Reklama
WIG82 772,48+1,49%
WIG202 437,41+1,78%
EUR / PLN4,31-0,10%
USD / PLN3,99+0,02%
CHF / PLN4,43+0,50%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 495,97+0,10%
FT-SE7 966,08+0,43%
CAC 408 212,32+0,09%
DJI39 779,71+0,05%
S&P 5005 252,59+0,08%
ROPA BRENT86,47+0,90%
ROPA WTI82,67+1,16%
ZŁOTO2 214,81+1,05%
SREBRO24,80+0,94%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

flaga

Pogłębiona analiza formacji cenowych i ich preselekcja- sposobem na większą skuteczność tradingu.

Poszukiwanie świętego Graalatradingu– przynajmniej tego opartego na analizie technicznej rynków finansowych - polega najczęściej na szukaniu najskuteczniejszych formacji cenowych lubprecyzyjniej: najlepszych- z punktu widzenia oczekiwanych zysków - miejsc otwarcia i zamknięcia transakcji,bazujących na tych formacjach.

Dlaczego samo dobranie, np. na podstawie statystyk skuteczności, odpowiednich formacji cenowych, a potem skupienie się na nich nie przynosi zwykle oczekiwanego przez traderów efektu?

Od razu wyjaśniam, że w tym artykule nie będę się zajmować aspektem – skądinąd kluczowym w inwestowaniu –związanym z doświadczeniem w tej branży oraz treningiem psychologicznym tudzież predyspozycjami psychicznymi gracza rynkowego.

Skoncentruję się natomiast na sposobach analizowania formacji cenowych i praktyce tradingu, na przykładzie formacji flagi. Uważam ją nota bene za jedną z najskuteczniejszych wśród tzw. formacji klasycznych, czyli wywodzących się z klasycznej analizy technicznej.

Reklama

Spróbuję przy tym pokazać sposoby preselekcji różnych przypadków występowania tej formacji, co uznaję za bardzo istotne dla osiągniecia dobrych rezultatów inwestycyjnych. Mówiąc prościej, postaram się pokazać, jak za pomocą nieco bardziej drobiazgowej analizy wykresu niż standardowa wybieram te konkretne formacje flagi na konkretnych rynkach i na konkretnych interwałach, które według mnie lepiej niż inne nadają się do osiągniecia sukcesu w tradingu.

Na początek warto zauważyć, że statystyki skuteczności formacji różnią się między innymi z powodu różnych rynków, na których się je wykonuje i różnych okresów, których dotyczą. Mając ponadto na uwadze, że znajdujemy się w okresie specyficznym, kiedy to rynki mocno ewoluują – szczególnie po kryzysie finansowym z lat 2007-09 i po zwiększeniu roli tradingu algorytmicznego -  tym bardziej trudno się nadmiernie dziwić różnicom w statystykach.

Nie będę rozwodził się na ten temat. Zwrócę tylko przykładowo uwagę na fakt, iż statystyki skuteczności formacji cenowych, które ukazały się na łamach FX Mag (nr5/2016) i statystyki wzięte od jednego z polskich dużych  brokerów, publikowane m.in. w „Pulsie Biznesu” (z 30.05.2015), różniły się, można powiedzieć, między innymi konkluzją. Jedne bowiem sugerowały, że skuteczniejsze wydają się formacje odwrócenia trendu, a drugie że -kontynuacji.

Wydaje się, że absolutnie nic w tym zdrożnego. Po prostu statystyki dotyczyły innych okresów, innych rynków. Skoro tak, to może warto oprzeć się w dużym stopniuna swoich własnych doświadczeniach i w miarę ich pogłębiania docierać stopniowo do owego wspomnianego na wstępie umownego świętego Graala,

Na początku tej drogi można skorzystać ewentualnie z podpowiedzi osoby bardziej doświadczonej, mentora lub np. autora książki ważnej w opinii profesjonalistów z branży inwestycyjnej. Tak się składa, że kilkanaście lat temu, zanim sam pogłębiłem własne analizy dotyczące flag, uzyskałem sugestię bliższego zainteresowania się tą formacją od osoby, którą cenię w tej branży, a pewientrop co do wyboru formacjiznalazłem też w książce „Analiza techniczna rynków terminowych” (autor: Jack D.Schwager).

