Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,26%
GBP / PLN5,03-0,14%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fotowoltaika NewConnect

Fotowoltaika już w 2019 roku mogła pochwalić się bardzo dobrymi wynikami, ale sytuacja z ostatnich miesięcy nie śniła się nawet największym optymistom. Spółki PV notowane na polskiej giełdzie osiągały rekordowe kapitalizacje, a akcje rosły w niesamowitym tempie. Czy spółki fotowoltaiczne stały się tak popularne ze względu na technologię, aspekt polityczny czy może osiągane wyniki finansowe?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną w związku z czym zalicza się do grupy odnawialnych źródeł energii. Podstawowym elementem instalacji odpowiedzialnej za ten proces są ogniwa fotowoltaiczne, które w celu wytwarzania większej ilości energii łączą się w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa są zbudowane z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu. Grupa modułów, która zasila jeden falownik, tworzy panel fotowoltaiczny. Zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny, który może zostać wykorzystany w domowych gniazdkach. Bardzo ważną funkcję pełni licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiarów przepływu prądu i w sytuacji, gdyby instalacja wytwarzała więcej energii niż jest potrzebne, przekierowuje nadwyżkę do sieci energetycznej, którą można później odebrać, najczęściej w stosunku 100:80.

Programy rządowe i rola UE

W ostatnich latach mamy do czynienia z rosnącą popularnością OZE w związku z trendem na ekologię oraz nowe technologie. Znaczenie w tym wszystkim mają liczne programy wspierające badania i rozwój rozwiązań fotowoltaicznych oraz mające na celu zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Zdecydowana większość wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii pochodzi z instalacji osób prywatnych, dla których używa się określenia prosument. Jedynie około 25 proc. mikroinstalacji należy do przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich dwóch lat niemal trzykrotnie zwiększyła się całkowita moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych. Uruchomiony został rządowy program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o nazwie „Mój Prąd”, w ramach którego beneficjenci programu otrzymają zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, ale maksymalnie 5 000 zł. Takich programów spodziewać się można więcej w nadchodzących latach w związku z dokumentami KPEiK 2030 oraz PEP 2040. Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przedstawia założenia, cele i działania na rzecz realizacji kluczowych wymiarów unii energetycznej. Wyznacza on cele takie jak m.in. osiągnięcie 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto. W takiej sytuacji nie można się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych przy swoich gospodarstwach domowych. Według danych widniejących na stronie programu „Mój Prąd” inwestycja w to rozwiązanie OZE zwraca się w ciągu około 6-8 lat.

Na OZE decyduje się coraz więcej osób fizycznych ze względu na rosnące ceny prądu. Wywołane to jest znacznym wzrostem ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które przyznaje Unia Europejska. Polska energetyka jest przede wszystkim skupiona wokół węgla, dlatego też podwyższenie tych opłat zmusiło spółki energetyczne do podniesienia cen.

Trendy i rozwój branży

Reklama

W 2018 roku udział modułów od polskich producentów wynosił wyłącznie 25 proc. Wskaźnik ten na tle Unii Europejskiej wygląda dobrze, ale wciąż oznacza wysokie uzależnienie od dostaw urządzeń i komponentów z Azji. Aktualnie są plany zwiększania produkcji przez polskich producentów, co pozwoliłoby nie tylko zwiększyć udział krajowych modułów, ale być może umożliwiłoby nawet eksport do krajów UE. Zwiększenie udziału polskich firm w dostawach PV wymaga jednak regularnego inwestowania w nowe technologie. Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie, ale i tutaj dostrzec można liczne pozytywy. Wśród obecnie obowiązujących trendów pojawia się przechodzenie z ogniw polikrystalicznych na monokrystaliczne oraz popularność modułów zintegrowanych z budynkami – BIPV. BIPV to obszar, który z powodzeniem i na wielką skalę rozwija oraz wdraża ML System SA, ale i pozostałe podmioty odpowiedzialne za produkcję rozwiązań fotowoltaicznych wdrażają światowe rozwiązania w swoich fabrykach. Panele monokrystaliczne stanowiły około 81 proc. całkowitej sprzedaży krajowych producentów.

