Reklama
WIG82 581,77+1,25%
WIG202 427,56+1,37%
EUR / PLN4,32+0,12%
USD / PLN4,01+0,43%
CHF / PLN4,42+0,33%
GBP / PLN5,05+0,24%
EUR / USD1,08-0,32%
DAX18 498,22+0,11%
FT-SE7 969,63+0,47%
CAC 408 247,11+0,52%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,67-0,04%
ROPA WTI81,70-0,02%
ZŁOTO2 197,47+0,26%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

coinbase api

W artykule na portalu Cointelegraph wyjaśniono, w jaki sposób spółki z branży kryptowalut (np. giełdy kryptowalutowe) mogą wejść na amerykański rynek giełdowy. Oprócz popularnych IPO, są jeszcze dostępne takie możliwości, jak SPAC, „direct listing” czy sprzedaż tokenów. Na czym one polegają? Jakie są ich wady i zalety? Jakie są przykłady spółek, które zaczęły lub planują przygodę z giełdą?

 

Jak spółki kryptowalutowe mogą stać się spółkami publicznymi?

Zwykle do tej pory najbardziej popularnym sposobem wejścia na giełdę było IPO (pierwsza oferta publiczna). W ostatnim czasie jednak to się zmienia, chociaż IPO w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością. Według PwC, w I kwartale 2021 r. na świecie odbyło się 727 IPO, w ramach których łącznie pozyskano 202,9 mld USD. Jest to około 60% środków zebranych w całym 2020 r. W tym roku suma ta została zebrana w czasie zaledwie trzech miesięcy.

Jednak IPO ma również swoje wady. Organizacja oferty publicznej to spory wydatek dla spółek. Zniechęcające dla dotychczasowych akcjonariuszy mogą być okresy lock-upu, kiedy zarząd i początkowi inwestorzy nie mogą przez określony czas sprzedać swych akcji. Te kwestie skłoniły takie spółki, jak giełda kryptowalut Coinbase do poszukiwania alternatyw, takich jak „direct listing”, a więc wejście na giełdę bez emisji nowych akcji. Ten sposób jest chętnie wybierany przez spółki technologiczne, w tym m.in. Slack i Spotify.

Reklama

W kwietniu spółka Coinbase debiutowała na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Debiut był udany, a kurs akcji wystrzelił w górę. Kurs odniesienia był ustalony na 250 USD, a na otwarciu cena wyniosła 381 USD, co stanowiło wzrost o 52%.

https://www.fxmag.pl/artykul/coinbase-na-nasdaq-pierwsza-gielda-kryptowalut-wchodzi-na-gielde-papierow-wartosciowych-co-warto-wiedziec-o-spolce

Spółki, które chcą zaistnieć na giełdzie, czasem wybierają rozwiązanie polegające na łączeniu się z innymi spółkami – tzw. SPAC (special acquisition company). SPAC to specjalna spółka służąca do przejmowania innych spółek. W marcu informowano, że z tego rozwiązania planuje skorzystać platforma tradingowa eToro. Innym rozwiązaniem dla spółek może być sprzedaż tokenów.

 

Jakie są wady i zalety?

Spółki mogą pozyskać z IPO znaczne środki, jednak muszą spełnić także wysokie wymogi regulacyjne oraz współpracować z bankami lub domami maklerskimi, co generuje dodatkowe koszty.  To sprawia, że spółki skłaniają się ku innym rozwiązaniom.

Reklama

Coraz bardziej popularną alternatywą staje się „direct listing”. W tym przypadku nie ma nowych akcji, są sprzedawane jedynie istniejące. Nie obowiązuje również żaden lock-up.

Innym, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z IPO, umożliwiającym spółkom dostęp  do giełdy, może być SPAC. Rozwiązanie to jest natomiast mniej korzystne dla inwestorów indywidualnych.

