W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,3899 (umocnienie złotego o 0,8%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w wyraźnym trendzie spadkowym. Tym samym w czwartek wieczorem osiągnął on najniższy poziom od marca 2020 r. Złoty umacniał się w ślad za odnotowanym w zeszłym tygodniu wzrostem kursu EURUSD w reakcji na publikację niższych od oczekiwań danych o inflacji w USA.
Lokalnie czynnikami pozytywnymi dla kursu polskiej waluty były publikacje wyższych od oczekiwań krajowych danych o PKB, bilansie płatniczym i inflacji, spadek oczekiwań na dalsze obniżki stóp procentowych w Polsce oraz obniżenie niepewności wśród części inwestorów dotyczących stabilności przyszłego rządu po wyborze na marszałka sejmu kandydata zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicę.
W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą zaplanowane krajowe dane o produkcji przemysłowej (wtorek) i sprzedaży detalicznej (środa). W przypadku realizacji naszych niższych od konsensusu rynkowego prognoz mogą one oddziaływać w kierunku osłabienia złotego. W naszej ocenie przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 5,10 (spadek o 4pb), 5-letnie do 4,65 (spadek o 14pb), a 10-letnie do 4,78 (spadek o 16pb). W ubiegłym tyg