Polscy producenci, jak np. Bruk Bet Solar, Hanplast czy ML System, posiadają zautomatyzowane linie produkcyjne i mogą poszczycić się know-how dotyczącym nie tylko standardowych modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych, ale również modułów typu glass-glass, które pozwalają na integrację z budynkiem.

Finansowanie działalności spółek

Sektor fotowoltaiki rozwija się bardzo szybko, a jego specyfika wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Spółki PV są stosunkowo młode i nie posiadają jeszcze zaplecza finansowego na poziomie blue chipów. Dużą rolę w finansowaniu działań spółek fotowoltaicznych odgrywają banki, które udzielają kredytów na korzystnych warunkach. Polityka proekologiczna oraz rosnące znaczenie CSR sprawiły, że banki komercyjne w Polsce coraz częściej przybierają strategie współpracy oraz finansowania inwestycji przyjaznych środowisku, a zmniejszają zaangażowanie kredytowe dla elektrowni węglowych, czego przykładem są chociażby działania ING, mBanku i Santander.

Źródłem finansowania dla działalności może być również debiut giełdowy. Na GPW oraz NewConnect notowanych jest już kilka spółek zajmujących się fotowoltaiką i bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie doczekamy się ich więcej. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych oraz OZE coraz więcej podmiotów może być zainteresowanych pojawieniem się w obrocie giełdowym. Należy pamiętać, że spółki giełdowe mają znacznie większe możliwości pozyskiwania finansowania.

Spółki fotowoltaiczne na polskiej giełdzie

Na polskim parkiecie notowanych jest kilka podmiotów zajmujących się produkcją energii PV. Nie dla wszystkich fotowoltaika jest dominującym obszarem działalności, ale bardzo możliwe, że będzie się to zmieniać w najbliższych latach. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są ML System, Sunex, Grodno oraz Polenergia, na NewConnect znajdują się akcje Columbus Energy, MVA Green Energy, 01Cybaton oraz Photon Energy.

ML System

Reklama

W przedstawionym gronie spółką najpopularniejszą, o największej renomie, jest z pewnością ML System SA, która przypisana jest do sektora energii odnawialnej. Od 2010 roku wymienia się ją wśród światowych liderów rozwoju rynku PV i BIPV. W tym kryć się może również klucz do sukcesu ML System, która prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe i poświęca mnóstwo środków na działalność inwestycyjną. W przypadku wyników finansowych ML System można mówić o regularnej poprawie, liczne inwestycje potwierdza ujemna wartość przepływów pieniężnych z tejże działalności, przeważający udział w strukturze zobowiązań mają zobowiązania długoterminowe (67,6 proc.). Ich przyrost wynika przede wszystkim z ponad dwukrotnego wzrostu wartości kredytów w ciągu roku, które osiągnęły poziom 30 848 tys. Wskaźnik płynności bieżącej prezentuje się bardzo dobrze i spółka nie powinna mieć najmniejszych problemów z uregulowaniem najpilniejszych zobowiązań. Stabilnie wyglądają również wskaźniki rentowności - osiągają wartości niższe niż w przypadku konkurencji, co jednak w przypadku boomu na sektor PV może świadczyć o większej odporności spółki na zmiany, co z kolei należy rozpatrywać jako pozytywne zjawisko. Spółka przeznacza znaczne środki na prace B+R, co przekłada się na liczne nagrody. Ostatnio ML System zostało laureatem konkursu European Leadership Awards w kategorii Innovation of The Year za projekt Quantum Glass. Produkt ten to innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje kropki kwantowe wbudowane w szybę do zamiany niekorzystnych UV oraz podczerwieni w energię elektryczną. Quantumm Glass z wyglądu nie różni się niczym od tradycyjnych szyb, ale oferuje prawdziwą rewolucję i korzyść w postaci generowania dodatkowej energii, która może zostać wykorzystana np. do doświetlenia wnętrza budynku. Spółka w latach 2020-2024 zamierza przeznaczyć do 216 mln zł na inwestycje.

