Czwartek przyniósł umocnienie złotego, kurs EUR/PLN zniżkował w pobliże 4,4550, a USD/PLN w okolice 4,22. Na globalnym rynku FX kurs EUR/USD zniżkował natomiast w pobliże 1,0560.
Głównymi wydarzeniami dnia na rynkach finansowych była publikacja danych makro z USA (wstępny PKB za III kw. br., dane o zamówieniach oraz tygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych), a także posiedzenie EBC. Annualizowany PKB ze Stanów Zjednoczonych był powyżej oczekiwań (4,9% vs 4,3% prognoza i 2,1% w II kw.), mocniejsze były także dane o zamówieniach. Tygodniowe dane z rynku pracy pokazały natomiast wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 210 tyś., co było odczytem nieco wyższym od rynkowego konsensusu.
EBC zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych, a przekaz Christine Lagarde po posiedzeniu nie odbiegał od jej wcześniejszych wypowiedzi i nie miał wyraźnego wpływu na rynek FX. Natomiast po danych z USA dolar zaczął się nieco osłabiać, a rentowności 10-cio letnich UST cofnęły się z okolic 5% testowanych w czasie porannego handlu. Wydaje się zatem, że mocniejsze figury makro z USA były już uwzględnione w rynkowych cenach, a inwestorzy od kilku dni je dyskontowali. Brak negatywnych reakcji dolara oraz UST sprzyjał złotemu, który w tym czasie zwiększył nieco skalę porannego umocnienia. Krajową walutę wsparła dodatkowo wypowiedź D. Tuska, który zapowiedział, że n