Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,02%
EUR / USD1,08+0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

coinbase weryfikacja

To musiało się wydarzyć, prędzej czy później. Już za kilka dni po raz pierwszy w historii giełda kryptowalut będzie notowana na giełdzie papierów wartościowych i to nie byle jakiej - mowa bowiem o największym technologicznym parkiecie świata, giełdzie Nasdaq. Na publiczny rynek wybiera się Coinbase Global - największa giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych i jedna z najdłużej funkcjonujących platform do obrotu bitcoinem, która już za rok będzie obchodzić dziesięciolecie istnienia. Znacznie wcześniej będzie można kupić akcje Coinbase na amerykańskim parkiecie - debiut na Nasdaq planowany jest na najbliższą środę. Nie będzie to jednak standardowa pierwsza oferta publiczna ze sprzedażą akcji na rynku pierwotnym. Coinbase zadebiutuje w ramach tzw. direct listingu, bez emisji nowych akcji i z wciąż jeszcze nieznaną wyceną. Czy biznesowy sukces jednej z największych giełd kryptowalut świata znajdzie swoje odzwierciedlenie na rynku kapitałowym?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się spółka Coinbase Global i jaka jest jej historia?
  • Kiedy Coinbase zadebiutuje na giełdzie Nasdaq i jakie będą najważniejsze parametry jej pierwszej oferty publicznej?
  • Jakie wyniki finansowe i dynamikę wzrostu giełda Coinbase zanotowała w ostatnich kwartałach?
  • Jakie czynniki będą mieć wpływ na przyszłe wyniki finansowe i rynkową wycenę akcji Coinbase?

 

Od startupu do rywala banków

Reklama

Giełda kryptowalut Coinbase swoją historią sięga wczesnych lat rozwoju wirtualnych aktywów - została założona przez jej aktualnego prezesa Briana Armstronga w czerwcu 2012 r. Oznacza to, że jest ona jedną z trzech najdłużej działających kryptowalutowych platform handlowych na świecie - po giełdzie Kraken (założonej w lipcu 2011 r.) i przed giełdą Bitfinex (istniejącej od grudnia 2012 r.). Giełda Coinbase powstała dzięki funduszom inkubatora przedsiębiorczości Y Combinator, który zasilił spółkę Armstronga kwotą 150 tys. dolarów. Pierwsza wersja serwisu została oddana do użytku w październiku 2012 r. i pozwalała na zakup bitcoina za pośrednictwem przelewu bankowego, a także na sprzedaż BTC i wypłatę dolara amerykańskiego, początkowo ograniczając się do funkcjonalności prostego kantora internetowego. Pierwszym poważnym zastrzykiem gotówki dla spółki była runda finansowa A od amerykańskiego biznesmena Freda Wilsona o wartości 5 mln USD (maj 2013 r.), później zaś 25 mln USD runda finansowa od funduszu VC z Andreessen Horowitz na czele. W 2014 r. Coinbase poszerzył swoją funkcjonalność o bitcoinową bramkę płatniczą dla odbiorców biznesowych (umożliwiającą przyjmowanie od klientów płatności w kryptowalutach), z której korzystali m.in. Dell, Overstock czy Time Inc. W tym samym roku spółka przeszła reorganizację, stając się holdigniem, na czele którego znajduje się Coinbase Global.

Na początku 2015 r. spółka uruchomiła serwis Coinbase Exchange, który był platformą tradingową z rozszerzonymi funkcjonalnościami, takimi jak arkusz zleceń, możliwość wystawiania zleceń oczekujących czy dostęp do wykresu pozwalającego na przeprowadzenie analizy technicznej. W maju 2016 r. Coinbase Exchange zmienił nazwę na GDAX, która w maju 2018 r. została zmieniona na istniejącą do dziś - Coinbase Pro.

Coinbase od samego początku stawiał na bezpieczeństwo użytkowników, będąc jedną z pierwszych giełd wymagających pełnej weryfikacji tożsamości od klientów. Kwestie bezpieczeństwa dominowały również przy wyborze dostępnych instrumentów - Coinbase aż do połowy 2016 r. obsługiwał wyłącznie bitcoina. Drugą dołączona do oferty kryptowalutą było Ethereum (ETH). Trzecim instrumentem w ofercie Coinbase był - powstały w ramach podziału sieci BTC (hard-forka mniejszościowego) - Bitcoin Cash. Wprowadzenie przez Coinbase trzeciej kryptowaluty do oferty w grudniu 2017 r., mimo wcześniejszych zapewnień, że do tego nie dojdzie (z powodu zbyt małej stabilności sieci Bitcoin Cash), wywołało wiele kontrowersji i spotkało się z zarzutami o insider-trading, które miały swój finał w sądzie. Finalnie giełda została oczyszczona z zarzutów.