Fotowoltaika – Raport - 1

Fotowoltaika – Raport - 1

Columbus Energy

Columbus Energy zajmuje się sprzedażą oraz montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Krakowska spółka zadebiutowała na NewConnect w 2011 roku, gdzie długo zaliczana była do grona spółek groszowych. Wśród całego boomu i wzrostów związanych ze spółkami fotowoltaicznymi Columbus wyrósł na bohatera portfeli inwestorów, a prezes spółki, Dawid Zieliński, stał się twarzą sektora, udzielając licznych wywiadów. Z pewnością należy pochwalić Columbus za korzystne działania w mediach oraz przykładanie dużej uwagi do relacji inwestorskich. Przykładem wielkich planów Columbus Energy jest zainwestowanie 10 mln euro w spółkę Saule Technologies Ltd., która planuje wprowadzenie na rynek ogniw słonecznych opartych o perowskity. W ten sposób spółka z NC zagwarantowała sobie pierwszeństwo zakupu nowej technologii oraz prawo do pierwokupu opracowywanych przez laboratorium Saule patentów. Columbus dba również o dywersyfikację działalności i oferuje inne rozwiązania, które są postrzegane jako przyszłościowe. Na ten moment są to pompy ciepła i magazyny ciepła, ale spółka planuje sprzedaż stacji ładowania samochodów elektrycznych z systemem Nexity. Budowany jest również portfel deweloperski farm fotowoltaicznych. Firma bierze udział w licznych aukcjach, gdzie w części inwestycji budowę rozpocznie najprawdopodobniej jeszcze w 2020 roku.

Fotowoltaika – Raport - 2

Fotowoltaika – Raport - 2

Grodno

Spółką o dużym doświadczeniu można określić Grodno, rodzinną firmę działającą na rynku elektrotechnicznym od 1990 roku. Główną działalnością przedsiębiorstwa jest zarządzanie licznymi hurtowniami elektrycznymi (88 w całym kraju), ale w ofercie znajduje się również serwis i montaż instalacji fotowoltaicznych, dystrybucja materiałów elektrycznych oraz audyty energetyczne dla przemysłu. Według ogłoszonej niedawno strategii głównym źródłem przychodów grupy kapitałowej w ciągu następnych 5 lat ma być sprzedaż rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii. Spółka, podążając za światowym trendem, zamierza zwiększyć udział fotowoltaiki w przychodach, a długoterminowo zostać jednym z największych graczy PV, ale również termomodernizacji budynków i wspomnianych wcześniej pomp ciepła. Grodno zamierza kontynuować swój rozwój poprzez akwizycję oraz zwiększanie sieci sprzedaży. W tym bardzo pomocne okazać mają się zmiany na rynku, które umożliwią konsolidację, tworzenie nowych oddziałów oraz rozbudowę modelu franczyzowego. Pod koniec lipca spółka poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego chęci nabycia aktywów wchodzących w skład przedsiębiorstwa handlowego z branży hydrauliki budynkowej i grzejnictwa. Przejęcie aktywów o szacowanej wartości 70 mln zł planowane jest na I kwartał 2021 roku.

Reklama

Fotowoltaika – Raport - 3

Fotowoltaika – Raport - 3

Polenergia

Największą niezależną i pionowo zintegrowaną grupą energetyczną jest Polenergia. Spółka działa w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. W ramach projektów operacyjnych Polenergia posiada siedem lądowych farm wiatrowych, elektrownię fotowoltaiczną w Sulechowie oraz Elektrociepłownię Nowa Sarzyna – jedną z największych i najnowocześniejszych elektrociepłowni zasilanych paliwem gazowym. Z całego wymienionego grona Polenergia jest najbardziej zdywersyfikowana pod kątem działalności. W czerwcu spółka podpisała list intencyjny dotyczący współpracy z Siemens Gas and Power oraz Siemens Energy, która miałaby dotyczyć projektów kogeneracyjnych i technologii wodorowych. Niedawno spółka poinformowała również o podpisaniu umowy kredytu potrzebnego na finansowanie budowy farmy wiatrowej Dębsk, Energia wiatrowa stanowi ważną część działalności przedsiębiorstwa i jest realizowana przed podmiot zależny – Polenergia Farma Wiatrowa 3.

