Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym jest IPC Mexico

Meksykańska giełda nie jest zbyt popularna w Polsce, mimo że swego czasu wielu spekulantów lubiło rozgrywać meksykańskie peso w parze do dolara. W poszukiwaniu zmienności warto też zwrócić uwagę na najważniejszy indeks giełdowy meksykańskiej giełdy.

 

 

 

Czym jest IPC Mexico notowany na Meksykańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych?

Reklama

Zaczynamy kolejny odcinek serii “CFD od A do Z”, w której przystępnym językiem opowiadam o zagadnieniach związanych z lewarowanymi instrumentami pochodnymi i której partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers.

Ten odcinek jest kontynuacją naszej globalnej wędrówki po najważniejszych światowych indeksach w poszukiwaniu lewarowanej ekspozycji i możliwości zajęcia zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji.

 

Pozostając w Ameryce Południowej nie sposób pominąć giełdy w Meksyku i jej czołowy indeks, jakim jest IPC Mexico, w skład którego wchodzi 35 największych spółek notowanych na parkiecie w Mexico City.

Giełda w stolicy kraju, znana pod akronimem BMV i pod skrótem Mexbol jest drugim pod względem wielkości publicznym parkietem w Ameryce Łacińskiej. Jej początki sięgają 1933 r., jest więc sporo młodsza niż np. giełda w Brazylii. Indeks IPC Mexico jest obliczany od 1991 r., więc jest nieznacznie starszy od naszego WIG-u 20 (1994). Co ciekawe, meksykański indeks radził sobie nieporównywalnie lepiej niż nasz WIG20, choć też cechował się wyższą zmiennością: z 19 lat swojego istnienia dziewięć zamknął na minusie (w tym dwa razy po ponad 24%; w 1998 r. i 2008 r.), jednak aż siedem lat zakończył ze wzrostem przekraczającym 40% (ponad 80% w 1999 r, po wcześniejszych spadkach), a od początku tego roku zyskał już ponad 10%.

Reklama

 

Jakie spółki wchodzą w skład indeksu IPC Mexico? Które z nich są najważniejsze?

Tak jak wspomniałem, w skład indeksu IPC wchodzi 35 największych pod względem kapitalizacji i najbardziej płynnych spółek z parkietu giełdowego w Mexico City. 

Dziesięć z największym udziałem w portfelu indeksowym to kolejno:

  1. America Movil (największy telekom w Ameryce Płd.)
  2. Walmart Mexico (operator sklepów wielkopowierzchniowych)
  3. Grupo de Financiero Banorte (bank)
  4. FEMSA (producent napojów, największa rozlewnia Coca-Coli na świecie)
  5. Grupo Mexico (spółka wydobywcza, jeden z największych producentów miedzi na świecie, jako ASARCO)
  6. Cemex (największy na świecie producent cementu)
  7. Grupo Televisa (spółka medialna, operator telewizyjny)
  8. Grupo Elektra (usługi finansowe i bankowe, pożyczki, raty, płatności odroczone)
  9. Grupo Aeroportuario del Pacifico (spółka lotnicza, operator lotnisk w Meksyku i na Jamajce)
  10. Grupo Bimbo (spółka spożywcza, największy producent pieczywa na świecie)

 

Jak otworzyć pozycję na meksykańskim indeksie IPC Mexico (MexComp)? Kontrakty terminowe

Przejdźmy teraz do tego, co spekulanci lubią najbardziej, czyli sposobów uzyskania ekspozycji na ten indeks z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Zacznę od kontraktów terminowych futures, bo one też najczęściej same w sobie są instrumentem bazowym dla kontraktów różnicowych.

Futuresy na meksykański indeks są notowane na giełdzie MexDer, należącej do operatora parkietu w Mexico City, czyli Grupy BMV.

Reklama

Są wyceniane w meksykańskim peso, a ich mnożnik jest dziesięciokrotny, czyli cena futuresa pomnożona przez 10 MXN daje nam wartość nominalną jednego kontraktu. Przy kursie 51 635 pkt. wartość nominalna kontraktu to 516 350 peso meksykańskich, co daje ok. 24 904 USD, czyli ponad 98 970 PLN. Przy minimalnym depozycie zabezpieczającym na poziomie 10% to otwarcia pozycji potrzebne będzie ok. 9897 PLN na kontrakt (nie wliczając prowizji maklerskich i kosztów przewalutowania).

Dla osób szukających futuresów na mniej egzotycznym rynku dostępne są kontrakty terminowe na indeks MSCI Mexico wyceniane w dolarze amerykańskim (ticker: ZVPA) i dostępne na niemieckiej giełdzie Eurex. MSCI Mexico to zupełnie inny indeks niż IPC Mexico (ma 23, a nie 35 komponentów), ale korelacja cenowa między nimi jest dość duża. 

 

Kontrakty CFD MexComp (IPC Mexico). Specyfikacja

Jeśli chodzi o kontrakty CFD na meksykański indeks IPC, to nie są one zbyt popularne, tak jak i sam instrument bazowy nie cieszy się zbyt dużym wzięciem w Europie. Dlatego też kontrakty różnicowe tego typu znajdziemy u niektórych brokerów z szeroką ofertą CFD na indeksy. Zgodnie z regulacjami ESMA, kontrakty na instrumenty bazowe tego typu mogą oferować maksymalną dźwignię 10:1.

W X-Trade Brokers CFD na meksykański index IPC Mexico kryje się pod nazwą MEXComp. Na platformie xStation 5 jest notowany w dolarze amerykańskim z potrójnym mnożnikiem - czyli przy kursie 51 635 pkt. 1 lot jest warty 154 905 USD (depozyt zabezpieczający: 15 490,50). Oczywiście, CFD pozwalają otwierać pozycje o wolumenie ułamków lota, aż do 1/100 (1 mikro lota). Do otwarcia takiej pozycji przy wspomnianym kursie wymagany depozyt to lekko ponad 615,50 PLN.

Reklama

 

Czym się sugerować przy wyborze między kontraktami cfd a futures na indeks IPC Mexico?

Jeżeli chodzi o porównanie futuresów z kontraktami różnicowymi na meksykański indeks, to trudno uniknąć wrażenia, że z europejskiej perspektywy kontrakty terminowe notowane na meksykańskim rynku i wyceniane w MXN są dość mało wygodnym rozwiązaniem. W przypadku CFD natomiast należy liczyć się ze sporymi spreadami (sam w sobie nie jest to zbyt płynny futures i popularny instrument), przekraczającymi nawet 100 pipsów. Szukając instrumentu do swing tradingu weź też pod uwagę koszty związane z utrzymaniem pozycji w postaci ujemnych swapów na CFD. Kontrakty różnicowe z pewnością będą jednak po prostu wygodniejsze i dają też większą elastyczność w kwestii zarządzania wielkością pozycji. 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czym jest IPC Mexico