Początek tygodnia przyniósł dane o inflacji konsumenckiej bez cen żywności i energii w Polsce. Wynik 4.3% rok do roku (r/r) stanowi wzrost od poprzedniego odczytu o 0.2% i jest najwyższą wartością od grudnia 2001. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ma oręż na rosnącą inflację w postaci podwyżek stóp procentowych jednak znana jest niechęć Rady do wycofywania się z serii obniżek stóp. Polskiemu złotemu może więc braknąć paliwa do dalszego umacniania się.
Poziom 4.40 znów w grze na EURPLN
Ten poziom pojawia się w komentarzach od wielu dni. I słusznie, bo póki co stanowi barierę do dalszego osłabiania się EURPLN. Dziś kolejny atak podaży na tej parze i skuteczna obrona byków. Świeca dzienna na tą chwilę ma wymowę prowzrostową. Jednak bardziej czytelnym znakiem siły na parze byłoby pokonanie przez kurs EURPLN poziomu 4.42. Lokalny opór 3-krotnie wyhamował wzrosty w tym miejscu.
Wykres 1. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny
Frank wyraźnie mocniejszy. Czy to początek wzrostów?
Kurs CHFPLN pozostaje od kilkunastu dni pod wpływem formacji objęcia z końca lipca. Połowa tej dwuświecowej formacji (zaznaczonej niebieską ramką) stanowi wsparcie dla ceny. Dzisiejsza świeca po raz kolejny ma dolny cień, co oznacza, że poziom 4.08 jest zaciekle broniony. To, co stoi za ewentualnymi dalszymi wzrostami to linia trendu wzrostowego oraz poziom wsparcia na 4.05
Wykres 2. Kurs franka do złotego (CHFPLN), interwał dzienny
Czy dolar nowozelandzki (NZD) zachowa dotychczasową tendencję?
Para NZDUSD porusza się w trendzie wzrostowym od połowy marca 2020. Impulsy wzrostowe przedzielane są korektami, które są bardzo regularne w swojej wielkości. Każda z nich ma niewiele ponad 200 pipsów (niebieskie prostokąty na wykresie). Obecnie mamy niejasną sytuację na parze. Z jednej strony kurs NZDUSD znajduje się niedaleko dolnej krawędzi największej korekty w trendzie, z drugiej strony doszło do przebicia linii trendu i wsparcia. Technicznie ważny jest opór na okrągłym poziomie 0.66. Jego wybicie w górę może doprowadzić do kontynuacji wzrostów. Reakcja podażowa w tym obszarze może być sygnałem na spadki do 0.64.
Wykres 3. Kurs NZDUSD, interwał dzienny