Brytyjski regulator FCA planuje wykorzystać sztuczną inteligencję (AI) do egzekwowania przepisów i regulacji. Regulator miałby wykorzystać technologię RegTech, która miałaby zautomatyzować proces regulacyjny. Skąd ten ukłon w stronę FinTech?
RegTech
Zanim jednak skupię się na samym FCA i planach postępu technologicznego, na wstępie należy wyjaśnić, czym jest RegTech. Jest to jedna z gałęzi FinTech (finansowych technologii). Rozwijając skrót RegTech otrzymamy polski odpowiednik technologii regulacyjnych. Technologia RegTech jest odpowiedzią na wzmożone zjawisko „rajdu regulacyjnego” wśród instytucji finansowych. Rozwiązania RegTech mają obniżyć koszty implementacji nowych regulacji oraz ułatwić proces samego ich wprowadzania. O wartości RegTech dla instytucji finansowych wypowiedział się Prezes Fundacji Fin Tech Polska – Paweł Widawski:
"Aktywne podejście do RegTech zarówno przez instytucje finansowe, ale także przez państwo rozumiane tu jako efektywny regulator i nadzorca da szanse na zwiększenie konkurencyjności i efektywności nie tylko banków i innych instytucji finansowych, ale pozwoli na optymalizację sprawowania nadzoru w Polsce. RegTech to także szansa dla firm technologicznych, które tworzyć będą nowe rozwiązania dla banków oraz samego organy nadzoru”.
Potrzeba implementacji
Po raporcie RegTech mówiącym o „znacząco lepszym egzekwowaniu przepisów” przy użyciu technologii regulacyjnej, dyrektor od przetwarzania danych operacyjnych w FCA – Nick Cook, stwierdził:
„Jesteśmy za tym aby poszerzyć nasze działanie, wprowadzając rozwiązania, dzięki którym to maszyny będą w pełni zdolne do wprowadzania regulacji.. Przede wszystkim w efektywny sposób przetwarzać zasady w konkretne przepisy prawne, by potem te same maszyny mogły je interpretować i bezpośrednio wdrażać”.
Eksperci branży FinTech przewidują, że wprowadzenie rozwiązań technologii regulacyjnej RegTech może ograniczyć koszty wprowadzania regulacji nawet o 80 mld USD na globalnym rynku instytucji finansowych.
FCA od lat współpracuje z innymi regulatorami i firmami branży RegTech. Regulator jest również promotorem rozwiązań technologii regulacyjnych. Czy w ciągu najbliższych lat to wspomniane maszyny zastąpią manualalny proces wdrażania i egzekwowania przepisów prawnych?