Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,27%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dezinflacja ekonomia

EUR:

P.Lane (EBC) powiedział w wywiadzie, że podwyżka stóp EBC na posiedzeniu w grudniu nie będzie ostatnią w cyklu. Główny ekonomista EBC zasugerował jednak, że prawdopodobnie nie będzie potrzebny ruch o 75pb, ponieważ tak znaczące podwyżki na poprzednich posiedzeniach wynikały z chęci szybkiego podniesienia stóp z bardzo niskiego poziomu. Obecny poziom stóp jest nadal niedostatecznie wysoki, aby trwale sprowadzić inflację do celu, jednak daje możliwość bardziej stopniowych podwyżek. Sekwencja kolejnych ruchów EBC będzie uzależniona od napływających danych dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego. Podkreślił przy tym, że obecne scenariusze zakładają łagodną recesję w strefie euro, ale można zbudować scenariusze, kiedy recesja jest dłuższa i głębsza. Odnosząc się do programu QT, Lane stwierdził, że przed rozpoczęciem ograniczania sumy bilansowej właściwe jest podniesienie stóp do pewnego poziomu. Taki poziom zostanie osiągnięty w grudniu i wtedy zostaną ogłoszone szczegóły dalszego postępowania EBC.

 

USA:

L.Mester (Cleveland Fed) wyraziła poparcie dla zmniejszenia skali podwyżki na kolejnym posiedzeniu Fed. W podobnym tonie wypowiedziała się M.Daly (San Francisco Fed), która dodała, że Fed powinien mieć na uwadze opóźnienia w transmisji zmian parametrów polityki pieniężnej. Jednocześnie nie wykluczyła wzrostu stóp do przynajmniej 5%.

 

GER:

Reklama

Inflacja PPI w październiku spadła do 34,5% r/r z 45,8% r/r (m. in. za sprawą efektu wysokiej bazy). W ujęciu miesięcznym ceny spadły po raz pierwszy od maja 2020. Do najgłębszego w historii miesięcznego spadku cen uzyskiwanych przez producentów (o 4,2% m/m) przyczyniła się głównie taniejąca energia (-10,4% m/m). Dynamika cen producenckich z wyłączeniem energii osiągnęła szczyt w maju, a od tego czasu systematycznie się obniża. Wynika to z łagodzenia ograniczeń podażowych uprzednio podbijających ceny dóbr pośrednich, osłabienia popytu i wyprzedaży zapasów. Dane za październik dają nadzieję na złagodzenie procesów inflacyjnych w Niemczech.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne jaskółki dezinflacji - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne jaskółki dezinflacji - 1

 

POL:

P.Litwiniuk (RPP) powiedział, że istnieje przestrzeń dla pewnego dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Mniej ujemny poziom realnych stóp procentowych może się jego zdaniem korzystnie przełożyć na oczekiwania inflacyjne konsumentów i producentów. Według P.Litwiniuka zmiana parametrów polityki pieniężnej przez ostatnie 13 miesięcy osiągnęła pewne efekty, a brak pełnego okiełznania procesów inflacyjnych wynika ze świadomej polityki rządu, a częściowo RPP, wynikającej z różnych argumentów, takich jak troska o wzrost gospodarczy, czy poziom bezrobocia.

 

POL:

Reklama

J.Tyrowicz (RPP) oceniła, że nie ma powodów, by Rada trzymała się nastawienia wait and see, ponieważ negatywne ryzyka dla inflacji materializują się, pomimo podwyżek stóp procentowych. Jej zdaniem nie ma podstaw, żeby twierdzić, że za dużą część podwyższonej inflacji w Polsce odpowiada rosyjska agresja na Ukrainę. Według członkini RPP, do wzrostu cen w Polsce w coraz większym stopniu przyczyniają się czynniki popytowe.

 

CZE:

CNB opublikował Global Economic Outlook, w którym dogłębniej przyjrzał się długoterminowym konsekwencjom wysokich cen energii (ropy i gazu), analizując okres ostatnich 60 lat w Europie. W przypadku ropy zidentyfikowano odwrotną zależność pomiędzy jej cenami a zużyciem, natomiast w przypadku gazu taka zależność – choć widoczna – była wspierana przez dodatkowe czynniki (np. w niektórych okresach rządy zachęcały gospodarstwa domowe do zastąpienia innych paliw przez gaz). Stwierdzono, że w długim okresie może dojść do adaptacji przedsiębiorstw, przez co zużycie energii w relacji do PKB obniża się z powodu procesu „kreatywnej destrukcji” (firmy, które nie są w stanie się przystosować, znikają z rynku).

 

POL:

H.Wnorowski (RPP) stwierdził, że obecnie trudno dyskutować o obniżkach stóp, a jeśli scenariusz nakreślony w projekcji listopadowej się zrealizuje to jest duże prawdopodobieństwo, że pauza w cyklu będzie kontynuowana. Podwyżki po 25 pb nie są natomiast wykluczone w przypadku, gdyby odczyty inflacji CPI były powyżej ścieżki z projekcji.

Czytaj więcej