Reklama
WIG82 557,49+1,22%
WIG202 426,54+1,32%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN4,00+0,21%
CHF / PLN4,42+0,19%
GBP / PLN5,05+0,26%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 493,33+0,09%
FT-SE7 951,17+0,24%
CAC 408 232,93+0,34%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,38+0,79%
ROPA WTI82,47+0,92%
ZŁOTO2 210,65+0,86%
SREBRO24,56-0,04%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

defi co to

Ethereum stał się jednym najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszym) blockchainów w ekosystemie kryptowalut do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, posiadając obecnie ponad 2800 aplikacji opartych na łańcuchu bloków – zgodnie z danymi firmy badawczej on-chain State of the DApps.

Ten oszałamiający wzrost liczby DApps zbudowanych na Ethereum doprowadził do podniesienia opłat blockchain, które oznaczają koszt dokonywania transakcji w sieci, a także wyższej ceny tokena ETH.

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 1

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 1

Powyższy wykres, który został stworzony przez Etherscan, pokazuje, że średnie opłaty transakcyjne w USD osiągnęły w niektórych przypadkach nawet 70 $ za transakcję, co zwiększa koszt utrzymania DApps w sieci Ethereum do poziomu, przy którym wszystko staje się po prostu zbyt drogie.

Reklama

Duża popularność tego blockchaina ujawniła zatem jego piętę achillesową, a deweloperzy rozpoczęli żmudną pracę nad znalezieniem rozwiązania problemu skalowalności, co prowadzi nas do bohatera tego artykułu – Arbitrum.

Co to jest Arbitrum krypto?

Protokół Arbitrum to rozwiązanie warstwy 2, które zostało opracowane przez nowojorską firmę Offchain Labs, starającą się rozwikłać problem zatorów w sieci Ethereum poprzez usprawnienie sposobu weryfikacji inteligentnych kontraktów.

Platforma wykorzystuje bezpieczeństwo zapewniane przez sieć główną Ethereum, ale pozwala smart kontraktom działać na oddzielnej warstwie, aby zmniejszyć przeciążenie sieci. Technika ta znana jest jako rollup (wyjaśniona szczegółowo przez deweloperów tutaj) i polega na tym, że serie transakcji i zapisów są weryfikowane na niższej warstwie, a następnie przenoszone do sieci głównej warstwy 1 – w tym przypadku sieci głównej Ethereum.

Arbitrum wynagradza węzły, które aktywnie weryfikują inteligentne kontrakty w łańcuchu Arbitrum (zwane agregatorami) i ETH. Są one odpowiedzialne za dodawanie bloków do pierwszej warstwy – sieci głównej Ethereum.

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 2

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 2

Reklama

Jak pokazuje powyższy wykres, wolumen dziennych transakcji przetwarzanych przez sieć Ethereum rośnie stabilnie od początku 2019 roku – z dość niskiego poziomu 381 000 transakcji (10 lutego 2019 r.) do około 1,75 mln (9 maja br.).

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 3

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 3

Wzrost dziennych wolumenów transakcji spowodował zwiększenie ilości wykorzystywanego gazu, co odzwierciedla ogromną popularność ETH, będącego jednym z ulubionych blockchainów, na których deweloperzy budują obecnie DApps, wliczając w to popularne protokoły DeFi, takie jak Uniswap (UNI), Chainlink (LINK) i MakerDAO (MKR).

Jak działa Arbitrum?

29 maja 2021 roku Arbitrum uruchomił wersję beta i szybko wzbudził zainteresowanie deweloperów aplikacji DeFi, stale dążących do obniżenia opłat, które użytkownicy ponoszą za korzystanie z sieci Ethereum w godzinach szczytu.

Wersja beta Arbitrum została nazwana Arbitrum One. Deweloperzy mogli poprosić o dostęp, aby zacząć tworzyć wersje testowe swoich DApps na tej niższej warstwie głównej sieci ETH.

Reklama

Jak podał deweloper Offchain Labs, wpisie na blogu, aż 250 zespołów deweloperów poprosiło już o dostęp do protokołu, a One jest obecnie uważany za mainnet Arbitrum.

Gwoli wyjaśnienia – nie oznacza to, że Arbitrum będzie teraz działać oddzielnie od blockchaina Ethereum. Ekosystem Arbitrum One to główna sieć warstwy 2, zapewniająca wsparcie dla inteligentnych kontraktów, które później są weryfikowane przez sieć Ethereum (warstwa 1).

Opłaty pobierane przez Arbitrum będą płacone w ETH, a zespół deweloperski liczy na 50-krotne obniżenie zwykłych opłat za transakcję na warstwie 1. Oznacza to, że tworzenie smart kontraktów Arbitrum powinno być tańsze niż uruchamianie ich bezpośrednio w sieci głównej ETH.

Na czym polega wyjątkowość Arbitrum?