URL Artykułu

 

Reklama

W 2018 r. Coinbase dodało do swojej oferty Ethereum Classic (wycofane w styczniu 2019 r. z powodu zbyt niskiej mocy obliczeniowej sieci), a także Cardano (ADA), Stellar (XLM), Zcash oraz pierwsze tokeny Ethereum (ERC20) - Basic Attention Token oraz 0x (ZRX). W maju 2018 r. Coinbase został jednym ze współzałożycieli konsorcjum Centre, które odpowiada za emisję i pokrycie w dolarze amerykańskim tokenu USDC, aktualnie będącego drugim pod względem kapitalizacji stable-coinem (powiązanym wartością z USD). W połowie roku spółka poinformowała również o rozpoczęciu starań nad uzyskaniem licencji bankowej w Stanach Zjednoczonych, a także o pracach nad poszerzeniem oferty o usługi depozytowe dla inwestorów instytucjonalnych, chcących poszerzyć swoje portfolio o kryptowaluty.

W lutym 2019 r. Coinbase poinformował o przejęciu włoskiego startupu Neutrino, który miał odpowiadać za ochronę giełdy przed atakami hakerskimi i kontrolować środki klientów pod kątem AML (zapobiegania praniu brudnych pieniędzy), co wywołało największy kryzys wizerunkowy w historii spółki. Osoby tworzące Neutrino były bowiem w przeszłości odpowiedzialne za wspieranie totalitarnych reżimów i organizacji uznawanych za terrorystyczne m.in. poprzez dokonywanie ataków hakerskich na zamówienie i śledzenie osób sprzeciwiających się władzy. Informacja o przejęciu Neutrino spotkała się z negatywnym przyjęciem społeczności posiadaczy kryptowalut i skutkowała akcją bojkotu konsumenckiego Coinbase, która finalnie przyjęła trudne do oszacowania rozmiary. Z perspektywy czasu można jednak stwierdzić, że kryzys wizerunkowy nie zagroził pozycji giełdy.

URL Artykułu

 

Reklama

Na początku 2021 r. Coinbase Pro był drugim ośrodkiem handlu kryptowalutami na świecie (ponad 2 mld USD obrotu dziennie) i największą giełdą w Stanach Zjednoczonych. Obecnie obsługuje 58 kryptowalut i tokenów za pośrednictwem 171 instrumentów oraz trzy waluty fiducjarne - dolara, euro i funta brytyjskiego. Na koniec I kwartału liczba zweryfikowanych użytkowników Coinbase przekroczyła 56 mln.

Oprócz Coinbase Pro spółka prowadzi usługi za pośrednictwem podmiotów takich jak: Coinbase Commerce (bramka płatności dla firm), Coinbase Card (karta płatnicza Visa), Coinbase UK, Bison Trails (rozwiązania finansowe oparte na blockchain dla przedsiębiorstw) czy USD Coin (jako część konsorcjum Centre).

 

Najważniejsze szczegóły debiutu Coinbase

Coinbase Global zadebiutuje na parkiecie giełdy Nasdaq w środę 14 kwietnia. IPO odbędzie się w formie tzw. direct listingu, czyli w ramach uproszczonej procedury wejścia na publiczny rynek bez emisji nowych akcji. Wiąże się to ze znacznie niższymi kosztami debiutu, które zostały oszacowane przez spółkę na ok. 35 mln dolarów. Konsekwencją direct listingu jest fakt, że akcji Coinbase nie będzie można kupić na rynku pierwotnym, lecz już po wejściu na rynek wtórny.

Najistotniejszą kwestią wydaje się jednak wycena spółki, która wciąż nie została oficjalnie zaprezentowana przez Coinbase. Wg szacunków, rynkowa wycena spółki oscyluje w przedziale od 70 mld dolarów aż do 110 mld USD. Jak wynika z opublikowanego w połowie lutego tekstu portalu Axios, Coinbase w ramach swojej tegorocznej prywatnej oferty akcji został wyceniony na ponad 100 mld dolarów, co może sugerować, że spółka zdecyduje się właśnie na ustalenie takiej kapitalizacji. Dla porównania, ostatnia oficjalna wycena spółki pochodzi z połowy 2018 r. i wynosiła wówczas zaledwie 8 mld dolarów. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że wartość giełdy rośnie szybciej od samego bitcoina, ostatecznie to jednak rynek zdecyduje czy spółka wyceniła się zbyt optymistycznie. Pierwsze dni notowań będą wyjątkowo ciekawe.

Reklama

Coinbase Global będzie notowany na Nasdaq pod tickerem COIN.

 

Debiut na samym szczycie?

Nie jest tajemnicą, że Coinbase od wielu miesięcy starał się o dołączenie do grona spółek notowanych na nowojorskim Nasdaqu. Trudno też dziwić się temu, że czołowa giełda kryptowalut w USA na publiczny debiut wybrała akurat ten moment - rynek wirtualnych walut i tokenów w zeszłym roku zanotował ogromny wzrost, kontynuowany w pierwszym kwartale 2021 r. Warto przypomnieć, że bitcoin na początku 2020 r. był notowany poniżej 8000 dolarów, podczas gdy w ostatnich dniach grudnia jego cena dochodziła do 30 000 dolarów. Cenowe szaleństwo nie zakończyło się jak pod koniec 2017 r. i w połowie marca notowania BTC przebiły symboliczną granicę 60 tys. dolarów. Wzrosty notowań bitcoina i rosnąca kapitalizacja całego rynku przełożyły się na wielokrotnie wyższe obroty giełd kryptowalut i skokowy wzrost liczby nowych użytkowników, na jeszcze wyższą skalę niż na przełomie 2017 i 2018 r. Coinbase dzięki temu może pochwalić się imponującą dynamiką wzrostu za zeszły rok, a tym bardziej za pierwszy kwartał 2021 r. Ta fala wznosząca to zaś idealny moment dla inwestorów, aby spieniężyć część swoich udziałów, wprowadzając spółkę na publiczny rynek.