Jest też możliwa sprzedaż regulowanych tokenów (tzw. Reg A Tokens) przez spółki. Są to tokeny zatwierdzone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Sprzedaż tokenów umożliwia inwestorom inwestycje na wczesnych etapach rozwoju tych spółek. W proces ten nie są zaangażowane instytucje finansowe. Ograniczenia natomiast dotyczą kwot, jakie mogą pozyskać w ten sposób spółki.

 

Spółki kryptowalutowe idą na giełdę

Inwestorzy są zainteresowani inwestycjami w spółki kryptowalutowe, czego przykładem może być debiut Coinbase. Skoro giełda kryptowalut Coinbase może dołączyć do NASDAQ, inne spółki z tej branży również zaczęły o tym myśleć. Giełda kryptowalut Kraken rozważa wejście na giełdę w przyszłym roku. Warto jednak wspomnieć, ze największa giełda kryptowalut na świecie – Binance raczej zamierza pozostać spółką prywatną. W ciągu ostatnich dwóch lat na rynkach akcji ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spółki technologiczne, co przełożyło się na wzrosty indeksu NASDAQ. Zainteresowanie inwestorów mogą wzbudzać także akcje spółek kryptowalutowych, ponieważ dają częściową ekspozycję na ten rynek. W ostatnich latach znacznie wzrósł potencjał kryptowalut, zarówno jako metody płatności, nośnika wartości, jak i atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnego pieniądza. W związku z tym analitycy z optymizmem spoglądają na przyszłość kryptowalut. Mastercard już ogłosił, że umożliwi swym klientom płatności w kryptowalutach, a usługi PayPala obejmujące kryptowaluty są już stopniowo wdrażane na świecie. W związku z tym niektórzy obserwatorzy rynku mają nadzieję, że inwestowanie w publicznie notowane giełdy kryptowalut może z czasem narównać  się z inwestowaniem w akcje takich spółek, jak Facebook, Amazon czy Apple.

Reklama

 

Jakie jest ryzyko dla spółek kryptowalutowych?

Droga do zostania spółką publiczną nie jest łatwa. Jakie jest wiec ryzyko dla spółek, które to planują?

Spółki, które zdecydowały się na IPO, mogą nie podołać obowiązkom spółek publicznych, np. w zakresie raportów kwartalnych lub obowiązków informacyjnych względem inwestorów.

„Direct listing” może natomiast wiązać się z niezadowoleniem wczesnych inwestorów, gdyż oczekuje się, że sprzedadzą część swych akcji, by mogły one wejść do obrotu giełdowego. Oczywiście zarząd i początkowi inwestorzy mogą też dążyć do jak najszybszej sprzedaży akcji danej spółki. W takiej sytuacji, pomimo braku okresu lock-upu, zarząd może stać się obiektem krytyki, gdyby sprzedał swe akcje wkrótce po rozpoczęciu notowań.

W przypadku SPAC jest ryzyko, że spółka poszukująca kapitału wybierze niewłaściwą spółkę, która ma stać się jej inwestorem.

Reklama

W przypadku sprzedaży regulowanych tokenów (Reg A Tokens), jak do tej pory niewiele takich aktywów zostało zaaprobowanych przez SEC, a sukces w tym zakresie w istotnym stopniu zależy od obsługi prawnej danej spółki, co również generuje koszty.

 

Inne przykłady oprócz Coinbase

Exodus to spółka, która zdecydowała się na emisję regulowanych tokenów. Spółka oferuje portfele kryptowalutowe, zarówno w wersji mobilnej, na komputer oraz sprzętowe. Exodus uzyskał zgodę SEC na emisję. Udziały firmy były dostępne po cenie 27,42 USD. Można było je nabyć poprzez portfel Exodusa w zamian za takie kryptowaluty, jak Bitcoin, Ethereum i stablecoin USDC. Były one dostępne jedynie w USA i to nie we wszystkich stanach. Spółka zebrała 59 mln USD w ciągu zaledwie 5 dni.

 

Czytaj więcej