Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy UK ma problemy

  • Dlaczego gospodarka Wielkiej Brytanii cierpi?
  • Czy Brytyjczycy nie chcą już pracować?
  • Co dalej z UK?

 

 

Wybory w UK: partia pracy przejmuje władzę!

Wybory w Wielkiej Brytanii przyniosły pierwszą zmianę rządu od 14 lat. 4 lipca Partia Pracy zdobyła 412 mandatów, natomiast drugie miejsce zajęła Partia Konserwatywna, która uzyskała 121 miejsc w parlamencie. Podium domknęła partia Liberalni Demokraci z 72 mandatami. 

Taki wynik to sromotna porażka Partii Konserwatywnej. Jej 121 mandatów to najgorszy wynik w historii (dotychczas najsłabszym rezultatem było 131 posłów w 1906 roku).

Reklama

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych ze stanowiska zrezygnował dotychczasowy premier Rishi Sunak.

- Jest wiele do przeanalizowania i wyciągnięcia wniosków, a ja biorę odpowiedzialność za przegraną, którą ponieśliśmy z wieloma dobrymi, ciężko pracującymi kandydatami Partii Konserwatywnej... przepraszam -  przyznał się do porażki Sunak.

 

Czytaj również: Wielkie zaskoczenie we Francji. Gospodarka w politycznym i gospodarczym chaosie

 

Tymczasem nowy rząd laburzystów będzie miał wiele problemów do rozwiązania…

 

Gospodarka UK ma problemy

Reklama

Od 2010 roku wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii był o około 10% niższy niż w USA, i to pomimo wyższej inflacji.

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej w 2016 roku wprowadziła bariery między Wielką Brytanią a jej największymi partnerami handlowym. Według OBR, w dłuższej perspektywie import i eksport będą prawdopodobnie o 15% niższe niż gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

Od czasu pandemii Covid-19 Wielka Brytania doświadczyła drugiego najwolniejszego tempa ożywienia gospodarczego w grupie G7. Brak długoterminowych kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu, które są powszechne w USA, powoduje, że wyższe stopy procentowe mocno uderzają w konsumentów.

 

Czytaj również: Brexit odbija się czkawką! Gospodarka Wielkiej Brytanii słabnie w oczach

 

Brytyjskie akcje w marazmie

Niezbyt dobrze dzieje się również na parkiecie w UK. Anlitycy Mogran Stanley w niedawnym raporcie zestawili stopy zwrotu z indeksu MSCI World w porównaniu z indeksem FTSE100. I tak od 2010 roku światowe akcje zyskały 284%, uwzględniając dywidendy. W tym samym okresie akcje brytyjskie wzrosły jedynie o 94%

Reklama

Ta tendencja jest szczególnie trwała: w ciągu ostatnich 14 lat kalendarzowych od 2010 roku, brytyjska giełda tylko raz przewyższyła światowe rynki akcji, i to tylko w 2022 roku, kiedy notowania spadły o ok. 5%...

 

Inwestorzy uciekają.

Słaby wzrost i słabe zyski skłoniły wielu globalnych inwestorów do odwrócenia uwagi od Wielkiej Brytanii - wtórują eksperci. 

 

Praca w Anglii: bierność zawodowa

W artykule Prawda o pracy w Wielkiej Brytanii zwracaliśmy uwagę na fatalne dane z rynku pracy w USA. Blisko co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który mógłby pracować, nie chce tego robić lub zrezygnował z poszukiwania zatrudnienia. W kwietniu 2024 roku wskaźnik bierności zawodowej osiągnął najwyższe wartości od dziewięciu lat. Ostatni raz tak wysoki poziom bierności zawodowej w Wielkiej Brytanii odnotowano w maju 2015 roku.

Liczba osób biernych zawodowo w wieku 16-64 lata wyniosła 9,38 miliona. Tylko w ciągu 2023 roku liczba osób nieaktywnych zawodowo wzrosła o około 302 000.

Reklama

Jednocześnie Morgan Stanley zakłada, że sytuacja na rynku pracy na Wyspach będzie się pogarszać:

Wzrośnie bezrobocie, spadnie stopa aktywności zawodowej - prognozują

 

Czytaj również: Gospodarka Polski – najnowsze dane rozczarowały. Polacy w potrzasku?

 

Gospodarka ma jednak potencjał…

Eksperci z Morgan Stanley przypominają, że Wielka Brytania jest nadal potęgą. UK korzysta z wykształconej siły roboczej i niezwykle konkurencyjnego globalnego sektora usług we wszystkich dziedzinach (od rozrywki, przez prawo, po finanse).

Bruna Skarica (główna ekonomistka MS) oczekuje, że Bank of England dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w sierpniu, zmniejszając tym samym presję na konsumentów.

Warto również przyjrzeć się niedowartościowaniu rynku akcji. Obecnie indeks FTSE 1000 jest notowany z największym w historii dyskontem wobec MSCI World (37%). Co może stanowić dobrą okazję do osiągnięcia przez brytyjskie akcje lepszej stopy zwrotu niż światowe akcje - komentują eksperci. 

Wyceny mniejszego indeksu FTSE 250 są jeszcze bardziej zaniżone - komentuje Marina Zavolock 

Reklama

 

Czytaj również: Kurs euro będzie tańszy? Polski złoty ma spory potencjał! - wskazuje ekspert

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy UK ma problemy