Reklama
WIG82 422,82+1,06%
WIG202 424,12+1,22%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN4,00+0,25%
CHF / PLN4,42+0,20%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 505,17+0,15%
FT-SE7 957,92+0,33%
CAC 408 230,32+0,31%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,56+1,00%
ROPA WTI81,23-0,60%
ZŁOTO2 195,82+0,19%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

emerytura

W czwartek sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy sposób oszczędzania emeryturę w założeniu ma uchronić Polaków przed problemem bardzo niskich dochodów po zakończeniu pracy zarobkowej. Sprawdź czy warto z niego skorzystać?

 

Czytaj również: GetBack - prokuratura zatrzymała kolejne osoby, a w sejmie trwa dyskusja o powołaniu specjalnej komisji

 

Reklama

Ustawa o Pracownicach Planach Kapitałowych zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania. Ma być wsparciem dla systemu emerytalnego, który w dotychczasowej wersji daje aktualnie raczej niski poziom dochodów z emerytury. Co więcej, dla osób, które aktualnie rozpoczynają pracę zarobkową daje jeszcze gorsze perspektywy. PPK mogą je znacznie poprawić, o ile będą działać zgodnie z założeniami. Rząd liczy, że program będzie dotyczył ok. 11,5 mln pracowników, którzy w PPK będą odkładać pieniądze, z których skorzystają po 60 roku życia. Program dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, lub umowę zlecenie.

Zaletami PPK ma być prywatność środków, dobrowolność udziału w systemie, niskie koszty, a także pomoc od Państwa. Co to oznacza?

 

Wsparcie z budżetu – skąd weźmie się Twoja emerytura?

Na emeryturę z PPK składać będą się pracownicy, pracodawcy, a także Państwo. Ci pierwsi będą mogli zdecydować się na składkę w wysokości 2% (wpłata podstawowa) lub 4% (z wpłatą dodatkową) wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Osoby uzyskujące wynagrodzenie nie wyższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku będą mogły dokonywać niższe wpłaty podstawowej, ale jej wysokość nie może być mniejsza niż 0,5%.

Pracodawca od siebie będzie musiał dołożyć 1,5% wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. On również może zdecydować się na składkę dodatkową, w tym przypadku w wysokości 2,5%. W sumie składki od pracownika i pracodawcy powinny wynosić od 3,5% (2%) do 8% wynagrodzenia.

Reklama

Do tych kwot dołoży się także Państwo: w formie jednorazowej wpłaty powitalnej (250 zł) i corocznych dopłat (240 zł). Możliwe będzie zatem uzyskanie nawet ponad 10 tys. zł z budżetu w przypadku osób oszczędzających w PPK przez okres 40 lat.


Dobrowolne uczestnictwo – kiedy wejdziesz do programu?

W PPK będą mogli wziąć udział wszyscy pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenie. Dobrowolność nie oznacza w tym przypadku jednak tego, że w programie będziemy uczestniczyć jeśli się do niego zgłosimy. Wpis do programu jest automatyczny, a pracownik ma możliwość wypisania się z niego. Wyjątkiem są osoby powyżej 55 roku życia, które będą musiały same zgłosić wniosek o uczestnictwo w PPK. Osoby do 55 roku życia, które nie chcą brać udział w programie, będą musiały składać odmowę co 4 lata, gdyż co taki okres czasu istnieje możliwość dopisania się do programu – również w tym przypadku dopisanie się do PPK jest automatyczne.

Co ważne, nie wszystkie przedsiębiorstwa będą miały obowiązek natychmiastowo wejść do systemu PPK.  Przepisy dotyczące PPK wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Do 1 lipca 2019 roku do programu mają przystąpić duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Średnie firmy, zatrudniające od 50 do 249 pracowników będą musiały wejść do systemu do 1 stycznia 2020 roku, a małe (zatrudniające od 20-49 osób) do 1 lipca 2020 roku. Dla pozostałych przedsiębiorstw deadlinem jest 1 stycznia 2021.

 

Niskie koszty – kto i jak będzie inwestował Twoje środki?

Pieniędzmi w PPK zarządzać będą towarzystwa funduszu inwestycyjnych (TFI). Przyjęto, że wynagrodzenie za zarządzanie środkami gromadzonymi w PPK nie będzie mogło być wyższe niż 0,5% wartości aktywów netto w skali roku. Całkowite maksymalne opłaty nie mogą z kolei przekroczyć 0,6% tej sumy – do 0,1% stanowić może opłata za osiągnięcie określonego wyniku inwestycyjnego.

Reklama

Co ważne, z perspektywy uczestników programu, gromadzone przez nich środki w PPK będą alokowane w funduszach zdefiniowanej daty. Im bliżej uczestnik programu będzie wieku 60 lat, tym bezpieczniejszy będzie koszyk aktywów, w które inwestowane będą jego środki. W ten sposób kapitał młodszych osób inwestowany będzie w bardziej ryzykowne instrumenty, umożliwiające osiąganie wyższych stóp zwrotu, a kapitał osób zbliżających się do emerytury będzie lokowany w bezpiecznych papierach.

 

Prywatność środków – kiedy możesz wypłacić zgromadzone oszczędności?

Środki gromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników programu. Nie oznacza to jednak, że będziemy mogli z nich skorzystać w każdej chwili. W przypadku rezygnacji z programu będziemy mogli skorzystać w pełni wyłącznie z pieniędzy pochodzących z własnych składek. 30% składek płaconych przez pracodawcę oddamy na nasze subkonto w ZUS, natomiast dopłaty z budżetu będziemy musieli zwrócić.

Po osiągnięciu 60 roku życia uczestnik programu może zdecydować się na jednorazową wypłatę do 25% zgromadzonych środków. Pozostała część środków będzie wypłacana co miesiąc, w przynajmniej 120 ratach.

Możliwe są również wcześniejsze wypłaty bez obowiązku zwrotu dotacji z budżetu i oddania części składek wpłaconych przez pracodawcę. Jednym z takich wyjątków jest jednorazowa wcześniejsza wypłata środków na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. na zakup domu lub mieszkania. W takim przypadku wypłaconą kwotę należy zwrócić w ciągu 15 lat. Inny przypadek, w którym możliwa będzie wcześniejsza wypłata to poważna choroba pracownika, jego małżonka lub dziecka. W takim przypadku będziemy mieć możliwość wypłaty środków jednorazowo, lub w ratach, bez konieczności ich zwrotu w przyszłości.

Czytaj więcej