Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,18%
USD / PLN3,99+0,05%
CHF / PLN4,43+0,40%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 855,52+0,24%
S&P 5005 260,09+0,22%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,09+1,68%
ZŁOTO2 219,49+1,27%
SREBRO24,84+1,10%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

diamenty inwestycyjne czy warto

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed kolejnymi programami inwestycyjnymi, które działają w nielegalnym modelu piramidy finansowej, a także przed inwestycjami w diamenty, które - mimo zapewnień firmy oferującej ich zakup - nie dają jakichkolwiek gwarancji zysku, a wręcz mogą doprowadzić do straty zainwestowanych pieniędzy.

 

Pieniądze za oglądanie reklam to piramida finansowa

UOKiK w oficjalnym komunikacie uznał platformę AdBlast, prowadzoną przez spółkę Alternet, za piramidę finansową. Decyzja Urzędu zobowiązuje spółkę do poinformowania jej klientów o tym, że została uznana przez UOKiK za działającą w nieuczciwym modelu piramidy finansowej, a także o możliwości otrzymania zwrotu zainwestowanych pieniędzy na żądanie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Alternet jest jednak podmiotem zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonym, stąd też otrzymanie zwrotu wpłaconego kapitału może być utrudnione, jak twierdzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak działa platforma AdBlast (choć być może stosowniejszy byłby czas przeszły, gdyż strona internetowa od jakiegoś czasu jest nieaktywna)? Model funkcjonowania jest w wielu aspektach zbliżony do nieistniejącej już platformy FutureNet i systemu FutureAdPro, które również zostały uznane przez UOKiK za piramidy finansowe. Alternet posiada własną platformę społecznościową, na której można zakupić pakiety reklamowe AdPack w cenach od 10 do 1000 dolarów, a także kupić jeden ze statusów. Zakup pakietów reklamowych miał zapewniać dochody, a także pozwalać na czerpanie zysków m.in. z oglądania reklam. Oprócz tego Alternet uruchomił również program Mineblast, w którym można było czerpać rzekome zyski z inwestowania w kopanie kryptowalut poprzez tzw. Cloud mining (kopanie w chmurze, polegające na dzierżawie mocy obliczeniowej, bez konieczności fizycznego posiadania sprzętu). Najwięcej można było jednak zarobić poprzez polecanie platformy innym, zachęcanie do zakupu pakietów i budowanie własnych struktur. AdBlast, jak przystało na piramidę finansową, poza pakietami uczestnictwa i statusami nie oferował żadnego realnego produktu lub usługi. Cały system był jednak opracowany w taki sposób, by napływ nowych użytkowników miał charakter lawinowy. Istotnym sygnałem ostrzegawczym był fakt, że platforma AdBlast przyjmowała wpłaty wyłącznie w kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Dash), aby ominąć regulowany obieg bankowy.

Reklama

Warto dodać, że Urząd po raz pierwszy ostrzegał przed spółką Alternet i jej platformą AdBlast już we wrześniu 2019 r., kiedy postępowanie znajdowało się w początkowej fazie. Co ciekawe, UOKiK ostrzegał wówczas również przed platformami Hybryd Cykler i Omega Best, które również od wielu miesięcy są już nieaktywne, a ich uczestnicy stracili zainwestowane pieniądze.

URL Artykułu

 

Diamenty inwestycyjne pod lupą

UOKiK ostrzega również przed serwisem internetowym Jewel Lines, który oferuje inwestycje w diamenty i biżuterię, a także zachęca do zakupu akcji spółki Jewel Lines Poland. Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające wobec spółki, sprawdzając czy oferowane inwestycje w kamienie szlachetne nie naruszają interesów konsumentów. Pod lupę UOKiK-u trafiły programy inwestycyjne Jewel Lines „Rodzinne klejnoty” i „Od diamentu do procentu”.

Spółka otrzymała od UOKiK karę w wysokości 25 tys. złotych za nieudzielenie informacji w toku postępowania, co jest jej obowiązkiem w przypadku otrzymania zapytań od Urzędu. Prezes UOKiK poinformował również o tym, że na jego wniosek KNF również podjęła czynności sprawdzające w zakresie działalności Jewel Lines Poland.

Reklama

Warto dodać, że to nie pierwsze postępowanie UOKiK-u w sprawie podmiotów oferujących alternatywne inwestycje w kamienie szlachetne - w grudniu 2017 r. Urząd ostrzegał konsumentów przed spółką Mart Diamonds, która notabene znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego w lipcu 2018 r.

 

Kara za prowadzenie piramidy finansowej

Prowadzenie działalności w oparciu o model piramidy finansowej jest w Polsce (jak również w większości światowych jurysdykcji) nielegalne i podlega konsekwencjom prawnym. Określa to Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z 2007 r., konkretnie jej art. 7 w punkcie 14:

(Nieuczciwą praktyką rynkową jest) zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów.

Za prowadzenie piramidy finansowej lub czerpanie korzyści finansowych z werbowania kolejnych jej uczestników grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, podmioty zarejestrowane na terenie Polski, które promują piramidy finansowe mogą otrzymać karę finansową od UOKiK w maksymalnej wysokości wynoszącej do 10% rocznych obrotów. Decyzje Urzędu nakładają również na spółkę prowadzącą nieuczciwy program inwestycyjny obowiązek poinformowania klientów o wyroku i możliwości otrzymania zwrotu wpłaconych pieniędzy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Reklama

Od niedawna również UOKiK interesuje się nie tylko samymi podmiotami prowadzącymi piramidy finansowe, ale również ich promotorami, czyli tzw. naganiaczami, którzy najczęściej są osobami fizycznymi. W styczniu pierwszym w historii naganiaczem ukaranym przez UOKiK został Damian Żukiewicz. Otrzymał karę w wysokości 437 655 złotych za promowanie piramid finansowych FutureNet i Netleaders (DasCoin).

URL Artykułu

 

Czytaj więcej