Krajowe dane o sprzedaży detalicznej mogą umocnić złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6285 (umocnienie złotego o 1,1%). Od kilku tygodni kurs EURPLN pozostaje w łagodnym trendzie spadkowym. Umocnieniu złotego sprzyja obniżenie awersji do ryzyka. W kierunku jej obniżenia oddziałuje brak nowych istotnych informacji wskazujących na postępy Rosji w wojnie w Ukrainie. Publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o PKB nie miała istotnego wpływu na kurs złotego.
Spadek awersji do ryzyka związany z brakiem istotnych postępów Rosji w wojnie w Ukrainie sprzyjał w ubiegłym tygodniu osłabieniu dolara względem euro. Uważamy jednak, że przestrzeń do dalszego wzrostu kursu EURUSD jest ograniczona z uwagi na perspektywę silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej w USA niż w strefie euro (por. MAKROmapa z 16.05.2022).
Zobacz także: Kurs euro (EUR) wybił w górę i przebił ważny poziom - duża słabość dolara (USD)
W tym tygodniu kluczowa dla kursu polskiej waluty będzie dzisiejsza publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, które mogą przyczynić się do jego umocnienia. W kierunku podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty może oddziaływać natomiast zaplanowana na środę publikacja Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.
Publikacja Minutes FOMC może przyczynić się wzrostu zmienności stawek IRS
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 7,02 (spadek o 17pb), 5-letnie do 6,19 (spadek o 39pb), a 10-letnie do 5,86 (spadek o 40pb). W ubiegłym tygodniu doszło spadku stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi, co było kontynuacją trendu obserwowanego w ostatnich tygodniach. Obniżeniu rentowności obligacji na rynkach bazowych sprzyjają nasilające się obawy części inwestorów o perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie. W konsekwencji szczególnie silny spadek stawek IRS odnotowano na długim końcu krzywej.
Zobacz także: Kursy walut: zaskoczenie! Mocne zniżki na dolarze; cena euro do złotego w odwrocie!
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie dzisiejsza publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, która może przyczynić się do wzrostu stawek IRS. W kierunku podwyższonej zmienności stawek IRS może oddziaływać natomiast zaplanowana na środę publikacja Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki będą naszym zdaniem neutralne dla stawek IRS. Pozostaną one jednocześnie pod wpływem utrzymującej się podwyższonej awersji do ryzyka w regionie związanej z wojną w Ukrainie.
Zobacz także: Kryptowalutowy Lehman Brothers, czyli upadek Terra/Luna!