Reklama
WIG82 746,44+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,18%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,07%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 496,71+0,11%
FT-SE7 963,93+0,40%
CAC 408 210,35+0,07%
DJI39 783,24+0,06%
S&P 5005 253,97+0,10%
ROPA BRENT86,53+0,97%
ROPA WTI82,02+0,37%
ZŁOTO2 216,31+1,12%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ETF i ETC

ETC, czyli exchange-traded commodity. Dzięki temu produktowi z grupy ETP zainwestujesz w surowce na giełdzie.

 

Czym jest ETC?

Fundusze notowane na giełdzie to w tej chwili jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych i w zasadzie trudno się temu dziwić. Ich zalety są trudne do podważenia, zaczynając od niskich kosztów zarządzania, przejrzystą i zrozumiałą konstrukcję, a kończąc na coraz większej dostępności i wygodzie, jaką nam oferują chociażby przez to, że za jednym zamachem pozwalają zainwestować w konkretną grupę spółek, sektor gospodarki, czy chociażby region świata. Jak zapewne wiesz z poprzednich odcinków Najlepszego Kursu Inteligentnego Inwestowania, ETF-y pozwalają inwestować nie tylko w konkretne spółki zebrane w indeksie giełdowym, ale również w inne rodzaje aktywów, takie jak chociażby obligacje, waluty, a nawet surowce.

W tym odcinku zajmę się właśnie ETF-ami surowcowymi i instrumentem, który kryje się pod akronimem ETC.

Reklama

 

Czym jest ETC i czym różni się od ETF?

W ostatnich miesiącach coraz większa grupa inwestorów interesuje się produktami, które dają ekspozycję na surowce, w tym szczególnie na metale szlachetne, co w dużej mierze zawdzięczamy ostatnim wzrostom złota i srebra, a także polityce banków centralnych, która realnie ujemnymi stopami procentowymi skłania inwestorów do szukania bezpiecznych przystani w fizycznych aktywach.

 

Każdy, kto szuka odpowiedniego instrumentu dla siebie, prędzej czy później trafi na taki, który oznaczany jest jako ETC.

Reklama

ETC to skrót od Exchange Traded Commodity, co można przetłumaczyć jako towar/surowiec notowany na giełdzie. W sieci można znaleźć wiele definicji, w których ETC jest określany jako “fundusz notowany na giełdzie, który inwestuje w jakiś surowiec”. 

Trudno jednak uznać taką definicję za prawdziwą, ponieważ ETF i ETC to dwa zupełnie inne produkty, mimo że z perspektywy laika spełniają tę samą funkcję i w niczym się od siebie nie różnią.

 

Różnice pomiędzy ETF i ETC są subtelne, ale jednocześnie bardzo ważne dla inwestorów.

Zacznijmy od tego, że zarówno ETF, jak i ETC należą do grona produktów notowanych na giełdzie, czyli ETP. Jak sama nazwa wskazuje oznacza to tyle, że oba rodzaje instrumentów znajdziemy na giełdach papierów wartościowych i zarówno jeden, jak i drugi możemy kupić, a potem sprzedać jak akcje spółek giełdowych. Co za tym idzie, ETF i ETC są objęte notowaniami ciągłymi, czyli cena ich jednostek zmienia się w czasie rzeczywistym, ale oczywiście tylko podczas trwania sesji giełdowej.

Zadania ETF i ETC również jest identyczne - oba instrumenty mają na celu jak najwierniejsze odwzorowanie, albo mówiąc bardziej fachowo, replikowanie ruchów cenowych swojego benchmarka, czyli indeksu docelowego. Czyli, jeśli indeks giełdowy, który replikuje jakiś konkretny fundusz ETF podczas sesji wzrósł o 1,5%, to jednostki uczestnictwa tego ETF-u też powinny zyskać półtora procent na wartości. I analogicznie w przypadku ETC: jeśli indeks docelowy, w tym przypadku indeks ceny surowca, spadł podczas sesji o 1,5%, to jednostki uczestnictwa ETC też powinny stracić półtora procent.

Reklama

 

No i ktoś mógłby zapytać - gdzie te różnice, skoro jak dotąd wymieniłem same podobieństwa, z których wynika że ETF i ETC działają w zasadzie tak samo.

 

Zasadnicza różnica pomiędzy ETF i ETC polega na formie prawnej obu instrumentów, a to akurat jest ważniejsze niż mogłoby się wydawać. 

