Nieco ponad pięć lat temu Elon Musk napisał pamiętnego tweeta, w którym zdradził, że planuje wyprowadzić Teslę z giełdy, płacąc akcjonariuszom 420 dolarów za akcję. W odpowiedzi na tweeta akcje Tesli zaczęły gwałtownie rosnąć, a kilka godzin później Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych zawiesiła notowania spółki. Dziś sąd zdecydował, że osławiony tweet prezesa Tesli z sierpnia 2018 roku wprowadził w błąd akcjonariuszy i naraził ich na straty. Elon Musk będzie musiał wypłacić odszkodowanie części z nich.
Amerykański sąd rozstrzygnął pozew zbiorowy wytoczony Elonowi Muskowi przez akcjonariuszy Tesli - zgodnie z wyrokiem prezes Tesli wraz ze spółką wypłacą jednorazowe odszkodowanie grupie 3350 akcjonariuszy. Jej wysokość wyniesie 12 397 dolarów na osobę, co łącznie daje kwotę ponad 41,5 mln dolarów.
Musk został uznany winnym wprowadzenia inwestorów w błąd i narażenia ich na straty, a także naruszenia obowiązków informacyjnych spółek notowanych na giełdzie.
Pamiętny tweet Elona Muska z 7 sierpnia 2018 roku informował o tym, że rozważa on wyprowadzenie Tesli z giełdy po cenie 420 USD za akcję, na co ma już przygotowane środki finansowe.
Zobacz także: Ta prognoza dla kursu bitcoina może zaskakiwać - wakacje 2025 będą naprawdę gorące
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018
Tweet został opublikowany przy kursie nieco ponad 340 dolarów za akcję, co - ze zrozumiałych względów - doprowadziło do dynamicznych wzrostów. Te nie trwały jednak długo, bo po zbliżeniu się kursu akcji do 380 dolarów amerykański regulator SEC wstrzymał notowania Tesli.
Kilkanaście dni później, 24 sierpnia 2018 roku Elon Musk wycofał się z planów delistingu Tesli, tym razem publikując oficjalne oświadczenie na stronie spółki.
Wówczas akcje Tesli zanotowały znaczące spadki, choć duża zmienność notowań panowała przez kolejne sesje po pierwszym tweecie.
Akcjonariusze uczestniczący w pozwie zbiorowym oskarżali Muska o narażenie ich na straty, a kwota odszkodowania została obliczona jako 52% średniej rozpoznanej straty wywołanej działaniami prezesa Tesli.
Czytaj także: Były doradca Białego Domu prognozuje recesję na początku 2024 r. i podaje kluczowe argumenty!
Warto przypomnieć, że już w październiku 2018 roku Elon Musk zgodził się zapłacić 20 mln dolarów kary nałożonej przez SEC, a także ustąpić ze stanowiska prezesa zarządu Tesli (pozostając CEO) na co najmniej trzy lata.
Od czasu publikacji osławionego tweeta akcje Tesli wzrosły o ponad 850%, a Elon Musk dołączył do grona najbogatszych ludzi świata. Raczej nie odczuje on zbyt dotkliwie kwoty odszkodowania, jaką będzie musiał wypłacić akcjonariuszom Tesli.