- Czy kwestia Trybunału Stanu dla prezesa NBP będzie kluczowa dla kursu euro do złotego?
- Po ile będzie euro w 2024 roku?
- Czy polski złoty umocni się?
Czy Trybunał Stanu dla prezesa NBP wpłynie na kurs euro do złotego?
Eksperci z Bank of America odnieśli się do wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego w perspektywie przyszłości kursu euro do złotego.
“Droga do jego potencjalnego odwołania jest długa. Zapewne koalicja skupi się na politycznym show, a Glapiński pozostanie na stanowisku jeszcze przez jakiś czas. Nie widzimy istotnego wpływu na fundamenty złotego i nadal uważamy, że NBP będzie w trybie defensywnym i utrzyma politykę na niskim poziomie podczas tego niepewnego i długiego procesu prawnego” - skomentowali ekonomiści Bank of America.
“Glapiński próbuje doprowadzić do rozejmu z rządem, ale nie sądzimy, aby premier Tusk był skłonny do kompromisu w tej sprawie (...)” - dodali.
Ekonomiści Bank of America spodziewają się umocnienia polskiego złotego w kolejnych miesiącach 2024 roku. Ich podejście do PLN jest “bycze”, co oznacza, że oczekują aprecjacji złotego, również wobec euro.
Prognoza Bank of America zakłada, że kurs EUR/PLN spadnie do 4,25 PLN do końca czerwca, a potem do 4,20 PLN do grudnia 2024 roku.
Zobacz także: Prognozy dla złotego – co dalej z kursem EURPLN, USDPLN i CHFPLN
Wykres: Kurs euro do złotego (EUR/PLN)
Źródło: tradingview.com
“Stopa procentowa prawdopodobnie pozostanie w Polsce w tym roku na poziomie 5,75%. (...) Sukces nowego rządu w szybkim odblokowaniu funduszy unijnych wspiera nasze długoterminowe pozytywne nastawienie do polskich aktywów (...)” - podsumowali eksperci z Bank of America.
Zobacz również: Jeśli masz dolary, to uważaj. Kurs USD może czekać duży spadek
Polski złoty zyska na sile - prognoza dla EUR/PLN od Credit Agricole
Europejski Bank Centralny nie rozpoczął jeszcze obniżek stopy procentowej w tym cyklu polityki pieniężnej. Presja na cięcia stóp może się nasilać, a to może ciążyć na notowaniach kursu euro, uważają ekonomiści Credit Agricole.
“Narastanie rynkowych oczekiwań na obniżkę stóp przez EBC może się nasilić i ponownie pogorszyć niekorzystną sytuację kursową waluty EUR. Nadal uważamy, że bardziej gołębia perspektywa polityki EBC w stosunku do Fed i w mniejszym stopniu Bank of England, pozostaje największym negatywnym czynnikiem dla kursu euro wobec dolara i funta w tym roku” - stwierdzili analitycy walutowi z Credit Agricole.
“Mniej wspierającym czynnikiem dla euro był rynek i nasz pogląd, że EBC może stać się jednym z bardziej gołębich banków centralnych w tym roku” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole zaznaczając, że to uległo zmianie, a EBC raczej nie będzie gołębi w odniesieniu do innych banków centralnych.
Credit Agricole prognozuje, że do września zobaczymy kurs euro do złotego na poziomie 4,26 PLN, a w grudniu może to być nawet 4,24 PLN. W 2025 roku niewykluczone jest nawet zejście do 4,20 PLN, ocenili progności Credit Agricole.
Euro po 4,20 PLN już za 3 miesiące? Prognoza Goldman Sachs
Szybkiego spadku kursu euro do złotego spodziewają się ekonomiści amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ich przewidywania zakładają zniżkę do 4,20 PLN w terminie trzech miesięcy, czyli do początku lipca. Później jednak spodziewają się powrotu na 4,30 PLN do wiosny 2025 roku.