Nie ważne, czy masz osiemnaście, dwadzieścia osiem, czy czterdzieści lat, każdy moment jest dobry, żeby myśleć o emeryturze. Nigdy nie jest za wcześnie, więc naprawdę warto się nad tym tematem zastanowić. Ostatnio mówiliśmy o trzech filarach, na których opiera się polski system emerytalny. Dziś pod lupę weźmiemy trzeci, czy też po nadchodzących zmianach drugi filar, czyli dobrowolne, niepaństwowe instrumenty finansowe pozwalające na gromadzenie i reinwestowanie oszczędności emerytalnych.
Z artykułu dowiesz się:
Po krótce chciałbym ci dziś przedstawić kilka możliwości, które są obecnie dostępne na rynku. W kolejnych odcinkach weźmiemy je dokładniej pod lupę – nasze dzisiejsze spotkanie potraktujmy jako swoisty wstęp do tego tematu. Opcji jest jak wspominałem kilka, dziś omówimy PPK, IKE i IKZE.
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania emerytalnego. Wspólnymi siłami tworzą go pracownik, czyli ty, pracodawca, oraz państwo. System pojawił się całkiem niedawno, bo powołany był ustawą z czwartego października 2018, która w życie weszła pierwszego stycznia 2019. Nadzór nad systemem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Z poprzedniego odcinka wiesz, że trzeci filar jest dobrowolny. PPK natomiast ma ustawowy nakaz powszechności, według którego każdy pracownik w wieku 18-55 lat musi być automatycznie zapisany do PPK przez swojego pracodawcę. Jeśli komuś jednak to nie odpowiada, to w każdym momencie może złożyć wniosek