Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,99-0,11%
CHF / PLN4,42+0,35%
GBP / PLN5,03-0,02%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 758,18+0,00%
S&P 5005 252,00+0,07%
ROPA BRENT86,68+1,14%
ROPA WTI82,82+1,35%
ZŁOTO2 218,97+1,24%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

CZKPLN

W środę nie doszło do istotnych zmian kursu złotego, co powodowało, że pary EUR/PLN oraz USD/PLN utrzymywały się odpowiednio blisko poziomów 4,49 oraz 3,95. Jednak niepokojąca sytuacja geopolityczna powodowała w czwartek rano wzrost obu par o blisko 2 gr.

rentowności obligacji

rentowności obligacji

Wydarzeniem, które przyciągało uwagę na polskim rynku finansowym był wyrok TSUE na temat powiązania wypłat funduszy Unii Europejskiej z przestrzeganiem mechanizmu praworządności. Trybunał oddalił skargi wniesione przez Polskę i Węgry na temat wspomnianego mechanizmu. Wpływ na notowania złotego z tytułu tego orzeczenia był umiarkowany, a nieco większa przecena widoczna była na węgierskim forincie co może być związane ze zbliżającymi się tamtejszymi wyborami parlamentarnymi (4 kwietnia). W krótkim terminie oczekujemy utrzymania kursu EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,50.

stopy procentowe FED

stopy procentowe FED

Na rynku walutowym wciąż zmienność jest w dużym stopniu uzależniona od napięcia geopolitycznego między Ukrainą a Rosją. Po krótkotrwałej poprawie nastrojów w związku z rzekomym wycofaniem rosyjskich wojsk spod granicy z Ukrainą, w czwartek sentyment ponownie się pogorszył wraz z doniesieniami o użyciu ognia w obrębie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. W wyniku takich informacji doszło do ponownego osłabienia walut EM.

notowania kursów walut NBP

notowania kursów walut NBP

Kurs EUR/USD utrzymywał się powyżej poziomu 1,13, a publikacją minutes z ostatniego posiedzenia FOMC nie wpłynęła istotnie na notowania. Zapiski pokazały, że Fed zamierza wycofać wsparcie monetarne w tym monetarne, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie we wzroście stóp procentowych. Fed nie przedstawił skai oczekiwanego zacieśnienia swojej polityki, a ścieżka działań będzie uzależniona od napływających danych

notowania skarbowych papierów wartościowych

notowania skarbowych papierów wartościowych

Na krajowym rynku stopy procentowej środa przyniosła stabilizację krzywej dochodowości IRS i lekki spadek notowań obligacji skarbowych. Instrumenty wyceniają wzrost stopy referencyjnej NBP w ciągu najbliższych trzech posiedzeń RPP do 4,50%. Oznacza to, że w okresie do maja Rada musiałaby podnosić stopy dwukrotnie o 50 pb. i raz o 75 pb. Wydaje się, że wyceniony został agresywny scenariusz, szczególnie po ostatnim zgodnym z oczekiwaniami odczycie styczniowej inflacji, oczekiwanym spadku ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach i coraz silniejszej tendencji do aprecjacji złotego (wspieranej przez bank centralny). W środę spadkowi rentowności papierów sprzyjać mogła poprawa nastrojów w Europie, do której doszło m.in. dzięki umiarkowanym wypowiedziom kilku przedstawicieli EBC.

kursy walut NBP

kursy walut NBP

Istotne znaczenie w czwartek będzie miała publikacja tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Warto wspomnieć, że gdyby nie konieczna w ostatnich kwartałach kontynuacja odbudowy zatrudnienia po pandemii, to Fed zapewne szybciej rozpocząłby proces zaostrzania polityki pieniężnej i redukcji programu skupu aktywów. Liczba raportowanych nowych zasiłków dla bezrobotnych w ostatnich miesiącach spadła do poziomów z początku 2020 r., jednocześnie oscylując w pobliżu historycznych minimów.

 

 

Mocne dane z amerykańskiego rynku pracy teoretycznie powinny ciągnąć w górę krzywe dochodowości w USA, a w konsekwencji dochodowości instrumentów na świecie. Trzeba jednak pamiętać, że rynek już wycenił wzrost stóp procentowych w USA o 25 pb. na prawie każdym z siedmiu tegorocznych posiedzeń Fed (w marcu nawet o blisko 50 pb.). Ewentualne przesunięcie w górę krzywych dochodowości w USA sprzyjać będzie powrotowi rentowności polskich obligacji w kierunku 4,0%.

kursy walut i złota

kursy walut i złota

Czytaj więcej