Adam Glapiński (11.05.2023). Jeśli są jakieś rozważania, to mogą dotyczyć ewentualnych podwyżek stóp procentowych, a nie obniżek. Obniżki mogą być rozważane, jeśli będzie jasne, że jesteśmy bliscy w procesie dochodzenia do celu inflacyjnego. Pod koniec roku chciałbym, żeby tak było, żeby był taki jednoznaczny spadek tempa inflacji (...), że to będzie możliwe, że taką dyskusję byśmy zaczęli.
W naszej ocenie złoty po zrealizowaniu w ubiegłym tygodniu korekty w trendzie spadkowym (około 8- groszowy ruch do 4,55) powrócić powinien w najbliższych dniach do umocnienia. Zadecyduje o tym przede wszystkim sprzyjający bardziej ryzykownym aktywom sentyment inwestycyjny widoczny między innymi w zwyżkach giełdowych indeksów. W rezultacie ruch do psychologicznej bariery 4,50 jest naszym scenariuszem bazowym w tym tygodniu.
W szczególności, gdyby udało się dojść do politycznego porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, co powinno poprawiać nastroje. Ryzykiem pozostają krajowe dane o sprzedaży detalicznej (wtorek), choć naszym zdaniem okażą się one lepsze od oczekiwań. Źródłami zmienności w tym tygodniu będą ponadto wstępne odczyty indeksów PMI ze strefy euro i USA oraz piątkowe dane o amerykańskiej inflacji PCE.
Kurs USD/PLN w dalszym ciągu oscyluje wokół poziomu 4,16 odchylając się o +/- 4 grosze. O ile w tym tygodniu możliwe są kolejne próby umocnienia złotego tak dolar pozostać