
USA bogaci się na cłach. Zyski przekroczyły 60%
W okresie od października 2024 do maja 2025 Stany Zjednoczone osiągnęły imponujący dodatkowy przychód z ceł. Czy te pozwolą na walkę z rosnącym deficytem budżetowym?
W okresie od października 2024 do maja 2025 Stany Zjednoczone osiągnęły imponujący dodatkowy przychód z ceł. Czy te pozwolą na walkę z rosnącym deficytem budżetowym?
Polacy zainwestowali o 1,3 miliarda złotych mniej niż w ubiegłym miesiącu
Polacy mniej oszczędni niż w ubiegłym miesiącu. Taki wniosek nasuwa się po publikacji Ministerstwa Finansów. W maju sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 6,1 miliarda złotych wobec 7,4 mld złotych w kwietniu. To wciąż więcej w zestawieniu z majem 2024 roku. W jakie obligacje oszczędnościowe najchętniej inwestowali tym razem polacy? Dlaczego?
Problem zadłużenia Stanów Zjednoczonych powraca. Analitycy alarmują, że „Wielka, piękna ustawa” Donalda Trumpa zwiększy dług publiczny USA o biliony dolarów. Sekretarz skarbu USA skutecznie zamiata sprawę pod dywan. Ekonomiści mówią z kolei wprost: roczne koszty obsługi amerykańskiego długu przekroczyły kluczową granicę. Za to zapłacą przede wszystkim zwykli Amerykanie.
Po raz pierwszy od ponad 30 lat Japonia nie jest już największym wierzycielem świata. Stało się to mimo iż wartość jej zagranicznych aktywów netto osiągnęła rekordowy poziom w ubiegłym roku.
Amerykańskie obligacje gwałtownie tracą na wartości, zwłaszcza te długoterminowe. W efekcie wzrasta ich rentowność — a to spory problem dla rządu USA. Im wyższa rentowność, tym droższy nowo emitowany dług. Tymczasem, zadłużenie USA wzrasta w galopującym tempie.
Ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa ceł na początku tego miesiąca doprowadziło do największej wyprzedaży obligacji od dziesięcioleci. Od tego czasu rynek się uspokoił, ale problemy wcale nie minęły. Zwłaszcza że Rezerwa Federalna nie kwapi się do obniżek stopy procentowej.
Wzrost gospodarczy i pozytywna ocena przyszłości. W piątek agencja ratingowa Moody's potwierdziła długoterminowy ranking dla Polski na poziomie „A2” ze stabilną perspektywą. Dobrą ocenę nasz kraj zyskał także w rankingu Fitcha.
Śledząc tylko informacje z mediów głównego nurtu, można odnieść wrażenie, że Stany Zjednoczone są finansowym mocarstwem, w którym pieniądze są ostatnim, czego może zabraknąć. W rzeczywistości sytuacja jest jednak dużo bardziej skomplikowana. USA już teraz mierzy się z dużym długiem publicznym, a prognozy dotyczące jego wzrostu mogą być odbierane przez Amerykanów jako wyjątkowo niepokojące.
Koszt długu publicznego Polski wzrósł ponad 2,5-krotnie w ciągu ostatnich dwóch lat dostępnych danych. Tylko jeden kraj w Europie będzie w tym roku płacił wyższe odsetki niż Polska. Niestety, prognozy Komisji Europejskiej pokazują obraz galopującego długu publicznego w naszym kraju.
Jedna z największych gospodarek świata zmaga się z rosnącym zadłużeniem. To jednak niejedyny problem o podłożu społeczno-gospodarczym, który trapi Państwo Środka. Rząd, aby wyciągnąć kraj z problemów finansowych ogłosił niedawno plan pomocy. Ten jednak może okazać się niewystarczający, aby w pełni uporać się z problemem.
Stany Zjednoczone zadłużają się w lawinowym tempie. Przebita została kolejna historyczna granica, a w zaledwie 4 miesiące dług publiczny wzrósł o 3%. W sprawie interweniował sam Elon Musk, który niebawem stanie przed trudnym zadaniem redukcji rządowych wydatków.
Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło do niemal 1,5 biliona PLN na koniec sierpnia 2024 roku. Jest to wzrost o prawie 11% w stosunku do początku bieżącego roku.
Problemy gospodarcze Francji sprawiły, że agencja ratingowa Fitch zrewidowała w piątek perspektywę ratingu kraju do miary „negatywnej”. Druga największa gospodarka Unii Europejskiej mierzy się z wysokim deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem.
Globalny dług publiczny do końca tego roku złamie barierę 100 bilionów USD, a do 2030 roku ma dorównać wielkości światowego PKB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że szanse na zahamowanie gwałtownego wzrostu zadłużenia są minimalne.
Dług publiczny Francji jest już blisko dwukrotnie większy od granicy wymaganej przez Unię Europejską. Przez ostatnie 50 lat kraj każdego roku notował deficyt budżetowy. Obecnie wymyka się on rządowi spod kontroli. Prezes jednego z banków centralnych strefy euro skomentował: “Francja ma zerową wiarygodność w Europie, gdy obiecuje ograniczyć wydatki”. Czy kraj czeka kryzys długu?
Stany Zjednoczone zmagają się z poważnym problemem rosnącego zadłużenia, które zagraża stabilności ekonomicznej kraju. Już niedługo nowo zaprzysiężony prezydent stanie przed wyzwaniem związanym z realizacją obietnic wyborczych. Zdaniem analityków zarówno te złożone przez Donalda Trumpa, jak i Kamalę Harris mogą jeszcze bardziej pogłębić obecny kryzys długu.
Ministerstwo Finansów przedstawiło dane dotyczące stanu środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec czerwca 2024 roku. Raport uwzględnia operacje związane z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa, w tym płatności w walutach obcych.