Przy powstawaniu wielu sieci padło zapewnienie, że rozwiążą one problemy Ethereum. Zaliczają się do nich między innymi Polkadot (DOT), Cardano (ADA) i EOS (EOS), które są oddzielnymi łańcuchami bloków, stosującymi algorytm proof-of-stake (PoS), który ma rozwiązać problem skalowalności sieci Ethereum.

W odróżnieniu od tych rozwiązań Arbitrum działa jako oddzielna warstwa sieci, która odciąża sieć główną ETH od nadmiaru transakcji, co ułatwia walidację „smart contracts” poprzez wprowadzenie optymistycznych rollupów Arbitrum.

Reklama

Choć inne protokoły również dążą do osiągnięcia podobnych ulepszeń, sieć Arbitrum wyróżnia się obecnie kompatybilnością z metodą wartości wypracowanej (EVM), co oznacza, że deweloperzy nie muszą uczyć się nowego języka kodowania, aby tworzyć swoje DAppsy w sieci głównej Arbitrum.

Arbitrum One stara się przy tym obniżyć opłaty, umożliwiając weryfikację inteligentnych kontraktów w partiach i jednocześnie rekompensując wysiłek walidatorów.

Ponadto decyzja twórców Arbitrum, aby nie dawać pierwszeństwa małej grupie deweloperów przy testowaniu wersji beta mainnetu, została pozytywnie przyjęta przez społeczność krypto, gdyż przywołuje istotę i ducha zdecentralizowanego ekosystemu – przejrzystego, uczciwego i sprawiedliwego.

Czy istnieje kryptowaluta Arbitrum?

Nie, nie ma czegoś takiego jak token Arbitrum. Jest to bowiem warstwa sieci Ethereum, co oznacza, że transakcje będą ostatecznie rejestrowane w górnej warstwie (Ethereum). Twórcy ogłosili, że nie planują uruchomienia oddzielnego tokena Arbitrum, co oznacza, że wszelkie opłaty za transakcje będą uiszczane w ETH, nawet jeśli zostaną one zrealizowane w głównej sieci Arbitrum One.

Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nic nie zyskają na wprowadzeniu Arbitrum. Ze względu na to, że głównym celem tego protokołu warstwy 2 jest poprawa wydajności sieci Ethereum, zmniejszenie zatorów w sieci może spowodować większą popularność blockchaina Ethereum jako infrastruktury, na której będzie tworzonych więcej zdecentralizowanych aplikacji.

Reklama

W konsekwencji popyt na token ETH może wzrosnąć, gdyż użytkownicy będą musieli kupić ETH, aby uiścić opłaty transakcyjne. To z kolei może podnieść wartość tokena ETH. Nie należy tego traktować jako liniowej prognozy tego, co na pewno nastąpi, ale raczej jako możliwy scenariusz, który może być wynikiem sukcesu Arbitrum jako rozwiązania, które pomoże sieci Ethereum w skalowaniu.

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 4

Co to jest Arbitrum krypto, czyli projekt zwiększający wydajność Ethereum? - 4

Cena ethereum w USD wydaje się ostatnio wychodzić z pułapki na niedźwiedzie – przebiła się ona poniżej długoterminowego poziomu wsparcia, co ukazuje powyższy wykres, aby następnie szybko się odbić i wspiąć powyżej linii trendu, co sprawia, że osoby sprzedające shorty (krótka sprzedaż) znajdują się w pułapce i są zmuszone do pokrycia swoich pozycji, aby uniknąć dalszych strat.

Wydaje się, że pułapka dotychczas spełnia swoje zadanie, ponieważ cena ETH rosła przez pięć dni z rzędu od momentu odbicia się od poziomu 1700 $, gdy zwiększony popyt napędzał wzrost. Doprowadziło to do uformowania się potencjalnego podwójnego dna – byczej formacji, która zazwyczaj skutkuje krótkoterminowym skokiem ceny instrumentu.

Potwierdza to sygnał kupna wskazany przez MACD (wskaźnik dywergencji średniej ruchomej), podczas gdy RSI (wskaźnik siły względnej) prawdopodobnie sięgnął dna w pobliżu poziomu wyprzedania 26 czerwca 2021 roku.

Reklama

Mimo iż wzorce te wskazują na bycze perspektywy dla ethereum, analiza techniczna ma na celu jedynie zidentyfikowanie potencjalnych możliwości handlowych w oparciu o wyniki z przeszłości. Nie ma pewności, że te wzorce będą działać zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ ruch cenowy może się odwrócić w każdej chwili.

Jak inwestować w Arbitrum?

Choć nie można bezpośrednio inwestować w Arbitrum, to znaczna poprawa wydajności sieci Ethereum, wynikająca z przyjęcia się Arbitrum, może doprowadzić do wzrostu ceny tokena ETH, gdyż deweloperzy będą dalej tworzyć i uruchamiać więcej DApps zasilanych przez ETH – zwiększając w ten sposób popyt na ten token.

To stwierdzenie nie powinno być jednak traktowane jako prognoza, ponieważ nie ma pewności, że rozwiązanie proponowane przez Arbitrum będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Czytaj więcej