Mówiąc najprościej, ETC nie ma formy funduszu i nie jest klasyfikowany jako papier wartościowy (oczywiście w przeciwieństwie do ETF). Dlatego też nazywanie ETC funduszem surowcowym albo towarowym i mówienie, że to “taki ETF, który inwestuje w surowce” jest błędne, bo to po prostu nie jest fundusz. To trochę tak jakby powiedzieć, że samochód spalinowy to taka Tesla, tylko że bez elektrycznego napędu.

Reklama

Na większości giełd ETC ma formę not giełdowych, czyli instrumentów dłużnych, klasyfikowanych jako ETN. Poświęciłem im poprzedni, szesnasty odcinek kursu.

To, że instrument notowany na giełdzie, który pozwala nam zainwestować w jakiś konkretny surowiec albo koszyk surowców jest notą giełdową ma dla nas dość ważne, chociaż niezauważalne na pierwszy rzut oka konsekwencje.

 

Jakie jest ryzyko kredytowe w ETC?

ETC to instrument dłużny, podobnie jak np. obligacje. Może być to zarówno dług niezabezpieczony (unsecured debt), jak i dług zabezpieczony w przypadku ETC, które lokują kapitał w konkretny surowiec (np. złoto), który jest przechowywany przez depozytariusza.

W przypadku niezabezpieczonych ETC, w których emitent stosuje pełną replikację swapową, ryzyko kredytowe jest stosunkowo wysokie, dlatego przy wyborze takiego instrumentu musimy nie tylko być świadomymi ryzyka, ale też wybierać te instrumenty o wysokiej płynności i zarządzane przez wiarygodne podmioty. O tym czym jest pełna replikacja swapowa w przypadku not giełdowych wspominałem w poprzednim odcinku, więc nie będę się powtarzał, a zamiast tego zapraszam do obejrzenia.

Reklama

ETC stosujące zabezpieczony dług to najczęściej instrumenty stosujące częściową replikację fizyczną, czyli rzeczywiście kupujące konkretny towar za pieniądze inwestorów. Najczęściej są to oczywiście ETC na metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, czy platyna, nie znajdziemy natomiast fizycznego ETC na ropę, gaz ziemny, czy kukurydzę. 

 

Przed inwestycją koniecznie powinniśmy zajrzeć do prospektu emisyjnego, aby sprawdzić w jaki sposób złoto jest zabezpieczane i jakie są nasze prawa do zakupionego kruszcu (czy np. na żądanie możemy otrzymać go w fizycznej postaci).

 

W przypadku ETC inwestujących w fizyczny surowiec bardzo istotna jest płynność i wartość środków znajdujących się w zarządzaniu (AUM). Najlepiej wybierać rozpoznawalne fundusze z wysoką płynnością i wysokim AUM, unikając mało płynnych, notowanych na mniejszych giełdach.

Reklama

 

Istotne są też koszty zarządzania, przed inwestycją należy sprawdzić czy fundusz nie nalicza dodatkowych opłat za przechowywanie złota.

 

ETC, które stosują replikację swapową najczęściej za swój benchmark cenowy przyjmują indeks oparty na wycenie kontraktów terminowych na konkretny surowiec czy towar. 

A to wiąże się z ryzykiem związanym z rolowaniem kontraktów i zjawiskiem contango.

Reklama

Jest to sytuacja, w której cena spot surowca (aktualna cena rynkowa) jest niższa niż cena kontraktu futures rozliczanego w przyszłości. Przy rolowaniu wartość contango jest stratą ETC, a warto wiedzieć że są one wykonywane cyklicznie. Może się zatem okazać, że przy dużym contango zanotujemy stratę, mimo tego że nasz surowiec zyskał na wartości. Zjawiskiem przeciwnym jest backwardation (czyli wtedy, gdy cena spot jest wyższa niż cena kontraktu wygasającego w przyszłości).

 

Jeżeli wciąż do końca nie rozumiesz na czym polega to ryzyko, to zachęcam Cię do przeczytania mojego tekstu o rynku kawy, w którym dokładnie opisuję jak to działa.

URL Artykułu

ETC są najczęściej droższe niż ETF-y, szczególnie te z zabezpieczeniem w fizycznym surowcu, ich średni koszt zarządzania wynosi ok. 0.4-0.5% rocznie, choć nie są to jedyne koszty. 

Reklama

URL Artykułu

 

Czytaj więcej