Akcje spółek technologicznych reagują euforią na wzrost popularności ChatGPT. Firmy bezpośrednio zaangażowane w rozwój sztucznej inteligencji zyskują na wycenie, a Nasdaq 100 ma w tym roku dobrą passę. Co ciekawe, jest jednak szansa na to, że kapitał zacznie dostrzegać również spółki dywidendowe, które na razie niespodziewanie są przez niego lekceważone w obliczu szału związanego z AI.
- Akcje Microsoft, Alphabet i Nvidia zyskują w reakcji na wzrost popularności narzędzi AI.
- Indeks Nasdaq 100 wzrósł o 25% w 2023 r., tymczasem S&P500 o 8%.
- Eksperci przypominają, że zakup akcji spółek dywidendowych jest dobrym zabezpieczeniem przed niestabilną sytuacją makroekonomiczną.
- Kapitał na razie zachwyca się AI, ale może przypomnieć sobie o spółkach dywidendowych.
- Fundusze inwestujące w spółki dywidendowe nie zaliczą pierwszych 5 miesięcy 2023 roku do udanych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Kapitał zachwycił się AI
Akcje technologicznych spółek stają się niezwykle atrakcyjne. Przykładem jest Nvidia, której notowania wzrosły o ok. 110%, a inwestorzy oczekują wzrostu zainteresowania układami scalonymi na rynku. Microsoft, wspierający finansowo ChatGPT odnotował natomiast wzrost akcji o 31% w 2023 r. Spółki z sektora Big Tech mają nadzieję, że sztuczna inteligencja zwiększy popyt na usługi.
Notowania spółek Nvidia, Microsoft, Alphabet na tle indeksu Nasdaq 100
Źródło: Trading View
Nawet pomimo tzw. jastrzębiego przeszacowania Nasdaq 100 kontynuuje swoją wędrówkę w górę i notuje najwyższy wzrost od kwietnia 2022 r. Indeks zyskał w tym roku 25%, znacząco wybijając się na tle indeksów innych giełd, przewyższając m.in. równorzędnego odpowiednika NASDAQ 100 Equal Weighted (NDXE). Diego Colman, analityk DailyFX, mówi o dynamicznym wzroście pobudzonym “szaleństwem sztucznej inteligencji po uruchomieniu ChatGTP”. Wskazuje, że indeks odrzucił liczne przeszkody makroekonomiczne, w tym rosnące stopy procentowe, utrzymującą się wysoką inflację i ryzyko recesji.
Zobacz również: Chiny rzeczywiście mogłyby doprowadzić do upadku dolara? Według eksperta te warunki muszą zostać spełnione
Zestawienie indeksów NDX i NDXE
Źródło: Trading View
Akcje dywidendowe mogą wrócić do łask
Akcje spółek technologicznych spadły w ubiegłym roku mocno w wyniku podwyżek stóp rozpoczętego przez Rezerwę Federalną na początku 2022 r. Obecnie jednak inwestorzy wyczekują końca cyklu podwyżek stóp w USA. Według Justina Waltersa, współzałożyciela Bespoke Investment Group, w reakcji na obecną sytuację rynkową – oczekiwanie na koniec cyklu podwyżek stóp i rozpoczęcie cyklu obniżek - spółki technologiczne wzrosły w tym roku średnio o 10%.
Tymczasem fundusze iShares Select Dividend ETF (DVY) oraz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL) radzą sobie w tym roku dużo gorzej, szczególnie na tle Nasdaq 100, pomimo że oferują względnie stabilny zwrot. NOBL, który skupia się na spółkach regularnie przez 25 lat powiększających dywidendy, wzrósł w tym roku zaledwie o 0,1%. DVY, który spadł o ok. 10% uwzględnia natomiast 100 spółek dywidendowych na podstawie ich stopy dywidendy. Kwalifikacja uwzględnia m.in. co najmniej 5-letnią historię wypłacania dywidendy i nieujemny zysk na akcję w ciągu 12 miesięcy. Nawet te restrykcyjne wymagania nie wystarczyły, aby odciągnąć uwagę inwestorów od spółek technologicznych po komercjalizacji narzędzi AI. Chris Senyek, główny strateg inwestycyjny w Wolfe Research, przypomina jednak, że akcje spółek dywidendowych lepiej radzą sobie w okresie wychodzenia z recesji.
Zobacz również: Znany inwestor giełdowy przyznaje się do gigantycznych strat liczonych w miliardach USD
Indeks Nasdaq 100 na tle iShares Select Dividend ETF oraz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF
Źródło: Trading View
“Średnia wartość akcji funduszu iShares Select Dividend ETF wynosi około 12-krotność zysku z 2024 r., podczas gdy obrót na Nasdaq 100 wynosi około 21-krotność. W końcu można oczekiwać, że względna atrakcyjność akcji dywidendowych przyciągnie nowych inwestorów” - komentuje Walters.
Dan Lefkovitz, strateg Morningstar Indexes przypomina, że należy brać pod uwagę historię dywidendową i kierować się bardziej długookresową rentownością danej spółki, aniżeli ponadprzeciętnym okresowym zyskiem.
“Bardzo ważne jest, aby być selektywnym, jeśli chodzi o kupowanie akcji wypłacających dywidendę i pogoń za zyskiem. Poszukiwanie najbardziej dochodowych obszarów rynku może często prowadzić do niespokojnych obszarów i pułapek dywidendowych: firm, które mają ładnie wyglądający zysk, który ostatecznie jest niezrównoważony” - ostrzega analityk.
“Wygląda na to, że inwestorzy nadal obstawiają, iż Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe, mimo zapewnień, że tak się nie stanie. W związku z tym nadal pozostaje ważny scenariusz kupowania przy spadkach, ale rynek jest obecnie nieco przeciążony” - komentuje Christopher Lewis, analityk Daily Forex, zachęcając do inwestycji w fundusze uwzględniające stabilne spółki dywidendowe.
W niepewnym środowisku zysk z inwestycji mogą zagwarantować właśnie dywidendy. Al Root, analityk Barron’s przypomina, że to właśnie one stanowiły ok. 40% zwrotu z inwestycję w akcje amerykańskie w ciągu minionych 100 lat.