Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,31%
GBP / PLN5,03-0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,64+1,13%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co znaczy margin level

Broker zamknął pozycję bez Twojej wiedzy i bez Twojej zgody. Co mogło się wydarzyć i czy miał do tego prawo?

 

Broker forex zamyka pozycję bez Twojej zgody. Kiedy może się to wydarzyć?

Zaczynamy kolejną, trzydziestą czwartą lekcję kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W poprzednim odcinku wspominałem o tym dlaczego nie warto ignorować wszystkich maili od naszego brokera i o czym tak naprawdę w tych wiadomościach może nas poinformować. Dziś skupię się na sytuacji, która może zaskoczyć szczególnie początkujących spekulantów korzystających z kontraktów CFD na platformie licencjonowanego brokera (przy okazji dodam, że zakładanie konta u brokera bez odpowiedniej licencji może się dla nas źle skończyć, ale o tym była dwudziesta lekcja kursu). Chodzi o sytuację, w której broker zamyka nam pozycję bez naszej zgody. Oczywiście, takie sytuacje niemal zawsze wywołują skrajne emocje i frustrację, szczególnie jeśli nie wiemy jakim prawem broker “wyrzucił nas z rynku”. 

Dlatego też warto wiedzieć, kiedy broker ma prawo do zamknięcia naszej pozycji bez pytania o zgodę. Najbardziej oczywistym przykładem jest ten, w którym ważność kontraktu CFD, który otworzyliśmy wygasa. Co do tego nie ma reguły, ale część brokerów jako maksymalny czas utrzymywania pozycji ustala 365 od dnia otwarcia transakcji. W skrajnych przypadkach brokerzy mogą też ustalić maksymalny termin ważności transakcji np. na 30 dni, natomiast taka zmiana warunków nie powinna wpływać na otwarte wcześniej transakcje. Tak więc, jeśli ustalony maksymalny termin naszej transakcji minie, broker automatycznie ją zamknie po aktualnej cenie rynkowej, czy nam się to podoba czy nie. Najczęściej jednak z odpowiednim wyprzedzeniem dostaniemy wiadomość e-mail o zbliżającym się terminie ważności kontraktu, co jest kolejnym dowodem na to, że warto śledzić komunikaty od brokera niż później zastanawiać się co się wydarzyło na naszym rachunku.

Reklama

 

 

 

 

Drugi przypadek zamknięcia pozycji przez brokera bez naszej zgody również jest dość oczywisty - w sytuacji, w której konkretny instrument zostaje wycofany z oferty handlowej, nasza pozycja zostanie automatycznie zamknięta w ustalonym terminie, jak nietrudno się domyślić po cenie rynkowej w danym momencie. O wycofaniu danego instrumentu z oferty zostaniemy wcześniej poinformowani przez brokera, o czym zresztą wspominałem.

Reklama

Te przykłady były dość oczywiste, ale w tej lekcji zajmę się sytuacją, w której broker zamyka naszą pozycję z zupełnie innego powodu.

 

Kontrakty CFD: Czym jest stop out?

Mowa o mechanizmie zabezpieczającym o nazwie stop out, który jest aktywowany automatycznie, gdy tylko zostaną spełnione określone warunki. Aktywacja mechanizmu stop out oznacza dla nas natychmiastowe zamknięcie pozycji po aktualnej cenie rynkowej. W przypadku brokerów licencjonowanych na terenie UE i podlegających pod regulacje ogólnoeuropejskiego regulatora ESMA, mechanizm stop out aktywuje się w momencie, w którym poziom depozytu zabezpieczającego (margin level) naszego rachunku spadnie do poziomu 50%. Jeśli w momencie wystąpienia stop out mamy na platformie kilka pozycji to większość brokerów zacznie od zamykania najbardziej stratnych transakcji, kolejno aż do momentu powrotu wysokości depozytu zabezpieczającego powyżej 50%. Może jednak zdarzyć się, że broker w ramach mechanizmu stop out automatycznie zamknie wszystkie nasze pozycje, nawet te na plusie - dlatego też warto sprawdzić to w regulaminie świadczenia usług. Dla przykładu, w XTB stop out jest realizowany na pozycji, która generuje największą stratę (a potem kolejno aż do powrotu margin level powyżej 50%).

 

Po co stop out? Jakie funkcje spełnia stop out?

Ktoś mógłby się zastanowić po co w ogóle ESMA nakazała brokerom wprowadzenie stop out na 50% depozytu zabezpieczającego. Stop out, nazywany też margin stop, jest mechanizmem zabezpieczającym, który ma chronić traderów (szczególnie tych którzy nie stosują zleceń stop-loss) przed nadmiernymi stratami i finalnie przed wyczyszczeniem konta. Tak więc, jeśli ktoś nie potrafi zarządzać ryzykiem, a jednocześnie zabiera się za handel wysokolewarowanymi kontraktami CFD, to dzięki mechanizmowi stop out może w pewien sposób czuć się zabezpieczony, choć nie sądzę aby ktokolwiek cieszył się z tego, że jego pozycja została zamknięta z automatu po spadku margin level do 50%. Z drugiej jednak strony - jeśli dopuściliśmy do takiego obsunięcia kapitału, to być może powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie mamy podejście do ryzyka i czy na pewno nadaje się ono do instrumentów, które stosujemy. Oprócz tego, stop out ma też chronić spekulantów, którzy ręcznie zabezpieczają pozycję (bez ustawiania SL) przed rynkowymi anomaliami i flash crashami, które również mogłyby wyzerować ich rachunki.

Reklama

Tak więc stop-out, mimo tego że nie jest zbyt lubiany, uratował niejedno konto.

 

Stop out, a margin call. Różnice

Oprócz samego mechanizmu stop out, istnieje jeszcze coś takiego jak margin call. Oba dość często bywają mylone, ponieważ występują w tych samych sytuacjach - gdy nasza pozycja (lub pozycje) są na dużej stracie. Margin call tak naprawdę poprzedza stop out i sam w sobie nie skutkuje zamknięciem pozycji - jest to tak naprawdę ostrzeżenie i wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego po to, by utrzymać stratną pozycję w rynku. Komunikat o margin call najczęściej jest wysyłany przez brokera, gdy poziom depozytu zabezpieczającego spadnie poniżej 75%. Oczywiście, to że margin call poprzedza stop out nie znaczy, że zawsze po otrzymaniu wezwania do uzupełnienia depozytu pozycja zostanie po jakimś czasie zamknięta - aby do tego doszło, margin level musi spaść do 50%.

URL Artykułu

 

Przykłady działania stop out

Reklama

Ciężko pokazać jak w praktyce działa stop out, bo trzeba byłoby doprowadzić do sporych strat na rachunku. Bardzo łatwo jednak obliczyć kiedy Stop Out zostanie aktywowany na podstawie wartości naszej pozycji. W naszym przykładzie depozyt zabezpieczający potrzebny do otwarcia pozycji wynosi 4487,20 PLN, a to oznacza że jeśli margin level na rachunku spadnie do 50% to pozycja zostanie zamknięta - stanie się to przy połowie kwoty depozytu zabezpieczającego, czyli 2243,60 PLN.

Czytaj więcej