URL Artykułu

 

Wyniki finansowe i dynamika wzrostu Coinbase

Reklama

W zeszłym roku grupa kapitałowa Coinbase Global osiągnęła przychody z działalności na poziomie 1,3 mld dolarów, w porównaniu do 533,7 mln dolarów przychodu w 2019 r. (wzrost o 144% r/r). O tym jak ogromny wpływ na wyniki finansowe Coinbase ma koniunktura na rynku kryptowalut świadczyć może fakt, że w 2017 r. giełda osiągnęła przychody przekraczające 1 mld dolarów, z czego… 43% zostało wygenerowane w grudniu, czyli na szczycie bańki spekulacyjnej, kiedy bitcoin po raz pierwszy przekroczył granicę 20 tys. dolarów. Dla porównania - w kolejnym roku (2018), zdominowanym przez spadki całego rynku kryptowalut, przychody Coinbase były niemal dwukrotnie niższe - wyniosły zaledwie 520 mln dolarów.

W 2020 r. spółka osiągnęła skonsolidowany zysk netto w wysokości 322 mln dolarów, wobec straty 30 mln USD netto rok wcześniej. W rekordowym 2017 r. zysk netto wyniósł zaś 380 mln dolarów.

Na koniec grudnia 2020 r. Coinbase posiadał bazę 43 mln zweryfikowanych użytkowników, w porównaniu do 32 mln rok wcześniej. W trakcie całego 2020 r. MTU wyniósł 2,8 mln klientów (6,5%), w porównaniu do 1 mln rok wcześniej (MTU - ang. Monthly Transacting Users: liczba/odsetek użytkowników, którzy w ciągu miesiąca dokonali co najmniej jednej transakcji).

Kwartalne przychody Coinbase

 

Reklama

W ramach budowania medialnego zainteresowania pierwszą ofertą publiczną, Coinbase pochwalił się także swoimi szacunkowymi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał tego roku. Spółka zaprezentowała również bardzo optymistyczne prognozy na cały 2021 r.

Wg wstępnych wyników, Coinbase w pierwszych trzech miesiącach roku osiągnął przychody z działalności na poziomie 1,8 mld dolarów, w porównaniu do 190,6 mln. dolarów rok wcześniej (wzrost o niecałe 845% r/r). Spółka prognozuje, że zysk netto za pierwszy kwartał znajdzie się w przedziale od 730 do 800 mln dolarów. Zatem, podobnie jak w ostatnim kwartale 2017 r., giełda osiągnęła lepsze wyniki na przestrzeni jednego kwartału niż w całym poprzednim roku, co po raz kolejny było podyktowane sytuacją na rynku kryptowalut.

Liczba aktywnych użytkowników giełdy w I kwartale została oszacowana na 56 mln, zaś MTU wyniósł 6,1 mln klientów, czyli niecałe 11%. Jest to znaczny skok w perspektywie kwartalnej, który oczywiście dość łatwo wytłumaczyć koniunkturą na rynku kryptowalut i rosnącym zainteresowaniem wirtualnymi walutami oraz tokenami - pod koniec 2020 r. na platformie zarejestrowanych było 43 mln użytkowników, co oznacza wzrost aż o niemal 77% kwartał do kwartału. Co więcej, w pierwszym kwartale klienci giełdy byli niemal dwukrotnie bardziej aktywni niż na przestrzeni poprzedniego roku (MTU 6,5% wobec 11%). W 1Q 2021 użytkownicy platformy Coinbase wygenerowali na niej łączny obrót przekraczający 335 mld dolarów. Wartość wirtualnych aktywów znajdujących się na giełdzie została oszacowana na 223 mld dolarów, co na koniec marca stanowiło 11,3% wartości rynku kryptowalut.

Coinbase opublikował również prognozy dotyczące liczby aktywnie handlujących użytkowników giełdy na cały 2021 r. Zawiera ona trzy warianty, bezpośrednio powiązane z sytuacją na rynku kryptowalut i panującymi na nim trendami cenowymi: w najmniej optymistycznym spółka zakłada MTU na poziomie 4 mln osób, w przeciętnym 5,5 mln użytkowników, zaś wariant optymistyczny zakłada MTU na poziomie co najmniej 7 mln aktywnie handlujących użytkowników.

Oficjalne wyniki Coinbase za I kwartał 2021 r. poznamy we wtorek 13 kwietnia. Wtedy też najprawdopodobniej spółka odkryje karty w kwestii ceny emisyjnej akcji podczas IPO, które będzie miało miejsce dzień później - 14 kwietnia - w formie direct listingu.

Reklama

Czytaj więcej