Sunex

Kolejnym podmiotem, który działa w branży PV, jest powstały w 2002 roku Sunex. Firma jest producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii, a około 60 proc. produkcji trafia za granicę. Na Giełdzie Papierów Wartościowych Sunex przypisany jest do sektora urządzeń elektrycznych, na głównym parkiecie zadebiutował 30 lipca 2015 roku, wcześniej akcje były przedmiotem obrotu na rynku NewConnect. Spółka organizuje warsztaty z zakresu budowy, działania oraz selekcji zestawów solarnych, oferuje również szereg produktów, takich jak m.in. kolektory słoneczne, regulatory solarne czy stacje wymiany ciepła. Sunex poinformował o planowanych inwestycjach o wysokości ponad 14 mln zł, z czego około 4,43 mln zł miałoby zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, a około 35 proc. inwestycji zostanie sfinansowane ze środków własnych spółki.

Fotowoltaika – Raport - 4

Fotowoltaika – Raport - 4

Boom giełdowy

Już w 2019 roku mówiono o wzroście zainteresowania fotowoltaiką wśród inwestorów, ale prawdziwy boom przyszedł na wiosnę 2020 roku. Wzrosty najprawdopodobniej zostały wywołane naprawdę dobrymi wynikami finansowymi oraz obiecującymi prognozami na następne miesiące. W Stanach Zjednoczonych po pierwszych spadkach giełdowych wywołanych pandemią koronawirusa mogliśmy dostrzec rajd spółek technologicznych, które odrabiały wszystkie straty i wybijały nowe maksima historyczne. Wydaje się, że z braku przedsiębiorstw o takim profilu działalności i przede wszystkim skali na Giełdzie Papierów Wartościowych to spółki fotowoltaiczne przejęły miano najbardziej innowacyjnych i niedających się zastraszyć wirusowi. W lipcu spółki PV osiągały kosmiczne wyceny, kapitalizacja Columbus Energy przewyższyła cenę wszystkich akcji Alior czy JSW. Wskaźniki C/Z osiągają bardzo wysokie wartości, gdzie liderem jest Columbus z wartością 275,35.

Reklama

Przyznać należy, że prezentowane przez sektor wyniki finansowe były dobre. Zapowiadane przez spółki plany oraz strategie sugerują, że w najbliższych latach powinniśmy oczekiwać dynamicznego rozwoju PV, ale również pozostałych podmiotów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Ogromne wzrosty PV odnotowano również za granicą, a najlepszym wyznacznikiem tego jest Invesco Solar ETF (TAN), który składa się ze spółek amerykańskich oraz chińskich. Od połowy marca zwiększył swoją wartość ponad dwukrotnie.

Dla osób zainteresowanych rozwojem fotowoltaiki bądź inwestycją w sektor bardzo przydatne mogą okazać się raporty publikowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej, które dostarczają wielu danych oraz analiz na podstawie współpracy z firmami z branży PV. Instytut utworzył również swój własny subindeks giełdowy – IEO_PV, który bardzo dobrze przedstawia obecne trendy. Zestawiony jest również ze spółkami energetycznymi, które, w odróżnieniu od spółek fotowoltaicznych, tracą na wartości od początku roku.

Fotowoltaika – Raport - 5

Fotowoltaika – Raport - 5

Fotowoltaika – Raport - 6

Fotowoltaika – Raport - 6

Fotowoltaika – Raport - 7

Fotowoltaika – Raport - 7

Reklama

Fotowoltaika – Raport - 8

Fotowoltaika – Raport - 8

Dane na dzień 4.09.2020

Wydaje się raczej przesądzone, że notowania spółek fotowoltaicznych spotkają się z większą korektą, ale sektor jest z całą pewnością interesujący i wiele osób prognozuje, że w najbliższych latach można oczekiwać wzrostów i być może kolejnych maksimów.

Plany spółek i prowadzone inwestycje wskazują, że mamy do czynienia z podmiotami, które zamierzają wykorzystać bieżącą sytuację i kontynuować dynamiczny rozwój.

Czytaj więcej