Przejdźmy jednak do konkretów.

Reklama

Warto przede wszystkim sformułować kryteria, których spełnienie przez wybraną formację, w tym wypadku formację flagi, jest nieodzowne, aby ta formacja była skuteczniejsza niż typowa, standardowa, nie wyróżniająca się niczym specjalnym formacja flagi. Skuteczniejsza w takim sensie, że z większym prawdopodobieństwem dojdzie do realizacji zasięgu tej wybranej, pre-selekcjonowanej przez nas formacji niż dowolnie wyłonionej spośród innych.

Z mojego kilkunastoletniego doświadczenia wynika, że można znaleźć przynajmniej 5 takich kryteriów.

1. Preferowany określony sposób wybiciaflagi i wzrost wolumenu na wybiciu

Jeśli chodzi o sposób wybicia flagi, to optymalne dla uzyskania efektu w postaci realizacji zasięgu flagi jest mocne wybicie ładną świecą.

Wybicie „ładną świecą”w tym wypadku znaczy: najlepiej w miarę dużym korpusem i takim, który otworzył się poniżej wybijanego górnego ograniczenia flagi (w odniesieniu do flagi pro wzrostowej, dla flagi pro spadkowej– powyżej dolnego ograniczenia), a zamknął powyżej wybijanego ograniczenia flagi.

Reklama

UWAGA Podobnie, jak wybicie „ładną” świecą,sprawdza się też wybicie za pomocą luki.

To kryterium wydaje się  jak najbardziej naturalne. Tak samo naturalne jak reguła, iż jeszcze lepiej, jeśli wolumen w trakcie wybicia jest zauważalnie większy niż ten, z którym mamy do czynienia w trakcie budowania flagi, w szczególności tuż przed wybiciem.

Mniejsze szanse na realizację zasięgu flagi daje natomiast wybicie -jak je nazywam - schodkowe, które składa się z dwóch świec: jednej doprowadzającej kurs do poziomu, na którym znajduje się wybijane ograniczenie flagi, i drugiej, która oddala ten kurs od tego ograniczenia (zgodnie z kierunkiem ruchu wyznaczonym przez charakter flagi).

Trzeba jednak w tym miejscu dodać, że jeśli ta druga świeca jest bardzo dużym korpusem, to pomimo, iż nie mamy do czynienia ze„zdrowym” wybiciem, za pomocą jednego ładnego korpusu, to jednak często to wystarcza, ażeby flaga zrealizowała swój zasięg.

  1. Niepożądany kształt formacji flagi i możliwe modyfikacje z tym związane
Reklama

Jeśli chodzi o kształt flagi, nachylenie, szerokość, proporcje, to warto po pierwsze zauważyć, że zbyt duży kąt nachylenia i zbyt wąski kanał flagi w stosunku do wielkości masztu powodują, iż obojętnie czy doszło do ładnego wybicia, czy nie, to realizacja zasięgu flagi w takim wypadku - jeśli dochodzi do skutku - to zwykle dopiero po jej przekształceniu.

Takie przekształcenie zaś można, co istotne, przewidzieć, rysując przy tym nową flagę - szerszą , zawieszoną pod mniejszym kątem i na dłuższym maszcie.

Można powiedzieć ogólnie, że rysowanie potencjalnej przekształconej flagi przed przewidywaną modyfikacją odbywa się poprzez wyznaczenienowych jej ograniczeń, dolnego i górnego, poprowadzonych przez inne punkty na wykresie niż te wybrane w trakcie rysowania pierwotnej flagi.

Poniższy wykres i rysunek schematu modyfikacji przybliża to zagadnienie.

Reklama

I jeszcze jedna ważna rzecz. Otóż zazwyczaj jest tak, że narysowanie tego typu potencjalnych przekształceń może być wykonane na kilka sposobów. Do zweryfikowania, które z zaprojektowanych przekształceń jest optymalne, służy mediana.

Jeśli mediana faktycznie przebiega przez nową przekształconą flagę w taki sposób, że pełni dobrze swoją rolę (podziału flagi na dwie części), to znaczy, iż tak zaprojektowane przekształcenie ma sens. Najczęściej po zdobyciu większego doświadczenia potrafi się dobrać najwłaściwszą modyfikację od razu.

