Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

forex waluty opinie

§  GE: Dziś o godz. 14:00 poznamy wstępne dane o inflacji CPI w Niemczech w czerwcu. Według konsensusu rynkowego wyniesie ona 2,4% r/r wobec 2,5% r/r w maju. Tegoroczny szczyt globalnej inflacji został najprawdopodobniej już osiągnięty w maju, gdyż inflacyjny wpływ dynamiki cen paliw w tym roku nie będzie już najprawdopodobniej tak silny.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce dla 2021 r. do 4,5% z 3,4%, a dla 2022 r. do 5,4% z 4,4%. Agencja wskazuje, że „W związku z większą jasnością co do tego, jak będą wykorzystane środki UE na odbudowę gospodarki oraz po lepszych od oczekiwań wynikach gospodarki w I kw. podwyższamy prognozy wzrostu PKB dla Polski. (...) Konsumpcja okazała się odporna na lockdowny i powinna przyspieszyć w kolejnych miesiącach wraz z poprawą sytuacji pandemicznej.

Spodziewamy się, że fundusze UE zaczną wspierać wzrost od II połowy bieżącego roku,

a w jeszcze mocniejszym stopniu w 2022 r." Ponadto S&P oczekuje, że średnioroczny wskaźnik CPI w 2021 r. wyniesie 3,8% r/r, a w 2022 r. 2,7% r/r, a za jej podwyższony poziom będzie odpowiadała sytuacja na rynku pracy oraz luźna polityka fiskalna. Z tego względu agencja wskazuje na wcześniejszą niż poprzednie prognozy podwyżkę stóp procentowych. Obecnie spodziewana jest ona w połowie 2022 r. Scenariusz agencji ratingowej S&P jest bardziej konserwatywny od naszego, który zakłada na 2021 r. szybszy wzrost gospodarczy, wyższą inflację i możliwą pierwszą podwyżkę stóp procentowych pod koniec tego roku. Szczegóły naszego scenariusza makroekonomicznego przedstawimy w raporcie kwartalnym, który będzie dziś opublikowany.

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN rozpoczyna wtorkową sesję od ataku na poziom 4,50. Powodzenie tego ruchu uzależniamy dziś od panującego sentymentu inwestycyjnego. Ten natomiast uzależniony będzie od publikowanych dziś danych makroekonomicznych – wstępnego odczytu inflacji CPI w Niemczech, czy indeksu Conference Board dla amerykańskiej gospodarki. Póki co nerwowości wśród inwestorów nie budują informacje z Wielkiej Brytanii, gdzie – pomimo postępu szczepień - rośnie liczba osób zakażonych COVID-19. Data zniesienia restrykcji w tym kraju (wyznaczona na 19 lipca) pozostaje jednak niezagrożona. Jutro zaś liczymy na wsparcie w aprecjacji polskiej waluty w postaci odczytu inflacji dla polskiej gospodarki, który powinien podtrzymać nasilające się w ostatnim czasie – pomimo łagodnych komentarzy przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej – oczekiwania na normalizację polityki monetarnej w Polsce.

Rynek krajowy

Reklama

Początek nowego tygodnia nie dostarczył emocji na krajowym rynku walutowym. Kurs EUR/PLN mimo niewielkich zmian przejawiał jednak chęć zejścia na niższe poziomy, co dobrze wróży perspektywom złotego w kolejnych dniach. Już wczoraj kurs EUR/PLN przejściowo obniżył się poniżej 4,50. Liczymy, iż taki trend utrzyma się w dalszej części tygodnia, w szczególności, gdyby dane dotyczące inflacji CPI w Polsce oraz indeksu PMI w krajowym przemyśle okazały się pozytywnymi niespodziankami. Uspokojenie rynków bazowych sprawiło, że w poniedziałek zmiany pozostałych par złotowych były niewielkie.

Podobnie do złotego zachowywały się inne waluty tej części regionu

Na krajowym rynku długu byliśmy świadkami kontynuacji wzrostu dochodowości obligacji o 5-letnim terminie zapadalności. Tylko wczoraj rentowność tego segmentu krzywej wzrosła o 6 bps do 1,47%. Mniej, bo o 3 bps do 1,83% zwyżkował dług o 10-letnim terminie zapadalności. Wrażenia nie wywołała informacja, iż Bank Gospodarstwa Krajowego na jutrzejszym przetargu zaoferuje papiery serii FPC0328 i FPC0631 a podaż wyniesie minimum 1 mld PLN.

Rynki zagraniczne

Mimo, iż zmienność eurodolara nie przekroczyła pół centa, to notowania – po raz pierwszy od niemal tygodnia – obniżyły się do bariery 1,19. Trudno poza technicznym odbiciem od poziomu 200-dniowej średniej ruchomej o wytłumaczenie ruchu w sytuacji, gdy poniedziałkowe kalendarium istotnych publikacji było wręcz puste. Niewielką zmiennością cechowały się wczoraj także pary EUR/CHF, USD/JPY i GBP/USD. Nastrój stabilizacji widoczny był ponadto w notowaniach obligacji rynków bazowych, co również przypisywać należy braku istotnych danych makroekonomicznych oraz impulsów.

Czytaj więcej