Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,98-0,26%
CHF / PLN4,42-0,27%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego bitcoin rośnie

Bitcoin po 20 000 PLN, bańka pękła, bitcoin umarł, nie jest lepszy od złota, za duże wahania. „Krach na Bitcoinie. Kryptowaluta nie uchroniła kapitału przed koronawirusem”. Podobne opinie i tytuły artykułów mógł widzieć każdy z nas w marcu 2020 roku. Zakładam, że już niedługo popularne stanie się wspominanie tamtego dnia. A Ty, co robiłeś 13 marca 2020, kiedy po raz ostatni Bitcoin był po 4 000 a ethereum po 100 dolarów?

„Internetowe pieniążki” bez żadnego pokrycia już dawno przestały być żartem i zostaną z nami na dłużej. Do stołu otwarcie przysiada się duży kapitał, którego apetyt zdaje się nie mieć końca. Na nowo wracają porównania kapitalizacji złota do kapitalizacji kryptowalut. Gdzieniegdzie jedynie słychać najwytrwalszych sceptyków, czekających tylko na spadki, aby ponownie ogłosić swoje racje. A za horyzontem, wciąż jeszcze uśpiony, czeka halving w 2024.

Fundamentalnie - „Na zachodzie bez zmian”

Streszczając w telegraficznym skrócie każdemu, kto przespał ostatni rok. W połowie marca 2020 doszło do załamania na rynku spowodowanego rozszerzającą się pandemią. Tylko trzy razy w całej historii Wall Street, można było zaobserwować podobne spadki w ciągu jednego dnia. Kiedy wszyscy uciekali do gotówki, aby zabezpieczyć swoje środki, kryptowaluty również zaliczyły ogromne spadki. Następnie, od połowy września 2020, cena bitcoina poszybowała na nieznane do tej pory obszary, trzykrotnie przebijając ATH (historyczny szczyt notowań) 20 000 USD z grudnia 2017 r.

Fundamentalnie nic się nie zmieniło, kod bitcoina nie przeżył rewolucyjnych zmian. Sieć dalej się zapycha i przy zwiększonej zmienności opłaty transakcyjne są astronomiczne. Niezmiennie w obiegu będzie nie więcej niż 21 000 000 sztuk BTC, a ostatnia ma zostać wydobyta około 2140 roku. Bitcoin wciąż dzieli się na 100 milionów części, czyli do 8. miejsca po przecinku, a 0,00000001 BTC to jednostka nazywana Satoshi. W ostatnim roku zmieniła się jednak podaż. 11 maja 2020 miał miejsce trzeci halving. Tak określane jest powtarzające się co około 4 lata wydarzenie, polegające na zmniejszeniu o połowę liczby codziennie wydobywanych bitcoinów. Od ostatniego halvingu, mniej więcej do marca 2024 roku, w sieci codziennie będzie przybywać 900 nowych BTC (6,25 co 10 minut). Uprzedzam w takim razie, aby każdy zdążył nastawić budzik, że po 2024 będzie wydobywane już tylko 450 BTC dziennie. Właśnie ta rzadkość, czyli sytuacja, w której dany zasób trudno jest znaleźć lub zdobyć sprawia, że cena rośnie ze względów fundamentalnych.

Kupuj, kiedy kropka jest czerwona – model stock to flow

Reklama

Nick Szabo powiedział, że antyki i złoto są cenne z powodu pierwotnej ceny i tego, że trudno je podrobić. Poprzez stworzenie niefalsyfikowalnej wartości otrzymano nasze nowe, ulubione cyfrowe złoto. W 1998(!) roku Szabo zaprojektował mechanizm zdecentralizowanej waluty cyfrowej, który nazwał „bit gold”. Jego rozwiązanie nigdy nie zostało zaimplementowane, zyskało jednak tytuł „bezpośredniego prekursora architektury Bitcoina”. Szabo zaś często był podejrzewany o bycie samym Satoshim Nakamoto.

Osoba pod pseudonimem „PlanB” zbadała rzadkość w modelu „stock to flow” (wcześniej wykorzystywanym m.in. w analizach metali szlachetnych), czyli na podstawie porównania wielkości istniejących zasobów do produkcji rocznej dla Bitcoina.

SF = stock / flow

Stock oznacza wielkość istniejących zasobów lub rezerw. Flow oznacza roczną produkcję.

Dla przykładu, współczynnik SF złota jest równy 62, co oznacza, że aby wydobyć równowartość obecnych zasobów złota, muszą upłynąć 62 lata. Skoro kod jest otwarty i wszystkie założenia są jawne, to warto spojrzeć na wykresy i wyciągnąć z nich wnioski – innymi słowy: co zrobić, aby zarobić?

