Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto inwestować w akcje Nvidia

Akcje spółek technologicznych reagują euforią na wzrost popularności ChatGPT. Firmy bezpośrednio zaangażowane w rozwój sztucznej inteligencji zyskują na wycenie, a Nasdaq 100 ma w tym roku dobrą passę. Co ciekawe, jest jednak szansa na to, że kapitał zacznie dostrzegać również spółki dywidendowe, które na razie niespodziewanie są przez niego lekceważone w obliczu szału związanego z AI.

 

  • Akcje MicrosoftAlphabetNvidia zyskują w reakcji na wzrost popularności narzędzi AI.
  • Indeks Nasdaq 100 wzrósł o 25% w 2023 r., tymczasem S&P500 o 8%. 
  • Eksperci przypominają, że zakup akcji spółek dywidendowych jest dobrym zabezpieczeniem przed niestabilną sytuacją makroekonomiczną.
  • Kapitał na razie zachwyca się AI, ale może przypomnieć sobie o spółkach dywidendowych.
  • Fundusze inwestujące w spółki dywidendowe nie zaliczą pierwszych 5 miesięcy 2023 roku do udanych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

 

 

Kapitał zachwycił się AI

Akcje technologicznych spółek stają się niezwykle atrakcyjne. Przykładem jest Nvidia, której notowania wzrosły o ok. 110%, a inwestorzy oczekują wzrostu zainteresowania układami scalonymi na rynku. Microsoft, wspierający finansowo ChatGPT odnotował natomiast wzrost akcji o 31% w 2023 r. Spółki z sektora Big Tech mają nadzieję, że sztuczna inteligencja zwiększy popyt na usługi. 

 

Notowania spółek Nvidia, Microsoft, Alphabet na tle indeksu Nasdaq 100

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: Trading View

 

Nawet pomimo tzw. jastrzębiego przeszacowania Nasdaq 100 kontynuuje swoją wędrówkę w górę i notuje najwyższy wzrost od kwietnia 2022 r. Indeks zyskał w tym roku 25%, znacząco wybijając się na tle indeksów innych giełd, przewyższając m.in. równorzędnego odpowiednika NASDAQ 100 Equal Weighted  (NDXE). Diego Colman, analityk DailyFX, mówi o dynamicznym wzroście pobudzonym “szaleństwem sztucznej inteligencji po uruchomieniu ChatGTP”. Wskazuje, że indeks odrzucił liczne przeszkody makroekonomiczne, w tym rosnące stopy procentowe, utrzymującą się wysoką inflację i ryzyko recesji. 

Zobacz również: Chiny rzeczywiście mogłyby doprowadzić do upadku dolara? Według eksperta te warunki muszą zostać spełnione

 

Zestawienie indeksów NDX i NDXE

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading View 

 

Akcje dywidendowe mogą wrócić do łask

Akcje spółek technologicznych spadły w ubiegłym roku mocno w wyniku podwyżek stóp rozpoczętego przez Rezerwę Federalną na początku 2022 r. Obecnie jednak inwestorzy wyczekują końca cyklu podwyżek stóp w USA. Według Justina Waltersa, współzałożyciela Bespoke Investment Group, w reakcji na obecną sytuację rynkową – oczekiwanie na koniec cyklu podwyżek stóp i rozpoczęcie cyklu obniżek - spółki technologiczne wzrosły w tym roku średnio o 10%. 

Tymczasem fundusze iShares Select Dividend ETF (DVY) oraz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL) radzą sobie w tym roku dużo gorzej, szczególnie na tle Nasdaq 100, pomimo że oferują względnie stabilny zwrot. NOBL, który skupia się na spółkach regularnie przez 25 lat powiększających dywidendy, wzrósł w tym roku zaledwie o 0,1%. DVY, który spadł o ok. 10%  uwzględnia natomiast 100 spółek dywidendowych na podstawie ich stopy dywidendy. Kwalifikacja uwzględnia m.in. co najmniej 5-letnią historię wypłacania dywidendy i nieujemny zysk na akcję w ciągu 12 miesięcy. Nawet te restrykcyjne wymagania nie wystarczyły, aby odciągnąć uwagę inwestorów od spółek technologicznych po komercjalizacji narzędzi AI. Chris Senyek, główny strateg inwestycyjny w Wolfe Research, przypomina jednak, że akcje spółek dywidendowych lepiej radzą sobie w okresie wychodzenia z recesji. 

Zobacz również: Znany inwestor giełdowy przyznaje się do gigantycznych strat liczonych w miliardach USD

  

Indeks Nasdaq 100 na tle iShares Select Dividend ETF oraz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF

  grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Trading View 

 

 

“Średnia wartość akcji funduszu  iShares Select Dividend ETF wynosi około 12-krotność zysku z 2024 r., podczas gdy obrót na Nasdaq 100 wynosi około 21-krotność. W końcu można oczekiwać, że względna atrakcyjność akcji dywidendowych przyciągnie nowych inwestorów” - komentuje Walters. 

Dan Lefkovitz, strateg Morningstar Indexes przypomina, że należy brać pod uwagę historię dywidendową i kierować się bardziej długookresową rentownością danej spółki, aniżeli ponadprzeciętnym okresowym zyskiem. 

“Bardzo ważne jest, aby być selektywnym, jeśli chodzi o kupowanie akcji wypłacających dywidendę i pogoń za zyskiem. Poszukiwanie najbardziej dochodowych obszarów rynku może często prowadzić do niespokojnych obszarów i pułapek dywidendowych: firm, które mają ładnie wyglądający zysk, który ostatecznie jest niezrównoważony” - ostrzega analityk.  

Reklama

“Wygląda na to, że inwestorzy nadal obstawiają, iż Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe, mimo zapewnień, że tak się nie stanie. W związku z tym nadal pozostaje ważny scenariusz kupowania przy spadkach, ale rynek jest obecnie nieco przeciążony” - komentuje Christopher Lewis, analityk Daily Forex, zachęcając do inwestycji w fundusze uwzględniające stabilne spółki dywidendowe. 

W niepewnym środowisku zysk z inwestycji mogą zagwarantować właśnie dywidendy. Al Root, analityk Barron’s przypomina, że to właśnie one stanowiły ok. 40% zwrotu z inwestycję w akcje amerykańskie w ciągu minionych 100 lat.

Zobacz również: Amerykański potentat naftowy ogłosił nowe przejęcie! Firma spodziewa się miliardów zysku

Czytaj więcej