W czwartek (16.03.2023r.) o godzinie 14:15 zostanie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych dla strefy euro. Jeszcze do niedawna rynki były pewne jaka będzie decyzja rady, natomiast ze względu na problemy finansowe w amerykańskim sektorze bankowym sprawa uległa komplikacji. Mimo wszystko pozostajemy przy pierwotnym scenariuszu, a mianowicie podwyżce o 50 pb.
Zobacz także: Kalendarz makroekonomiczny. Jak mocno zwalnia polska gospodarka? Będzie bujało kursami walut!
Po co w ogóle te stopy procentowe?
Ciągłe zmiany, spekulacje i zaskoczenia lub rozczarowania… A wszystko to z powodu stóp procentowych. Jednak gdyby nie one, mieliliśmy jeszcze większe problemy w walce z inflacją. To właśnie od nich zależy stan gospodarki i to one mogą pomóc w podratowaniu obecnej sytuacji.
Poprzez stopy procentowe ustalana jest tak naprawdę cena pieniądza w danym kraju, bądź tak jak w przypadku strefy euro – regionie. Czyli to one wyznaczają ile będziemy musieli zapłacić za pożyczkę czy kredyt i to one decydują o tym, ile zarobimy na lokacie. Bywa, że działają na naszą korzyść, ale bywa i tak, że uprzykrzają nam życie. W obecnej sytuacji, tj. podwyższonej inflacji, raczej przechylają się na naszą niekorzyść, jednak w trosce o przyszłościową poprawę sytuacji, warto zacisnąć zęby i przetrwać ciężkie czasy.
Podwyżki stóp procentowych mają na celu hamowanie konsumpcji, ograniczając tym samym zbyt dużą ilość pieniądza w obiegu. W efekcie ceny zaczną spadać, a sytuacja gospodarcza państwa ulegnie poprawie. Jeżeli jednak nastąpi zbyt gwałtowny ich spadek – czyli dojdzie do tzw. dezinflacji – trzeba reagować równie szybko, tym razem je obniżając. Pobudzi to wzrost gospodarczy, poprzez zachęcanie konsumentów i inwestorów do większej aktywności. Tylko pytanie, jak znaleźć złoty środek i nie popaść ze skrajności w skrajność.
Czytaj także: Stopy procentowe w Strefie Euro – marzec 2023. Dane dodały jastrzębiom wiatru w skrzydła
Wykres stóp procentowych w strefie euro na przełomie ostatnich 10 lat
Źródło: bankier.pl
Badanie ankietowe Bloomberg – czyli czego się spodziewać w najbliższej przyszłości i w odległym czasie
Jeżeli tak bardzo nasza sytuacja jest uzależniona od stóp procentowych to w takim razie warto by wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Tutaj z pomocą przychodzi Bloomberg, które przeprowadziło ankietę wśród najlepszych specjalistów ekonomicznych. Okazało się, że wierzą w znaczące w spowolnienie inflacji w strefie euro. Jednak…
Inflacja w strefie euro będzie się utrzymywać na wysokim poziomie jeszcze przez jakiś czas i dlatego podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny tak szybko nie ustaną. Według ich prognoz inflacja spadnie pod koniec bieżącego roku do 3,6 proc. Z tego względu oczekują podwyżek do poziomu 3,25 proc. głównej stopy procentowej.
Wychodzi więc na to, że w marcu czeka nas podwyżka o 50 pb., a później jeszcze jedna o 25 pb. Jeżeli jednak chodzi o pierwsze możliwe obniżki stóp, możemy ich najwcześniej wypatrywać w drugim kwartale 2024 roku.
Sprawdź również: Stopy procentowe w Polsce – marzec 2023. Czy decyzja RPP zaskoczy?
Wykres prognoz stóp procentowych w strefie euro na przełomie 2022/24
Źródło: Bloomberg.com
Zachęcamy do obserwowania naszej strony głównej Fxmag.