Reklama

Jakie czynniki fundamentalne motywują wzrosty bitcoina? - 1

Jakie czynniki fundamentalne motywują wzrosty bitcoina? - 1

Na wykresie można zaobserwować, że okres przed halvingiem to niebieskie kropki, zaś po halvingu kolor zmienia się na czerwony. Patrząc na powtarzające się cykle, bez zagłębiania się w matematyczne obliczenia, można wyciągnąć prosty wniosek. Kup BTC, kiedy kropka jest czerwona, a sprzedaj kiedy jest zielona. Jak widzisz, inwestowanie w kryptowaluty wcale nie jest trudne, chyba że jesteś daltonistą.

Kto napędza popyt?

Firma MicroStrategy, zajmująca się analizami biznesowymi, oprogramowaniem mobilnym i rozwiązaniami w chmurze, jest pierwszą giełdową spółką, która dodała kryptowaluty do swojego portfolio. Obecnie MicroStrategy posiada 3 miliardy dolarów ulokowane w wirtualnej walucie bitcoin. Prezes spółki Michael Saylor już w grudniu zeszłego roku zachęcał Elona Muska do wyświadczenia swoim inwestorom przysługi, poprzez ulokowanie części środków finansowych Tesli w bitcoinie. W krótkim czasie miałoby to zapewnić spółce 100 miliardów dolarów zysku, a nawet 1 trylion dolarów, gdyby inne firmy z indeksu S&P500 dołączyły do grona inwestujących w kryptowaluty. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Muska. Tesla wprowadziła do swojego bilansu bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów. Jakie ma to znaczenie dla inwestorów i dla samego bitcoina?

Wiadomo już w jaki sposób podaż cyfrowego złota napędza kurs przez stworzenie niefalsyfikowalnej wartości i związaną z tym rzadkość.

Otwarte pozostaje pytanie: kto napędza popyt? O jakiego rzędu wielkościach tak naprawdę mówimy? Przykładowo, 9 lutego, po informacji Elona Muska o tym, że Tesla inwestuje w BTC, 24-godzinna wartość obrotu wyniosła $78 515 156 476, czyli 1 677 434 BTC. Warto przypomnieć, że dziennie wydobywane jest jedynie 900 nowych BTC. Na stronie Bitcointreasuries.org można znaleźć informacje na temat stan portfeli dużych firm, które zainwestowały w Bitcoina. Dodatkową informacją jest porównanie kwoty wydanej w stosunku do aktualnej wartości. Dla przykładu, wspomniane powyżej MicroStrategy INC, posiadające 71 079 BTC zakupionych za 1 145 000 000 USD o aktualnej wartości 3 335 650 000 USD (luty 2021). Są to dodatkowe 2 miliardy dolarów w portfelu, pod postacią, do niedawna jeszcze prześmiewczo nazywanych, „internetowych pieniążków”. Z pewnością był to zdecydowanie lepszy wybór niż zajmowanie pozycji krótkich na akcjach GameStopu w wykonaniu funduszy hedgingowych. Spójrzmy na te zakupy z jeszcze jednej perspektywy. Na stronie Bitcointreasuries.org widać, że firmy trzymają wspólnie 1 266 083 BTC (10 lutego 2021). Wiemy natomiast, że od ostatniego do następnego halvingu w 2024, zostanie wydobyte 1 312 500 BTC. Każda wiadomość o kolejnych dużych krypto-zakupach funduszy inwestycyjnych, podgrzewa atmosferę również wśród inwestorów indywidualnych. Instytucje napędzają popyt, zabezpieczając swój kapitał przed utratą wartości na skutek inflacji, a także w celu dywersyfikacji aktywów.

Reklama

Jakie czynniki fundamentalne motywują wzrosty bitcoina? - 2

Jakie czynniki fundamentalne motywują wzrosty bitcoina? - 2

Uważam, że popyt napędzany jest zarówno przez inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Instytucje robią to w sposób przemyślany i systematyczny. Mali inwestorzy dokonują zakupów gwałtownie i pod wpływem emocji. W moim przekonaniu utwierdził mnie tweet Elona Muska, informujący o instytucjonalnych zakupach BTC przez Teslę, który wywołał natychmiastową gorączkę zakupów wśród inwestorów indywidualnych. W ten sposób koło się zamyka, a kurs rośnie. Zakładam, że ten balans pomiędzy dwiema stronami rynku zostanie utracony w momencie, w którym bitcoinem zacznie interesować się coraz więcej firm z dużym kapitałem. Może temu zagrozić jedynie nagła adaptacja BTC na masową skalę. Jeżeli ludzie zaczną używać BTC na co dzień, tak jak używają e-maila, to każdy posiadacz kryptowalut będzie zastanawiać się nad większym jachtem.

Co o BTC mówią inwestorzy instytucjonalni?

