Z roku na rok obserwujemy, iż coraz mniej spółek decyduje się na przeprowadzenie oferty publicznej, być może jest to związane z problemem finansowania, być może dużą zmiennością i niepewnością na rynkach. Nic w tym dziwnego, - na rynkach nic nigdy nie jest pewne, możemy jedynie stwierdzić, że w ostatnim okresie wydarzenia gospodarcze i polityczne znacznie bardziej chwieją rynkami i zaburzają ich stabilność.
Zarówno kryzys gospodarek wywołany pandemią Covid i przestojem gospodarczym jak i rozpoczęta w 2022 roku napaść Rosyjskich wojska na suwerenną Ukrainę spowodowały znaczne odstępstwa. Z konsekwencjami wydarzeń borykamy się już długo, a problemy ekonomiczne i polityczne odbijają się na całym systemie gospodarczym i na zmienności rynków finansowych.
Mimo niesprzyjających warunków wiele spółek zdecydowało się na zainwestowanie kapitału, aby postawić swoje pierwsze kroki na giełdowym parkiecie i właśnie tym spółkom poświęcimy dziś uwagę. Zobaczmy, jak radzą sobie najmłodsze podmioty, notowania na rynku warszawskim, przeanalizujemy jakie to spółki oraz jak radzą sobie po debiucie.
Warto zacząć ten materiał od wyjaśnienia, czym tak w ogóle jest debiut giełdowy oraz jak się on odbywa na warszawskiej giełdzie!
W momencie debiutu giełdowego akcje danej spółki stają się przedmiotem obrotu publicznego na regulowanym rynku papierów wartościowych. Aby spółka mogła jednak “wejść” na giełdę musi spełnić kilka istotnych warunków przeprowadzić swoją pierwszą ofertę publiczną, inaczej mówiąc IPO. Dzięki takiemu debiutowi inwes