Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolar usd kurs

Poniedziałkowa sesja przyniosła podtrzymanie słabości złotego, gdzie para EUR/PLN zakończyła handel w pobliżu 4,59, z kolei USD/PLN bliżej 3,89. Główna para walutowa (EUR/USD) wobec pozycjonowania się rynku pod nadchodzące posiedzenie FOMC zakończyła sesję blisko poziomu 1,18.

Odkąd na czerwcowym posiedzeniu decydenci Rezerwy Federalnej wprowadzili jastrzębi zwrot w swoim forward guidance,

uczestnicy rynku przestali stopniowo wyceniać słabszego dolara w swoich zakładach. Topniejące niedźwiedzie pozycjonowanie w transakcjach typu futures na dolarze przełożyło się na bycze postrzeganie waluty, które aktualnie wynosi ok 200 mln USD w ujęciu netto na szerokim rynku. Tendencja postępuje tygodniowo i prawdopodobnie następne publikacje danych CFTC ukażą kontynuację zawierania pozycji długich na USD, co będzie nowością od wybuchu pandemii COVID-19. Najbliższe, lipcowe posiedzenie FOMC prawdopodobnie utrzyma gołębią narrację, widoczną podczas dwudniowego zeznania szefa Fed J. Powella przed komisjami w Kongresie.

Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 4Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 4

Jednak budują się oczekiwania,

że mogą pojawić się wskazówki na temat rozpoczęcia zacieśnienia monetarnego podczas jesiennych wydarzeń z udziałem amerykańskiego banku centralnego. Dodatkowo czynnikiem wzmacniającym przekonanie rynku o rozpoczęciu taperingu w skupie aktywów mogłyby okazać się mocne dane inflacyjne (PCE), które zostaną opublikowane pod koniec bieżącego tygodnia.

Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 1Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 1

Reklama

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wtorkowa sesja prawdopodobnie przyniesie kontynuację zapoczątkowanej normalizacji polityki pieniężnej w postaci cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech. Podobnie Czesi będą postępować podczas swoich posiedzeń, co będzie dawało pewnego rodzaju odporność walutom regionu (HUF, CZK) wobec pogarszającego się globalnego sentymentu spowodowanego rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Złoty pozostaje obarczony wycofaniem kapitału z walut ryzykownych wraz z brakiem wsparcia ze strony NBP, którego ,,gołębiość” wydaje się być zacementowana i zdecydowanie odstaje od niektórych banków w regionie CEE. Zakładamy, że EUR/PLN i USD/PLN będą poruszać się blisko psychologicznych poziomów 4,60 oraz 3,90 przed końcem lipca.

Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 5Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 5

Na rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja nie przyniosła istotnych zmian na krzywych dochodowości,

gdzie niemiecki 10-letni benchmark utrzymał się blisko -0,40% a amerykański poniżej 1,30%. Umiarkowany wpływ na notowania miała publikacja indeksu instytutu IFO na temat nastrojów gospodarczych w Niemczech, które wbrew oczekiwaniom na nieznaczną poprawę z 101,7 pkt z czerwca, pokazał spadek do 100,8 pkt.

Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 2Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 2

Obawy dotyczące globalnych łańcuchów dostaw oraz rosnące zakażania koronawriusem odbijają się negatywnie na nastrojach gospodarczych. Powrót napięć geopolitycznych między Chinami oraz USA również nie przyczyniał się zmiany środowiska, w którym rynkowe stopy procentowe miałyby szybko odbić. Na rynkach akcyjnych również panowały chłodne nastroje, gdzie doszło do silnych spadków notowań chińskich indeksów giełdowych (w związku z możliwym zacieśnieniem regulacji).

Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 3Rynek zaczyna byczo pozycjonować dolara - 3

W Polsce krzywa dochodowości przesunęła się jedynie nieznacznie w dół,

Reklama

schodząc o około 2 pb na dłuższym końcu. Na lokalnym rynku dłużnym notowania w najbliższych dniach powinny być głównie pod wpływem czynników zagranicznych, wśród których najważniejszym punktem będzie środowy komunikat FOMC. Na istotniejsze lokalne bodźce należy poczekać do piątku, kiedy opublikowany zostanie wstępny indeks CPI za lipiec, a także Ministerstwo Finansów zaprezentuje kalendarz przetargów obligacji skarbowych w sierpniu. W krótkim terminie istnieje pole do dalszego ruchu w dół na krzywej dochodowości w stronę 0,30% w przypadku papierów 2-letnich oraz 1,50% dla 10-letnich w związku z obawami o dalszy rozwój pandemii w miesiącach jesiennych.

Czytaj więcej