3.Pomocne zanegowanie istotnego oporu lub wsparcia wkrótce przed wybiciem flagi

Jeśli tuż zanim rynek przymierzy się do wybijania flagi dojdzie do wybicia ważnego oporu (pro wzrostowa formacja flagi) lub wsparcia (formacja pro spadkowa), położonego między medianą a wybijanym ograniczeniem flagi, to można założyć łatwiejsze wybicie samej flagi i wypełnienie jej zasięgu.

Reklama

Warto według mnie szczególnie przyglądać się flagom pod kątem ewentualnego wcześniejszego wybicia oporu/wsparcia geometrycznego w postaci równości korekt. Ma to jeszcze większą wagę, jeśli zanim dojdzie do pokonania owej geometrii Byki walczą z Niedźwiedziami w tym miejscu przez pewien czas.

  1. Po wybiciu flagi preferowane cofnięcie kursu jedynie do jej wybitego ograniczenia, a nie głębiej

Tak zwane cofki do wybitej flagi, jeśli są zbyt głębokie, to sąco do zasady niekorzystne z punktu widzenia szans na realizację zasięgu flagi. Można generalnie przyjąć, że naturalne są cofnięcia do ograniczenia (dolnego w przypadku flagi pro spadkowej lub górnego w przypadku flagi pro wzrostowej), natomiast cofnięcia do wnętrza flagi - niekorzystne.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że niekiedy część graczy straszy innych spychając kurs z powrotem do obszaru flagi. Najważniejsze jest, żeby nie została przy tej okazji wybita mediana, bo to ewidentnie wskazuje na słabość strony, która chciałaby zrealizować flagę.

Reklama

Zwykle jednak, kiedy dochodzi do nieco dłuższej, a nie tylko chwilowej, ponownej penetracji flagi przez kurs, nawet bez wybicia mediany, to zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo ostatecznej realizacji zasięgu flagi.

  1. Zgodność kierunku ruchu na wyższym interwałach z charakterem flagi oraz brakbarier popytowych bądź podażowych zbudowanych na wyższym interwałach i stających na drodze kursu po wybiciu z flagi

 To dość oczywiste i naturalne kryterium, ale nie zawsze o nim  pamiętamy w ferworze inwestowania. Tymczasem naprawdę warto zbadać, czy kiedy rozpatrujemy daną flagę na interwale najwłaściwszym do takiej analizy,to w tym samym czasie na wyższych interwałach nie mamy do czynienia z przeciwnym trendem lub też przynajmniej z ważnym wsparciem (flaga pro spadkowa) tudzież oporem (flaga pro wzrostowa), które/y będzie istotnym „zawali drogą” w trakcie realizacji zasięgu naszej flagi.

Na tym kończymy omawianie kryteriów skutecznego wybicia formacji flagi, których wystąpienie pojedyncze lub jednoczesne w większej liczbie może wzmocnić szanse na dobry trade.

Reklama

Warto jeszcze dodać, że pisząc ten artykuł nie dobierałem w jakiś specjalny sposób przykładów wykresów, żeby podeprzeć swoje tezy. Po prostu przejrzałem i wybrałem formacje flagi z ostatnich kilkunastu dni przed napisaniem tekstu, których niuanse przybliżałem wcześniej grupie pracujących ze mną traderów. Nota bene utworzone one zostały na rynkach płynnych i popularnych wśród inwestujących graczy ze względu na zmienność – na rynku kontraktów na DAX i eurodolara.

Na koniec pozwolę sobie zwrócić uwagę na to, że istnieje jeszcze wiele bardzo ciekawych praktycznych zagadnień związanych  z korzystaniem z formacji flagi, np. dobieranie odpowiednich masztów, tak żeby zasięg był najbardziej prawdopodobny, konsekwencje wybicia flagi w przeciwnym do oczekiwanego kierunku, rola formacji harmonicznych jako „rusztowania” flagi, do których to tematów mam nadziejępowrócić w na łamach FXMag w przyszłości.

Czytaj więcej

Artykuły związane z flaga