Dziś oficjalny start 48. Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Najwięksi politycy i biznesmeni przybywają do alpejskiej miejscowości, by poruszać istotne dla globalnej gospodarki kwestie. Dużą przeszkodą dla przybywających do Davos, może być pogoda. Tegoroczne forum przypadło na czas największych od 20 lat opadów śniegu.
Dokładnie w 1971 roku, niemiecki profesor związanymi z naukami biznesowymi – Klaus W. Schwab, założył fundację Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Ideą szczytu w Davos jest spotkanie głów państw, prominentnych polityków, przedsiębiorców i ekonomistów, w celu podjęcia wspólnej debaty nad obecną sytuacją gospodarczą na świecie. Cel jest ważny, jednak forum gromadzące około 2 tys. ważnych osobistości jest często poddawane krytyce. Przeciwnicy twierdzą, że forum służy jedynie spotkaniu światowych elit, które wykluczają mniej zamożne organizacje.
2017 rok był czasem niezwykle burzliwym głównie ze względu na polityczne roszady – wybory we Francjji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, referendum w Katalonii. Rok 2017 to także okres, w którym swoją oficjalną prezydenturę (po zaprzysiężeniu 20.01.2017) objął Donald Trump. Świat musiał zmierzyć się z narastającą falą zagrożeń geopolitycznych, jak np. próby nuklearne Korei Północnej. Do tego trwający nieprzerwanie konflikt na Ukraine, o którym media wspominają coraz mniej, choć sprawa jest wciąż poważna. Nie zapominajmy też o napiętych relacjach handlowych Stanów Zjednoczonych i Chin. Kolejnym problemem są także nieporozumienia w kwestii nakładania sankcji ekonomicznych na Koreę Północną. Wydarzenia polityczno-gospodar