji wzrósł o ok. 90%. Jeśli ktoś zainwestował 1000 USD w akcje Alibaby w ramach IPO i sprzedał je na koniec pierwszego dnia notowań, miał powody do zadowolenia, gdyż stały się one warte 1902 USD.

Wykres kursu akcji Alibaby

Wykres kursu akcji Alibaby

Wykres kursu akcji spółki Alibaba w latach 2018-2021

 

Reklama

IPO Alibaby zasłynęło jako największe IPO na świecie. Jednak wkrótce  gigant e-handlu musiał ustąpić miejsca Saudi Aramco. To właśnie saudyjski koncern paliwowo-chemiczny, zajmujący się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, przeszedł do historii ze swym największym IPO. W ramach oferty spółka pozyskała ok. 25,6 mld USD. Saudi Aramco miało debiut na giełdzie w Rijadzie w grudniu 2019 r. Na otwarciu kurs akcji był o 10% wyższy od ceny emisyjnej. Koncern został wyceniony na 1,88 bln USD, wyprzedzając pod względem kapitalizacji nawet takiego giganta jak Apple. Jednak wkrótce kurs akcji spółki zaczął się osuwać. Chociaż spadki wyhamowały i nastąpiły wzrosty, kurs akcji spółki wciąż nie doszedł jeszcze do ceny emisyjnej. Inwestorzy, którzy kupili akcje w ramach IPO i trzymają je do tej pory są na minusie o ok. 8%. Na pocieszenie jednak warto wspomnieć, że Saudi Aramco płaci swym akcjonariuszom sowite dywidendy kwartalne.

Wykres kursu akcji Saudi Aramco

Wykres kursu akcji Saudi Aramco

Wykres kursu akcji Saudi Aramco w latach 2019-2021 (źródło: Investing)

 

Warto wspomnieć także o IPO Facebooka. W tym przypadku początkowo akcjonariusze nie mieli powodów do zadowolenia. IPO rozpoczęło się w maju 2012 r. Cena akcji wynosiła 38 USD. Gdy spółka debiutowała w tym samym roku na giełdzie, kurs akcji spadał. We wrześniu osiągnął dno na poziomie 17,73 USD. Od tej pory kurs akcji Facebooka jednak zaczął odrabiać straty. Inwestorzy, którzy kupili akcje w ramach IPO i ich nie sprzedawali, w 2020 r. mogli pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 23%.

Reklama

 Wykres kursu akcji Facebooka

Wykres kursu akcji Facebooka

Wykres kursu akcji Facebooka w latach 2012-2021

 

Prezentacja Freedom24.com i możliwości inwestowania w amerykańskie IPO

Freedom24.com jest projektem Freedom Finance Europe Ltd (wcześniej pod nazwą Freedom Finance Cyprus Ltd) – europejskiej spółki zależnej holdingu Freedom Holdings Corp, notowanego na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ pod tickerem FRHC. Siedziby i biura holdingu są zlokalizowane w USA, na Cyprze, w Niemczech, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie i na Ukrainie. Spółka łącznie posiada 75 biur operacyjnych i zatrudnia 2000 pracowników z ponad 10-letnim doświadczeniem w finansach. Broker ten ma 140 000 klientów posiadających rachunki rzeczywiste. Warto także wspomnieć, że otwarto tam również 700 000 rachunków demo.

Holding podlega regulacjom Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a spółka Freedom Finance Europe Ltd podlega nadzorowi Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Freedom Finance Europe Ltd (wcześniej Freedom Finance Cyprus Ltd) została zarejestrowana na Cyprze w 2013 r. pod numerem rejestracyjnym HE324220. Posiada licencję CIF 275/15 wydaną w 2015 r. Działa zgodnie z dyrektywą MIFID II.

Reklama

Freedom24.com oferuje możliwość zakupu akcji notowanych na giełdach europejskich i amerykańskich, a także ETF-ów. Strona internetowa brokera zawiera też zestawienie spółek o najwyższych dywidendach w celu ułatwienia inwestowania dywidendowego. Można również zapoznać się z rekomendacjami znanych banków inwestycyjnych, prognozami analityka Freedom Finance oraz rankingami akcji spółek według potencjału wzrostu. Strona internetowa brokera przypomina typowy sklep internetowy z koszykiem. Można do niego nabywać upragnione akcje.

Najciekawsze jest to, że Freedom24.com oferuje możliwość inwestowania w amerykańskie i europejskie IPO. Aby móc inwestować w IPO, należy założyć konto inwestycyjne na stronie internetowej. W tym celu są niezbędne następujące dokumenty: skan dokumentu tożsamości, skan dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania oraz identyfikator podatkowy. Należy wypełnić także formularz rejestracyjny i profil inwestycyjny. Podpisanie umowy następuje poprzez SMS. Po podpisaniu umowy należy ściągnąć oprogramowanie dostarczone przez brokera (terminal), a następnie zalogować się. Założenie konta zwykle zajmuje od 1 do 2 dni roboczych, co warto mieć na uwadze, aby zdążyć zapisać się na upragnione IPO. Warto pamiętać również o możliwych redukcjach w przypadku dużej liczby chętnych na akcje. Aby wziąć udział w IPO, należy mieć na koncie środki o wartości co najmniej 2000 USD. Konto można zasilić poprzez przelew bankowy lub kartę płatniczą. Warto dodać, że jeśli zamierzamy wpłacić kwotę przekraczającą równowartość 15 000 euro, należy udokumentować pochodzenie środków. W tym celu należy zeskanować odpowiednie dokumenty, takie jak m. in. zeznania podatkowe czy stwierdzenie nabycia spadku.

Warto pamiętać, że akcje na amerykańskich giełdach są wyceniane w dolarach, a system transakcyjny nie przelicza walut automatycznie, toteż najpierw należy wymienić walutę w ramach swego konta, zgodnie z krokami zawartymi w instrukcji na stronie internetowej brokera.

Prowizja brokerska za udział w IPO zależy od środków dostępnych na rachunku inwestycyjnym w dniu poprzedzającym IPO. Jeśli aktywa są niższe niż 20 tysięcy USD, prowizja wyniesie 5% kwoty transakcji. Jeśli suma aktywów mieści się w przedziale od 20 000 do 49 999 USD, prowizja ulegnie obniżeniu do 4%. Jeśli przekracza 50 000 USD, prowizja wyniesie 3% wartości transakcji.

Gdy rozpocznie się publiczny obrót na giełdzie, zakupione akcje pojawią się na rachunku, jednocześnie jednak będzie obowiązywał „lock up” – 93-dniowy okres zakazu sprzedaży dla osób, które nabyły akcje w ramach IPO.

Reklama

Na stronie internetowej brokera są zamieszczone opisy trwających IPO wraz z linkami do memorandów informacyjnych znajdujących się na stronie SEC.

Strona internetowa Freedom24.com jest dostępna w 8 językach, w tym również polskim.

Weź udział w IPO

 

Opinie o Freedom.24.com

Na stronie internetowej Trustpilot.com, poświęconej firmom z branży finansowej, możemy znaleźć również opinie na temat Freedom Finance. W przypadku tego brokera wystawiono aż 7821 ocen i napisano liczne opinie w różnych językach. W przeważającej większości są one pozytywne. 77% oddanych głosów oceniło usługi jako „doskonałe”, 18% jako „dobre”, 2% - „średnie”, poniżej 1% - „słabe” i 3% - „bardzo słabe”. Średnia ocen to 4,5 gwiazdki na 5 możliwych z ogólną oceną usług jako „doskonałe”.

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Freedom24.com depozyt