Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w październiku do 4,8% r/r wobec 3,6% we wrześniu, kształtując się powyżej konsensu rynkowego (4,6%) i naszej prognozy (3,0%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku o 2,1% m/m, a tym samym zwiększyła się piąty miesiąc z rzędu i ukształtowała się na najwyższym poziomie w historii. Z kolei dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w październiku do 2,8% r/r (najwyżej od września 2022 r.) wobec -0,3% we wrześniu.
W strukturze październikowej sprzedaży detalicznej w cenach stałych na uwagę zasługuje wzrost dynamiki sprzedaży w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” do 15,2% r/r (najwyżej od lutego 2023 r.) wobec 12,8% we wrześniu. Sygnalizuje to rosnącą skłonność gospodarstw domowych do nabywania dóbr trwałego użytku, choć dane o sprzedaży w kategorii „meble, RTV, AGD” (zmniejszenie sprzedaży o 4,7% r/r wobec spadku o 5,5% we wrześniu) nie wskazują na szeroki zakres ożywienia popytu na ten rodzaj dóbr. Warto odnotować, że po wyłączeniu kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” szacowana przez nas dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła w październiku 2,1% r/r wobec -1,0% we wrześniu, kształtując się na poziomie najwyższym od listopada 2022 r.
Czynnikiem dynamizującym obroty w handlu detalicznym w październiku był utrzymujący się wzrost dynamiki realnego funduszu płac (por. MAKROpuls z 21.11.2023), wspierany przez spadek inflacji