Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,06%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,03%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to są tokeny NFT

Andrew Singer w swym artykule na portalu Cointelegraph opublikował zestawienie największych zwycięzców i przegranych rynku kryptowalut w 2021 roku. W mijającym roku nastąpił ogromny wzrost w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi) i tokenów NFT. W tym samym roku miały miejsce również niespodziewane ruchy ze strony Chin i Salwadoru, które mają odmienne stanowisko względem rynku kryptowalut.

 

Kazachstan

Podczas, gdy Chiny poczyniły krok w tył, wprowadzając zakaz miningu (kopania) kryptowalut w maju 2021 roku, Kazachstan zaczął wypełniać tę próżnię. Wysiedleni minerzy rozpoczęli działalność w tym kraju dzięki stosunkowo niskim kosztom energii elektrycznej. Wśród nich znalazło się także 5 największych pooli miningowych należących do BIT Mining, które wcześniej prowadziły działalność w Chinach, w tym m. in. BTC.com – piąty największy pool wydobywczy na świecie.

Według danych Cambridge Centre for Alternative Finance, do lipca 2021 r. średni miesięczny hashrate Bitcoina w Kazachstanie wzrósł do 18,1%. Tym samym stanowi jedną piątą wydobycia Bitcoina na świecie. Pod tym względem Kazachstan ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym, które odpowiadają za 42,7% wydobycia Bitcoina. Jeszcze we wrześniu 2019 r. udział Kazachstanu w wydobyciu Bitcoina na świecie stanowił zaledwie 1,4%.

Reklama

 

Salwador

Do 2021 roku niewiele mówiło się o tym państwie w mediach, jednak w mijającym roku stało się ono słynne dzięki uznaniu Bitcoina za prawny środek płatniczy. Prezydent Salwadoru - Nayib Bukele wzbudził podziw swymi innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak wykorzystywanie energii wulkanu do wydobywania Bitcoina, przydzielenie BTC o wartości 30 dolarów każdemu dorosłemu obywatelowi kraju, a w listopadzie ogłosił uruchomienie Bitcoin City – w pełni funkcjonalnego miasta opartego na Bitcoinie, sfinansowanego przez obligacje bitcoinowe o wartości 1 mld USD.

 

Coinbase

14 kwietnia 2021 roku Coinbase Global - największa giełda kryptowalut w USA stała się pierwszą spółką z tej branży notowaną na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ.  W tym pamiętnym dniu na koniec notowań akcje Coinbase kosztowały 328,28 USD, a kapitalizacja rynkowa spółki wyniosła 86 mld USD. Tak udany debiut giełdowy wzbudził skojarzenia z ofertami publicznymi takich spółek jak Facebook czy Airbnb. Wprawdzie do końca roku kurs akcji uległ obniżeniu w okolice 250 USD, jednak spółka nadal może pochwalić się sporą kapitalizacja – powyżej 50 mld USD.

Obecność Coinbase na giełdzie stanowi istotny sygnał, że kryptowaluty stają się częścią mainstreamu.

Reklama

 

Solana

2021 rok niewątpliwie należy do Solany – szybko rozwijającej się sieci smart kontraktów, umożliwiającej realizację 50 000 transakcji na sekundę, pozostawiając w tyle sieć Ethereum. Solana obsługuje coraz większą liczbę projektów DeFi i NFT. Natywny token Solany (SOL) zajął piąte miejsce wśród najpopularniejszych kryptowalut. Wyprzedzają go tylko Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) i Tether (USDT).

 

Avalanche

Avalanche to kolejna sieć smart kontraktów, która znalazła się w pierwszej dziesiątce w 2021 r. Wspiera ona liczne projekty DeFi. Natywna waluta Avalanche – AVAX pod koniec grudnia osiągnęła kapitalizację rynkową przekraczającą 27 mld USD. Wzrostom sprzyjała umowa z Deloitte mająca na celu wsparcie firmy przy współpracy z amerykańską Federalną Agencją Zarządzania Kryzysowego.

 

Mike Winkelmann (Beeple)

Reklama

W lutym dom aukcyjny Christie’s wystawił na sprzedaż cyfrowy kolaż. Była to pierwsza aukcja oferująca całkowicie cyfrową sztukę z unikalnym tokenem NFT. Znany dom aukcyjny nie podał wówczas ceny, nie wiedząc jak wycenić takie dzieło. Ostatecznie praca Mike’a Winkelmanna (znanego jako Beeple), zatytułowana „Everydays: The First 5000 Days” została sprzedana za 69,3 mln USD. Po tym wydarzeniu rynek sztuki już nigdy nie będzie taki sam. Praca ta przyniosła większy dochód niż dzieła Georgesa Seurata, Paula Gaugaina czy Salvadora Dali, a jej twórca znalazł się w gronie najlepiej zarabiających współczesnych artystów.

Stanowiło to również sygnał dla całego rynku, że tokeny NFT  są siłą, z którą trzeba się liczyć. W 2021 r. wzrosła sprzedaż różnego rodzaju tokenów kolekcjonerskich.

 

OpenSea

Fenomen ogromnej popularności tokenów NFT stanowi dobrodziejstwo dla cyfrowych artystów, którzy mogą sprzedawać swe dzieła bez pośredników i galerii sztuki, jednak nadal potrzebują rynków. Pionierem w sektorze sztuki NFT stał się OpenSea. Pobiera on stosunkowo skromną prowizję w wysokości 2,5% za każde sprzedane dzieło na swej platformie. Jak informuje portal Cointelegraph, od początku roku działalność ta przyniosła platformie przychody sięgające 235 mln USD.

 

Sam Bankman-Fried i FTX

Reklama

W 2021 roku Sam Bankman-Fried został uznany za najbogatszą osobę świata kryptowalut. W istotnym stopniu przyczyniła się do tego giełda instrumentów pochodnych na kryptowaluty FTX, którą założył w 2019 r. Do końca 2021 roku FTX stała się drugą największą tego rodzaju giełdą. Pierwsze miejsce bowiem nadal należy do Binance. FTX została uznana za „najszybciej rosnącą spółkę wszechczasów”. Zwracano również uwagę, że Bankman-Fried zbudował przedsiębiorstwo o wartości 25 mld USD w mniej niż trzy lata i mając mniej niż 100 pracowników. W lipcu tego roku firma zakończyła rundę pozyskiwania finansowania o wartości 900 mln USD, w której wzięli udział liczni inwestorzy, jak m. in. SoftBank, Sequoia Capital, Coinbase Ventures, Multicoin, VanEck.

 

ProShares ETF

W październiku 2021 roku został uruchomiony pierwszy fundusz ETF (exchange traded fund) o nazwie ProShares Bitcoin Strategy (BITO). Zadebiutował on na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jako pierwszy tego typu fundusz uznany przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Do tej pory przez osiem lat Komisja konsekwentnie odrzucała wszelkie wnioski innych emitentów o uruchomienie podobnych funduszy, jest to więc niewątpliwie krok do przodu. Jednocześnie zwrócono uwagę, że przełomowy fundusz jest jednak oparty na kontaktach terminowych, a nie bezpośrednio na cenie Bitcoina, co zapewnia regulacje zarówno ze strony SEC, jak i Commodity Futures Trading Commission, sprawującej nadzór nad rynkiem kontraktów terminowych.

https://www.fxmag.pl/artykul/najwieksze-wtopy-na-rynku-kryptowalut-w-2021-roku

 

Czytaj więcej