Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43-0,01%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ETC

Wtorkowa sesja na rynku kryptowalut zapowiada się dość ciekawie, głównie ze względu na hard forki, które powinny mieć miejsce w godzinach wieczornych. W związku z nimi czekają nas również airdropy. Najważniejsze wydarzenia zaplanowane na 29 maja opisaliśmy poniżej.

 

Electroneum – hard fork (Electronero) i airdrop

Hard fork łańcucha Electroneum zostanie przeprowadzony na bloku numer 307 tys., który zgodnie z licznikiem dostępnym na stronie projektu powinien być wydobyty 29 maja w godzinach wieczornych. W ramach hard forka powstanie nowa kryptowaluta – Electronero. Z tego względu z podziałem łańcucha związany będzie airdrop – każda osoba, która w momencie hard forka będzie posiadała jednostki Electroneum (ECN) otrzyma taką samą liczbę jednostek Electronero (ECNX).

 

Ethereum Classic – hard fork

Na temat hard forka Ethereum Classic pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Teraz z dużym prawdopodobieństwem można już powiedzieć, że nastąpi on 29 maja. Podział łańcucha ma nastąpić na bloku numer 5,9 mln. Przy tempie wydobycia kilku bloków na minutę zostanie on osiągnięty właśnie we wtorek.

Reklama

Hard fork nie będzie wiązał się z powstaniem nowej kryptowaluty i airdropem. Stanowi jedynie usprawnienie sieci Ethereum Classic poprzez usunięcie tzw. „Difficulty Bomb” – wcześniej zaimplementowanego narzędzia, mającego na celu migrację deweloperów na nowy algorytm konsensusu – Proof-of-Stake. Usunięcie Difficulty Bomb jest konieczne, by uniknąć załamania się sieci. Narzędzie to sprawia bowiem, że co 100 tys. bloków minimalna trudność wydobycia rośnie dwukrotnie. Takie tempo wzrostu trudności wydobycia oznaczałoby, że przy bloku nr 6500000 (który orientacyjnie wypadnie we wrześniu tego roku) mining przestałby być opłacalny. Stopniowe odchodzenie minerów w kierunku innych projektów stanowiłoby więc zagrożenie dla sieci.

Ethereum Classic tworzy zdecentralizowaną platformę dla smart kontraktów. Kryptowaluta została utworzona w ramach hard forka Ethereum. Ten nastąpił w połowie 2016 roku, gdy po kradzieży przez hackera środków o wartości 60 mln dolarów nie osiągnięto zgodności co do tego, czy deweloperzy powinni przeprogramować kod skradzione środki wróciły do właścicieli.

 

Bitcoin – hard fork (airdrop Micro Bitcoin)

O hard forku Micro Bitcoin wspominaliśmy już w poprzednim Krypto Kalendarzu z racji tego, że był on pierwotnie zapowiadany na 26 maja. Podziały łańcucha następują na z góry ustalonym bloku, przez co trudno jest określić dokładną datę hard forka – poszczególne bloki nie są wydobywane w równych odstępach czasu. Hard fork Micro Bitcoin zaplanowany jest a bloku numer 525000 i zgodnie z licznikiem dostępnym na stronie projektu powinno do niego dojść 29 maja w godzinach wieczornych.

Micro Bitcoin to projekt, który zasadniczo niewiele różni się od klasycznego Bitcoina, gdyż opiera się na funkcji płatniczej. Zasadniczą różnicą może być to, że jego celem jest zachęcanie do wykorzystania w mikro-płatnościach. Sam Bitcoin nie sprawdza się do końca przy realizacji małych transakcji ze względu na wysokie koszty transakcyjne i długie oczekiwanie na realizację. Micro Bitcoin ma zaradzić temu problemowi.

Reklama

Maksymalna podaż MBC ma wynieść 210 mld, z czego 5% ma zostać wydobyte w fazie pre-mine. Maksymalna ilość jednostek MBC wskazuje, że na każdą jednostkę BTC przypada 10 tys. jednostek MBC, jako że maksymalna podaż BTC ma wynieść 21 mln. W takiej proporcji odbędzie się tym samym airdrop MBC – za każdą posiadaną na portfelu jednostkę BTC otrzymamy 10 tys. jednostek MBC. Najbezpieczniejszym sposobem jest w tym przypadku trzymanie BTC na prywatnym portfelu, gdyż może okazać się, że nie wszystkie giełdy będą wspierały hard fork.

Blockchain Bitcoina był już wielokrotnie dzielony, przez co tworzone były nowe kryptowaluty. Najpopularniejsze coiny, które powstały na bazie oryginalnego łańcucha Bitcoina to: Bitcoin Cash, Bitcoin Gold i Bitcoin Private

 

Playkey – skup tokenów

Od 29 maja Playkey zamierza przeprowadzić skup własnych tokenów (PTK) na giełdzie HitBTC. Do 29 czerwca ma zamiar skupić 2 mln tokenów za 2,5 mln dolarów – wszystko zależeć będzie oczywiście od ceny rynkowej. Dzienny limit skupu to 66 tys. dolarów, a limit dla pojedynczego sprzedającego to 20 tys. dolarów. Działania zespołu Playkey na rynku mogą mieć istotne przełożenie na zachowanie ceny PTK.

Skup ma na celu między innymi uniknięcie problemów przy uruchomieniu płatności w PTK na platformie Playkey.net, która wciąż jest scentralizowana. Playkey.net to platforma gamingowa, która ma umożliwiać użytkownikom korzystanie z najnowszych gier bez posiadania sprzętu spełniającego minimalne wymagania. Taki efekt ma zapewnić uruchomienie gry na serwerach Playkey.

Reklama

 

Konferencje i meetupy

  • SUB – meetup Substratum w Delaware
  • ARN – przedstawiciele Aeron wezmą udział w konferencji EBACE2018 w Genewie (29-31 maja)
  • IOC – przedstawiciele I/O Coin wezmą udział w konferencji Heineken Tech w Amsterdamie
  • Konferencja Blockchain & Bitcoin w Sydney

 

Czytaj więcej