- Trwają mocne trendy wzrostowe na złocie i ropie.
- Trwa mocny trend spadkowy na notowaniach gazu ziemnego.
- Co wpłynie na notowania surowców w kwietniu 2024?
- Jakie są prognozy dla złota, ropy i gazu?
Niezwykle ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio na surowcach. Złoto szaleje, w 3 miesiące wycenione w USD urosło o 12%, przebijając się w marcu, jak się wydaje, przez niezwykle ważny opór w okolicy 2 150 USD.
Równie ciekawie jest na kursie ropy naftowej. W 3 miesiące „czarne złoto” urosło na cenie o 18%, do poziomu najwyższego od października 2023.
Czy te surowce coś nam mówią swoim zachowaniem? W jaki sposób inwestorzy mogą na nich jeszcze zarobić, czy trendy obowiązujące w ostatnich miesiącach i tygodniach wciąż będą obowiązywać?
Poniżej prezentujemy prognozy najlepszych polskich analityków.
Zobacz także: Zobacz, ile kosztuje ekogroszek oraz jaka jest cena węgla w Polsce
ZŁOTO
Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Notowania kruszcu pozostają w trendzie wzrostowym - po konsolidacji w trakcie marca, pod koniec miesiąca mamy do czynienia z kolejną falą wzrostów, która powinna być kontynuowana na początku kwietnia, a następnie złoto może konsolidować się w okolicach ok. 2 250 USD.”
„Wyraźne pokonanie oporu 2 160 USD/oz, następnie korekta spadkowa od góry do tego poziomu (wsparcie) i ponowny zawrót w górę- sygnalizuje to wyraźną tendencje wzrostową do 2 500 USD/oz (zasięg Fibonacciego dla fali spadkowej 2011 – 2015). W szerokiej ramie czasowej widoczny spodek z uchem (2011 – 2023), ostatnio doszło do wybicia z tego ucha w górę – sygnalizuje to kilkuletni okres wzrostów ceny tego waloru. Ponadto w tym roku przypadka dołek 8-letniego cyklu na wykresie ceny. Skoro jest to dołek cyklu - cena powinna być lokalnie najniższa, a jest blisko szczytów – to gdzie będzie za 4 lata?”
Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Złoto ma za sobą fenomenalne 6 ostatnich miesięcy i umiarkowanie dobry I kwartał. Warto pamiętać, że w grudniu 2023 na stałe przekroczyliśmy poziom 2 000 USD za uncję. Obecnie złoto notowane jest powyżej 2 200 USD za uncję, ale biorąc pod uwagę nadchodzące obniżki stóp procentowych i perspektywy słabsze dolara, złoto może kontynuować trend wzrostowy. Ryzykiem dla złota jest powrót inflacji, który może doprowadzić do utrzymania stóp procentowych bez zmian na całym świecie przez dłuższy czas.”
Zobacz także: Cena złota po 15 000 USD za uncję przed 2026 rokiem! Szalona prognoza słynnego inwestora
Notowania złota (XAU/USD) – 5 lat
Źródło: TradingView
ROPA NAFTOWA
Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Od końca 2023 r. notowania pozostają w umiarkowanym trendzie wzrostowym. Kontynuacja będzie możliwa po wybiciu się z konsolidacji, w której surowiec pozostawał w drugiej połowie marca, czyli ponad 87,5 USD/bbl, z celem wzrostów na ponad 90 USD/bbl.”
Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Ropa to jeden z lepszych surowców w I kwartale tego roku ze zwrotem 15%. Ustąpił jedynie kakao, ale to zyskało aż 132%. Wysokie ceny ropy to efekt ograniczania podaży ze strony OPEC+. Kartel przedłużył dobrowolne cięcia na Q2, dlatego można oczekiwać utrzymania wysokich cen, a nawet podejścia do 85-90 USD w najbliższych 3 miesiącach. Niemniej, zbyt długie utrzymanie wysokich cen może wpłynąć negatywnie na popyt, przede wszystkim wśród krajów, które są liderami wzrostu pod względem importu, ale posiadają duże zapasy. Chodzi m.in. o Chiny czy Indie.”
„Patrząc w szerokim zakresie, cena ropy znajduje się w trendzie spadkowym (od lipca 2022) i średnioterminowym kanale wzrostowym (od grudnia 2023), i wydaje się, że w nim będzie przebywać w najbliższym czasie. Kluczowy poziom oporu to 85 USD, z kolei dolne ograniczenie tego kanału to 76 USD, a średnia 200 SMA na poziomie 78,70 USD. MACD w układzie tygodniowym przebił poziom 0, co jest oznaką poprawy technicznej waloru, zaś w układzie dziennym porusza się w trendzie bocznym – sygnalizacja spadku dynamiki wzrostów ceny.”
Zobacz także: Cena ropy naftowej: właśnie tyle będzie kosztować!
Notowania ropy naftowej WTI – 5 lat
Źródło: TradingView
NATGAS (gaz ziemny)
Daniel Kostecki (CMC Markets): „Niewykluczone, że kończy się sezon negatywnych zaskoczeń dla gazu, ponieważ ciepła zima i wysokie stany magazynowe pchały ceny na południe. Obecnie może zacząć się sezon letni, a ten może obfitować w podwyższone temperatury, co może zwiększyć popyt na gaz i tym samym ceny jego kontraktów.”
Prof. Krzysztof Borowski (SGH): „Cena utworzyła formację bazy (na kształt formacji podwójnego dna), ale nie doszło do przebicia poziomu oporu 2,01 USD, co na razie pozwala przypuszczać, że nadal będzie pozostawać w trendzie bocznym. Istotnym wsparciem jest tutaj 1,64 USD i niżej 1,51 USD. Układ wskaźników i oscylatorów AT jest nieco lepszy w dziennej ramie czasowej niż w tygodniowej.”
Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Gaz to był zdecydowanie najgorszy surowiec w I kwartale tego roku, choć strata rzędu 30% jest też związana z dużym negatywnym rolowaniem w styczniu. Nadpodaż na rynku gazu w USA będzie jedna z największych w historii pod koniec sezonu grzewczego, który zakończy się zapasami rzędu znacząco powyżej 2 000 miliardów stóp sześciennych. Perspektywy na najbliższy czas nie są zbyt dobre i cena w dalszym ciągu pozostanie pod presją sprzedających. Nieco lepsze perspektywy dla gazu powinny nastąpić w okresie wakacyjnym, co będzie związane ze zwiększeniem popytu oraz z możliwymi problemami z uzupełnieniem zapasów, biorąc pod uwagę plany obniżenia produkcji. Warto jednak pamiętać, że sama krzywa terminowa zakłada cenę na poziomie 3,5 USD/MMBTU na koniec tego roku, więc duża część ewentualnych wzrostów będzie wynikać z krzywej terminowej.”
Zobacz również: Ceny gazu ziemnego ostro spadają. Co z cenami gazu od 2024?
Notowania gazu ziemnego NATGAS – 5 lat
Źródło: TradingView