Michael Saylor, prezes MicroStrategy: Bitcoin jest cyfrowym złotem, infrastruktura bitcoina jest pierwszym cyfrowym systemem monetarnym, które spełnia swoje zadanie milion razy lepiej niż złoto. W odróżnieniu od złota, waluty cyfrowe można przesyłać z prędkością światła, a wartość bitcoina do dolara amerykańskiego przez ostatnią dekadę rosła o około 200% rocznie. Bitcoin powoli zaczyna jawić się w oczach graczy instytucjonalnych jako bezpieczna przystań. Jeżeli jesteś korporacją i generujesz miliard zysku, odkupujesz akcje, co sprawia, że jesteś o miliard bliżej do niewypłacalności. Jeżeli weźmiesz miliard kredytu, żeby odkupić akcje, jesteś o dwa miliardy bliżej do niewypłacalności. W dzisiejszych czasach gotówka staje się balastem, podaż pieniądza jest na poziomie 15%, siła nabywcza spada. Oznacza to, że w ciągu 8 lat, wartość aktywów trzymanych w gotówce spadnie o 75%. Zatem, wyświadcz przysługę sobie i inwestorom, dodaj bitcoina do swoich aktywów, jest to pierwszy cyfrowy system monetarny, który został tak zaprojektowany, aby nie być podatnym na inflację. W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować zdecydowany postęp w tworzeniu przejrzystych zasad regulujących kryptowaluty. Instytucje, takie jak IRS (Internal Revenue Service – urząd podatkowy w USA) i SEC (United States Securities and Exchange Commission – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), definiują bitcoina jako własność. Można się spodziewać kolejnych regulacji, które postawią aktywa cyfrowe na tym samym poziomie co akcje, obligacje czy złoto. Może to doprowadzić do zniesienia barier, które do tej pory blokowały inwestorów instytucjonalnych. W ciągu ostatniego roku tysiące firm zainwestowały w bitcoina. Uważam, że w kolejnych miesiącach będziemy mieć wysyp kolejnych firm, które postrzegają bitcoina jako aktywo o wysokiej wartości.

Michael Sonnenshein Grayscale CEO: Korporacje obecnie postrzegają bitcoina jako rezerwowe aktywo walutowe lub możliwość zdywersyfikowania portfolio. Te firmy nie chcą jednak wejść w bitcoina i szybko go sprzedać. Postrzegają taki krok raczej jako dodatkową podporę bilansu, inwestycję na dłuższy okres, a nie szybki zysk na poziomie dziesięciu czy dwudziestu procent. Większość firm lokuje niewielką część swoich zasobów w kryptowalutach. Są to firmy, które mają ogromne rezerwy gotówkowe i widzą możliwości na dalszy rozwój. Mimo ostrych wahań w cenie bitcoina, kapitalizacja rynku to obecnie mniej niż 10% wartości kapitalizacji rynku złota. W kwestii regulacji prawnych, większość firm nie boi się już inwestowania w bitcoina, ze względu na przejrzyste przepisy. Firmy zastanawiają się kiedy i ile zainwestować, przeważnie dotyczy to od 25 do 100 punktów bazowych (od 0,25% do 1%), obserwują inne korporacje, takie jak MicroStrategy, i finalnie nie będzie miało to znaczenia, czy cena będzie o 10% wyższa czy niższa. Największym wyzwaniem, stojącym przed firmami, wydaje się uwzględnienie inwestycji w bitcoina w ich bilansie finansowym.

Zastanawiając się, jakie czynniki motywują wzrosty bitcoina, można dostrzec, że przełom nastąpił nie w samych kryptowalutach, a zupełnie gdzieś indziej. Fundamentalnie nic się nie zmieniło i podstawowe założenia BTC wciąż są takie same. Zmianie uległa jednak sytuacja makroekonomiczna na świecie. Regulacje kryptowalut pozwoliły na zniesienie barier dla inwestorów instytucjonalnych. Pandemia i dodruk pieniądza również miały niemały wpływ na to, czego jesteśmy świadkami. Równocześnie rodzą się kolejne pokolenia, które nie znają świata bez Internetu, cechujące się brakiem zaufania do banków i dużą potrzebą kontroli. Wszystkie te czynniki są pozytywne. Jako osoba śledząca BTC od 2012, obserwowałem wszystkie halvingi i cztery bańki spekulacyjne. Czekam na powtórkę z rozrywki, czyli spadek o powiedzmy 70% i kolejne nagłówki o „śmierci bitcoina”. Tymczasem, patrząc na taki obraz kryptowalut, ponawiam pytanie, drogi Czytelniku:

Reklama

A Ty, co robiłeś 13 marca 2020, kiedy Bitcoin po raz ostatni był po 4 000, a ethereum po 100 dolarów?

Źródła:

https://medium.com/@100trillionUSD/modeling-bitcoins-value-with-scarcity-91fa0fc03e25

www.Bitcointreasuries.org

www.lookintobitcoin.com/charts/stock-to-flow-model/

Reklama

„Grayscale CEO on how companies are thinking about bitcoin's valuation

„ https://www.youtube.com/watch?v=19yTokVAYQY

„MicroStrategy CEO sees an 'avalanche' of companies buying bitcoin

„ https://www.youtube.com/watch?v=p7yUqorqFU4

Czytaj więcej